MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului

1653 posts, 273993 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Care ar fi acele statii ca eu n-am stat sa ma uit la info-calatori, ma interesau alte aspecte...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Pui pariu ca...e vorba de finetzuri, pe care calatorii nu le subliniaza?
PS
Asa, sunt anumite...carente identificate de ”MOI” dar, in prima zi de circulatie, n-o sa le dau ”presei”! :rofl:  :rofl:  :rofl:
@George...te astept la Romancierilor, pentru inceput! ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Coane orex, cred ca ma duc la Brancusi cu o carte si astept rabdator...:)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Cum se citeste asta:
https://financialintelligence.ro/ciolacu ... -metrou/
Da, e adevarat, au  terminat cat pretind ei, adica au pus la pamant M5... :headbash:  :bleah:  :popa:
George,
Ramane sa mai discutam despre graficul de circulatie, dupa umila mea parere impartirea trenurilor pe cele doua ramuri e discutabila, sper ca Metrorex sa analizeze situatia dupa primele saptamani/luni de exploatare si sa corecteze in consecinta.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

George wrote:
Coane orex, cred ca ma duc la Brancusi cu o carte si astept rabdator...:)

@George...mergi la Romancierilor ca-i cel mai sanatos....inclusiv pentru picior! ;)  :lol:  :lol:  :lol:
Hai ca e” ZIUA Z”, ne zarim ”subt”....la statia ROMANCIERILOR?!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului reiny2000

Câteva impresii: călătoria este foarte plăcută, fără zdruncinări și scârțâieli, felicitări constructorului!

Am văzut foarte mulți oameni confuzi. Mecanicii ar putea să anunțe direcția trenurilor mai des, să nu mai zic că o dată m-am urcat la romancierilor și a anunțat direcția după ce s-au închis ușile și trenul deja se mișca.

Viteza este o surpriză plăcută. Așteptăm cu interes noile garnituri și micșorarea intervalelor.

Stațiile arată foarte bine. Eu tot cred că mai bine în loc de Constantin Brancusi îi spuneau Tudor Vladimirescu și actuala T. Vladimirescu să fi fost Drumul taberei 34. Oricum tablele se pot schimba oricând.

Per total, dacă trecem cu vederea că a durat aproape un deceniu, putem spune că e o realizare mare pentru transportul bucureștean și să sperăm că prima într-un șir lung.

Mult succes la M6 și la M5.2!

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

Ma bucur foarte mult pentru cei care folosesc metroul bucurestean pentru ca stiu si cunosc bine calvarul de la suprafata. Dar mai ales ma bucur pentru "drumultabereni" ca au scapat de santierul urias de la suprafata...si ca acum "se dau" cu metroul de la "ei de acasa" pana peste tot unde merge metroul...
M-am tot gandit daca Frau Merkel s-ar fi afisat la un astfel de eveniment precum Presedintele Romaniei. Bineinteles ca orice comparatie intre aceste tari, popoare si politicieni e pur intamplatoare...Romania mai are mult de recuperat si este bine asa pentru generatiile tinere(au de lucru si vor fi enuziasti de realizari inca vreo doua generatii, in comparatie cu blazatii din Vest.) Si am mai observat ceva la una dintre cele doua filmari(mersi tare mult pentru filmari!):voci de copii mici si bucurosi ca se afla in acel tren. Sa fie ei copiii mai norocosi ca noi!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Alta problema e prostia cu Brancusi, de ex sotia mea cu fetita au venit pana la Rau pt ca nu si-au dat seama ca Brancusi e Valea Argesului....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Intr-adevar, linia foarte lina, o senzatie unica!

Problemele sunt cu lipsa anunturilor vocale, mecanicii nu stiu inca toate statiile, iar oamenii stiu vechile denumiri: Drumul Taberei 34 si Valea Argesului. In plus, unii au trait cu impresia ca de la Râul Doamnei se poate ajunge direct la Valea Ialomitei, ca nu sunt 2 ramificatii. Ce as propune ca sa nu mai existe confuzie, sa apara o litera in fata, gen M5A si M5B, unde A si B sunt cele doua ramificatii.

Urmeaza sa postez o serie de fotografii si filmari realizate alaturi de colegul GPS la inaugurarea cu oficialitatile, respectiv de la turul dedicat presei cu rama 1009-2009 Crăița  :cool:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Impresiile mele la cald :
- avem monitoare, este frumos, dar ele nu afiseaza momentan nimic . Oare de ce nu or monta monitoare in toate statiile vechi ?
- anunturi vocale  in trenuri lipsa- n-au avut timp 9 ani sa le inregistreze
- in statiile in curba mecanicul ajutor coboara si merge o portiune din statie pe jos, comunicand cu mecanicul care inchide usile prin statie. Sper ca este o situatie temporara
- podeaua valurita din pasajul cu geamuri  de la Eroilor- este un singur "val", nu i-am inteles rostul, putea lipsi
- cel mai tare lucru sunt treptele pe care trebuie sa le cobori daca vii de la accesul nou D si vrei sa ajungi la E2. Ceva in genul corespondentei de la Dristor .Exista si un lift pentru acest "obstacol" de  cca 1,5m, deci trebuie sa iei 3 lifturi sa ajungi de la accesul D la E2.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Andrei98

Nici eu nu înțeleg de ce mai coboară ajutorul și merge până la mijlocul stației, în acele stații există camere de supraveghere și monitoare montate lângă oglindă care arată tot peronul.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Adrian Rosca wrote:
De remarcat in cele doua videoclipuri ca ceasoficarea merge in unele statii, iar in altele nu.

subway guru wrote:
Care ar fi acele statii ca eu n-am stat sa ma uit la info-calatori, ma interesau alte aspecte...


Uite aici, la Favorit:



 



Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420729 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use