MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

 

Topic: Stația Unirii M 7 - propuneri

119 posts, 25258 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația Unirii M 7 - propuneri andrei11

1) Să nu-mi spui că nu există dinți pentru TBM - uri care să nu "intre" în granit !  Se fac două puțuri  ( de tipul PSS - urilor ) în amonte și în aval de zona sensibilă ( cu pereții  mulați ) și se schimbă cuțitele cu cele pentru granit. Mi se pare de bun simț ideea.
2) Sau varianta 1980,  se face un puț în amonte și în aval de zona sensibilă și intră pikamerele / autogenul în funcțiune.
____________
Variante  tehnologice sunt. Ideea e să vrei ! De putut se poate, suntem totuși aproximativ la mijlocul secolului XXI !

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri subway guru

Mai las-o naibii...granitul mai tare ca otelul?
Parca erai inginer mecanic...sau semanatorile tale erau confectionate din macaroane?
:rofl:

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri andrei11

Tu ai avut cu siguranță un curs de Geologie, eu unul de Cernozioame ( și alte tipuri de pământ ). Cursul meu ținea până la maxim 5 metri sub pământ și se referea îndeosebi la patul vegetativ unde se dezvoltau rădăcinile.  Așa aveam impresia despre granit. Deci expresia << tare ca granitul >>  e totalmente falsă.
Păi atunci pikarmele, autogenul, tot tacâmul.  Sau cum ați făcut la Eroilor.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Unirii M 7 - propuneri sab

@cris_m
Nu sunt sigur ca am inteles exact cerinta, dar am facut o schita rapida. Cu albastru este zona U2, am uitat sa scriu :) .
Este o vedere ca si cum ai da cu ghilotina in plan vertical, nu am pretentia de exactitate la cote sau la scara. Asa cum spune guru, acolo trebuie sa vezi lucrurile in 3D.
Unirii.png (51.88 KB; downloaded 2826 times)

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri zapacitu

Hait, pasaju rutier e SUS? D'asta ziceati voi ca iesiti cu pasajul pietonal la McDonalds... Eu traiam cu falsa impresie ca e sub  pasajul respectiv, aproximativ la -8/-9.

In alta ordine de idei, cat de adanci sunt mulatii de la M1? NSS la PU1 cred ca e la -12. Un presupus M7 ar trece sub -20, poate chiar sub -24, avand toate sansele sa rateze mulatii. Sunt CHIAR ATAT de adanci mulatii?

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri aztec

In PDF-ul pus de mine aveți și o schiță cu subtraversarea prin sifonare a Dâmboviței unde este și pasajul rutier...
Incerc sa caut...cu tot cu cote
Screenshot_2020-10-19-21-35-07-008_com.google.android.apps.docs.jpg (803.03 KB; downloaded 2766 times)

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri cris_m

@sab dpmdv e exact la ceea ce ma gandeam! Good job! Eu cel putin m-am lamurit :bere:
Pentru cine nu intelege desenul, pot sa incerc sa fac o macheta in 3D si pe baza pozelor ei sa discutam. In orice caz, gand la gand cu @zapacitu pentru NSS-ul U3, chiar nu vad o problema la acea adancime.

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri andrei11

Am consultat niște schițe oficiale, pentru interstații pereții mulați sunt la minus 20 m ( cel de lângă albie ) și minus 16 m ( cel mai îndepărtat de albie ). Dar cotele variază funcție de condițiile concrete din teren
Da, pasajul rutier e "la suprafață".  E "cel mai sus".

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Unirii M 7 - propuneri sab

@zapacitu
Nu stiu daca M7 poate trece doar la -20m, ar trebui sa ne spuna guru care este distanta minima la care poate sapa TBM-ul pe sub tunelurile M2. Din ce s-a facut la Eroilor, pare sa fie mai mult de 2m, dar acolo poate a fost mai mult pentru ca s-a trecut pe sub statie.

Pasajul rutier a fost strecurat printre statie si accesul de la magazin. Nu stiu cum a existat norocul acesta, sa incapa pe acolo si iesirea din statie sa poata sustine greutatea pasajului.
Ceea ce ma mira este ca nu s-a stiut de pasaj cand s-a proiectat statia U2, astfel incat a fost nevoie sa se umple ulterior piata. Se vede clar in shita postata de aztec cum au umplut cu aproape 2m piata, astfel incat pasajul sa nu fie un obstacol.
Ce nu vad in schita aceea este caseta de canalizare. Dambovita pare a fi la -8 in zona sifonarii ( -5m pasajul rutier si -3m sifonarea). Caseta inteleg ca nu a fost sifonata, deci ar trebui sa fie in paralel cu Dambovita, probabil mai spre magazin, dar nu apare in schita.
Interesant mi se pare ca apare o galerie acolo, probabil este de la M1. La -8m ar trebui sa fie ceva sub vechiul acces dezafectat din zona. Sau mai degraba "etajul" de deasupra galeriei active de metrou.
Screenshot_2020-10-19-21-35-07-008_com.google.android.apps.docs.jpg (399.44 KB; downloaded 2704 times)

