Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Mezeș - Ion Mihalache - Buzești - Gara de Nord (Linia 45)

47 posts, 31673 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options

Re: Mezes - I.Mihalache - Buzesti - Gara de Nord (Linia 45) ByOnu

S-ar putea eficientiza cumva reteaua de tramvai de la Gara de Nord?

variante tramvai gdn.png (490.21 KB; downloaded 2651 times)

 


Re: Mezes - I.Mihalache - Buzesti - Gara de Nord (Linia 45) PTMZ

Varianta 1 (dublă Maltopol) ar presupune eliminarea sensului unic de pe Maltopol. Nu știu dacă e suficient spațiul pentru cale dublă. Idem pentru varianta 2 (dublă Felix).
Varianta 3 (terminal gară) aduce avantajul unui nou terminal chiar în fața gării, dar practic nu se rezolvă nimic cu ocolul, doar se mărește bucla.
Varianta 4 (dus Maltopol, retur Felix) pare cea mai optimă, fiind păstrate sensurile unice și fiind spațiu pentru cale simplă, numai că trebuie montat un macaz de viraj la stânga pe A.I. Cuza. În plus, mi-e teamă ca virajul de intrare pe Dr. Felix să nu fie prea strâns.
Părerea mea e că opțiunea câștigătoare ar fi o combinație dintre 3 și 4. Așa, se câștigă și un terminal nou amplasat mult mai convenabil, iar în loc de un macaz de intrare pe Cuza, se poate monta linie la Piața Buzești, și să se intre direct de acolo pe Felix, evitându-se curba strânsă de intrare pe Felix de pe Cuza:
Screenshot_20201114-215643~2.jpg (304.5 KB; downloaded 2585 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mezes - I.Mihalache - Buzesti - Gara de Nord (Linia 45) Utilizator anonim

Statia de la Carpati/Clabucet va fi mutata aproape de intersectia cu Mihalache odata cu modernizarea semaforizarii in zona.
20201123_134030.jpg (561.32 KB; downloaded 2321 times)

 


Re: Mezes - I.Mihalache - Buzesti - Gara de Nord (Linia 45) shoppy

Aceasta lucrare este ramasita de la Firea sau face parte din promisiunea electorala a matematicianului de a decongestiona traficului prin implementarea in Bucuresti a semaforizarii inteligente optimizata pe baza de algoritmi matematici?

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use