Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Troleibuze Solaris Trollino 18S

162 posts, 58676 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 12
 
 

📖 Pagination options
Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

După multele poze „pe furiș” din fabrică, în sfârșit avem parte în premieră de primele fotografii cu troleibuzele noastre în teste.
Troleibuzul 01 a început de ieri (07.04) testele pe străzile din Plzeň, iar astăzi a fost surprins prin oraș. Probabil, fără niciun pic de exagerare, sunt cele mai frumoase, performante și dotate troleibuze construite până acum pentru un oraș românesc.
Sursă -> Plzeňské trolejbusy

01.jpg (740.54 KB; downloaded 4604 times)

02.jpg (820.38 KB; downloaded 4584 times)

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Performante clar vor fi si vor oferi conditii demne de 2020.  :applause:
Culoarea caroseriei este neagra peste care s-a aplicat autocolant verde, similar autobuzelor Menarini?
In final, nu pot sa nu remarc la sofer existenta a 3 console/ecrane, mi-e teama ca obtureaza din campul vizual, chiar si la acel nivel...

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

Povestea cu autocolantul de pe mandarine a fost elucidată acum ceva timp cu ajutorul unei unghii. Unde se întâlnește zona verde cu zona neagră s-a dovedit faptul că cea neagră este autocolant, în concluzie, așa cum este scris și în cartea autobuzului, culoarea vehiculul este verde. Când vine vorba de Solaris, troleibuzul e vopsit în întregime, inclusiv părțile verzi și părțile negre. Nu cred că mai trebuie spus că doar ce e cu alb și scrisul cu primăria sunt autocolante.
Ceea ce se vede la șofer este bordul (lipsește protecția dinspre parbriz), identic cu cel de la Cluj (fotografii la topicul dedicat). Bădăran în comparație cu vechile borduri, dar na, ei știu mai bine.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S punmeister

Cele echipate de catre Kiepe sunt echipate in continuare cu "vechiul bord", adica bordul standard VDV.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S micutzu

Mai bine le lasau full verde,mie personal nu-mi place cum arata combinatia asta de verde cu negru.Cel putin la bara fata parca ii strica tot aspectul.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Gusturile nu se discuta, insa un aspect pozitiv al barei negre fata spate este ca nu se vor vedea zgarieturile asa usor. Mie cel putin asta imi lasa impresia.

Ma bucur ca sunt vopsite in intregime si ca nu sunt colantate excesiv, e un lucru bun.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S SPA29

Eu pastrez speranta ca vor avea o mentenanta mai buna fata de bataia de joc din ultimii 20 ani, desi observand in ce hal au ajuns sa arate unele autobuze aduse recent, sperantele se naruie.

Tot e bine ca vedem primele troleibuze noi in Brasov, la peste 20 ani de la ultimele Rocaruri.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Nu am remarcat nimic despre aspectul mentenantei, cine se ocupa? RATBV sau Solaris?

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S punmeister

5 ani se va ocupa Solaris.

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

Din caietul de sarcini:
1.png (49.82 KB; downloaded 4445 times)

2.png (9.74 KB; downloaded 4443 times)

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Not bad, not terrible, ca sa citez un clasic. Poate intre timp se mai schimba lucrurile, se modernizeaza vreun depou si nu se mai carpesc vehiculele cu sarma...

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

În continuarea celor două fotografii din 8 aprilie, avem și o fotografie, din aceeași zi, cu spatele troleibuzului 01.
Sursă -> BUSportál

16243_DSC_6737.JPG (64.83 KB; downloaded 4222 times)

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

Două cochete așteptând cuminți intrarea în fabrica Škoda Electric pentru echipare. Sursă
0.jpg (136.07 KB; downloaded 4057 times)

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

Începem săptămâna cum nu se poate mai bine. Acesta este al treilea troleibuz pentru Brasov.
Sursa foto: Plzeňské trolejbusy
S10B.jpg (913.75 KB; downloaded 3840 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use