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri zapacitu

Pai nu apare pe schema asta, intrucat schema e "sectiune logintudinala in zona galeriei maldrept". Caseta e la nivelul celor doua galerii, fix intre ele. Practic Dambovita se sifoneaza pe partea stanga si dreapta a albiei, nu si din partea centrala. Vezi chiar schema pusa de @sab (ah, chiar tu ai pus-o!) acum 3 pagini. Pe latimea sifonarii, Dambovita si caseta de canalizare sunt la acelasi nivel.

@andrei11 -- multumesc pentru precizare :bere:
@sab -- eu ma gandeam la coama TBM-ului (are sens termenul asta? partea cea mai de sus ma refer) cand spuneam -20 sau -24; la Eroilor 1 s-a trecut imediat sub statie, deci clar au fost "luati frontal" mulatii.

O eventuala statie M7 ar fi orientativ cu NSS -25, plus minus, intrucat trebuie sa subtraverseze tunelele M2 (-18). Oricum, observ ca M2 si mulatii de la M1 sunt aproximativ tot pe acolo, deci M7 i-ar rata si pe unii si pe altii. Insa e bine sa fi sigur, ca daca iei un fierbeton in dinti, te-ai rupt in fericire.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Unirii M 7 - propuneri sab

Plansa aia "de sus" este edificatoare.
Mai este cea pusa de andrei11, care este înainte de pasajul rutier, numai ca este dinspre Casa Poporului facuta, asta pusa de mine aici este dinspre Horoscop, deci la 90 grade fata de aceea. :)
Mi-ar fi placut sa existe o plansa care să cuprindă totul. Dar în principiu asa este, caseta de canalizare și cele două sifonari sunt în paralel sub pasajul rutier.
Probabil ca "galerie mai drept" se referă la galeria de sifonare, nu la M1, cum am crezut inițial.
Tot nu pot să înțeleg cum au construit caseta sub planseu, dar astea sunt detalii.

Ca o concluzie, cu toate datele pe masa, mie mi se pare mai simplu si mai elegant să pui stația M7 în piața decat sub Bd Unirii, unde va trebui să bagi 3 TBM-uri să sape. Pereții mulati ai statiei M1 sunt obstacole în ambele variante, deci nu scapam de ei.
Însă vreau să văd si eu solutia de corespondență a celor care susțin stația în dreptul magazinului, sub bd Unirii, să discutăm concret, nu "discuții. Problema se pune la lungimea acestor corespondente si la "intortocheala".

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri zapacitu

As putea incerca o modelare 3D manual facuta, fara prea mari pretentii, insa in lipsa de diagrame tehnice sau cunostinte cu privire la dimensiunile generale ale statiilor, va iesi o varza aproximativa.

Daca imi poate cineva indica o plansa "la scara" si cat mai aproape de realitate (sunt vreo doua pe la pagina 5, nu tocmai identice), o voi lua "de buna" si sa ma apuc de lucru. Mai lipsesc chestii simple, gen ce inaltime are statia M1 de la NSS, ce grosime are plafonul (sau planseul intermediar al vestibulului), ce latime are galeria M1, ce diametru au tunelele M2, ce separare pastreaza (bine, aici pot presupune ca pleaca DREPT si aia e, ce latime are planseul interbelic, care e distanta intre fundatiile sale si statia / galeria M1. Apoi cotele de -5, -9, -11, -12, -16, -18, -20 se refera la adancime fata de suprafata... dar CARE suprafata? Nu de alta, dar PU1 are +1/+2 intre data constructiei M1 si data constructiei M2. Presupun ca acele cote sunt de proiectare, deci PU la nivelul istoric, nu cel actual.

Desigur, nu voi putea figura pe o astfel de diagrame colectorii (nu caseta) de canalizare care nu stiu pe unde merg (insa presupun ca sunt paraleli si aproximativ la acelasi nivel cu Dambovita, sau diverse retele edilitare din zona. Nu de alta, dar zona e joasa si sigur e multa canalizare pe acolo.

 


Re: Stația Unirii M 7 - propuneri andrei11

Ia  o mică pauză, încerc eu să colectez ceva date.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Unirii M 7 - propuneri sab

@zapacitu
Asa s-a construit pasajul rutier . S-a facut un sant , s-au facut peretii si apoi s-a astupat cu prefabricate.
Se observa ce era in piata..."pe aici nu se trece" :)
In a doua posa este zona sifonarii.
met1.jpg (490.62 KB; downloaded 2650 times)
met4.jpg (375.24 KB; downloaded 2641 times)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use