Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambovita (2020)

121 posts, 54917 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options

Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov andrei11

Eu mă așteptam să fie ceva în genul de la Pasajul NG sau de la Pasajul Mihai Bravu.
Pe de altă parte acolo trebuie semafor sigur, o să-i mai tempereze pe viteziștii de pe splai. Numai să fie VIZIBIL semaforul.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov survola

Au pus niste limitatoare de viteză pe asfalt.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov shoppy

Au dat drumu la circulatie pe lucrare neterminata?, nu era ilegal?

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

Nu este ceva strict ilegal, se poate face deschidere partiala. Problema e ca asta presupune o bataie de cap in plus pentru antreprenor si de obicei beneficiarul nu vrea sa plateasca in plus pentru treaba asta. In cazul nostru beneficiarul si antreprenorul sunt acelasi asa ca s-au inteles destul de usor.  :D

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov shoppy

Ba este ilegal sa deschizi lucrari nereceptionate, propabil ca au spus ca ce este construit, aia au receptionat.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

Cel mai cunoscut contraexemplu este Basarabul care cred ca nici acum nu e receptionat si se circula pe el de ani buni.

De mentionat ca sunt 3 variante de regulament de receptie:
- prima generatie in care se acceptau receptii partiale - HG 273/1994
- versiunea 2, de pe vremea lui Cuc, aici nu se mai acceptau deloc receptii partiale, obiectivul trebuia sa fie la 100% - HG 343/2017
- versiunea 3, practic revenire la v1 si se accepta receptii partiale - HG 845/2018

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov shoppy

Da, Basarab este vinovatul din cauza căruia s-a dat legea :D .

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

Eu stiu problema care aparea la autostrazi unde conform variantei 2 nu se putea deschide daca nu era absolut totul gata. Asta ducea la aberatii in care autostrada statea inchisa pentru ca nu functiona apa la toalete sau santurile de scurgere nu erau gata si aveam blocaje+accidente pe DN-ul alaturat.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov shoppy

Asta este atitudine de lasa ca merge si asa, de aceea A3 nu a avut ani buni toalete de se opreau toti pe banda de urgenta sau cand s-a deschis intre Petricani si DNCB a stat 6 luni fara iluminat ca fiecare zicea ca alaltu este de vina pentru furtul cablurilor.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

Nu prea au legatura una cu alta. Faza cu toaletele tine de prostia CNAIR care nu le-a inclus in contractul principal de constructie a autostrazii. S-ar putea sa isi fi dat seama de prostie si d-asta sa fi inclus singura parcare care e gata in contractul cu Aktor pentru portiunea Popasului - Bucuresti. Chiar si dupa ce o sa termine parcarile astea, mai urmeaza un episod, benzinariile. Nici acum pe A1 Sibiu - Nadlac nu avem asa ceva cu exceptia a vreo 2 bucati modulare amplasate in niste containere.

La partea cu cablurile  tind sa cred ca e vorba de stilul clasic de a semna ca primarul. Precis nu s-a dus niciun functionar sa verifice ca echipamentele receptionate sunt si prezente fizic, de functionalitate nici nu vreau sa pomenesc. In plus ma indoiesc de veridicitatea povestii ca au fost cu adevarat furate cablurile, alte echipamente poate.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov shoppy

Eu cred ca este acelasi lucru, mai ales ca pentru ca cine este in stare sa construiasca o autostrada sigur este in stare si sa instaleze corect un cablu / bec / closet, dar nu o face pentru ca stie ca este in republica bananiera, unde toata lumea in general da explicatii despre cum e in Germania si la fiecare detaliu incearca sa-l carpeasca sau fenteze ca merge si asa.

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov Cristi N

Pana la urma ajungem la vorba aia: "nu e prost cine cere ci ala care da".

 


Re: Strapungere N. Teclu - Splaiul Unirii - pod peste Dambov URANUS

Vineri seara pe N. Teclu (sens spre Pallady) era coada de masini pana la depou. Am prins 5 sau 6 semafoare (bine, e drept, verdele tine foarte putin). Inainte de deschiderea podului de la Teclu/Splai rar am stat de doua ori la semafor aici.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use