Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Structura PMB și a companiilor din subordine

9 posts, 2532 views
Structura PMB și a companiilor din subordine TibiV

Oranigrama Trustului de Cladiri Metropolitane Bucuresti SA.
313 posturi, din care 14 de conducere (fara Consiliul de Administratie). Te ia cu ameteala....
https://tcmb.ro/files/15/2019/Organigrama%20TCMB%2023.07.2019.pdf

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine 1689

Eu am reusit, totusi, sa gasesc 5 palmasi la atelierul de prefabricate, doar cu unul mai mult decit la personal-salarizare (resurse umane, pe rit nou).

In schimb la unitatea spitalul metropolitan e curat festival "Toamna se numara bobocii":

un medic epidemiolog,
un fizician (!!),
patru topometristi (unul masoara, unul plimba teodolitul, unul scrie si unul e in concediu),
trei ingineri de gaze medicale (?!?) cu un sef peste (acum inteleg eu unde au disparut ultimele cinci generatii de absolventi de la facultatea de Gaze Medicale)
si trei ingineri PSI (in curind or sa se suplimenteze locurile si la Facultatea de Pompieri).

Eu zic sa le salvati undeva, ca daca isi dau seama la ce au dat drumul in spatiul public, rad site-ul. Sau ii dau foc, de unde se justifica armata de PSIsti :D

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine andrei11

Salvat !
Organigrama TCMB 23.07.2019.pdf
Organigrama TCMB 23.07.2019.pdf (285.44 KB; downloaded 234 times)

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine 1689

Salvati si anexa 1A, cea cu spitalul metrpolitan. Aia e si mai interesanta

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine andrei11

E salvată și asta.
Organigrama Anexa 1A.pdf
Organigrama Anexa 1A.pdf (294.14 KB; downloaded 237 times)

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine ByOnu





S-au desfiintat 14 din 16 companii municipale.

„Am definitivat procedurile noastre administrative pentru a închide 14 din cele 16 companii pe care urma să le închidem în prima etapă. Din acest moment rămân doar procedurile juridice. Din cele 14 companii vor fi disponibilizaţi 2700 de oameni. Cheltuielile salariale anuale ale acestor oameni - 150 de milioane de lei pe an” a afirmat Nicuşor Dan. Totodată, potrivit lui, din cele 16 companii municipale înfiinţate de fosta administraţie, au mai rămas de închis doar companiile de parcuri şi protecţie civilă, a spus Nicuşor Dan, adăugând că acestea vor fi şi ele desfiinţate „curând”.  „Din cele 16 companii pe care spuneam că le vom închide în prima etapă au mai rămas companiile de parcuri şi de protecţie civilă, şi patru companii pe care le menţinem provizoriu pentru că asigură nişte servicii pe care la un moment dat o să le trecem în structura municipalităţii. Este vorba de iluminatul public, de întreţinerea semafoarelor, de activitatea de dezinfecţie, dezinsecţie, deratizare şi de compania imobiliară care are în administrare blocul social din Ghencea. Companiile municipale care vor rămâne sunt STB, Trustul de Clădiri Metropolitane, Energetica Servicii şi Termoenergetica”; mai afirmă Nicuşor Dan, care menţionează că pentru a închide aceste companii nu a fost „o simplă operaţiune administrativă cu vot în Consiliul General, au fost dificultăţi tehnice serioase”.


https://adevarul.ro/news/bucuresti/nicus ... dex.html


Nu cred ca desființarea Companiei de Consolidări este un lucru bun ... compania ar fi trebuit pastrata. Acum, pentru orice reabilitare de fațadă sau structurală primăria trebuie să facă licitație publică, procese, contestații, amânări ... ultimii 30 de ani asta au arătat.

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine cris_m

Licitatia o incepi daca sunt toti proprietarii de acord, lucru care nu prea se intampla...

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine andrei11

După 1977 când au trebuit să fie consolidate blocurile de proprietari s-a procedat mult mai radical, nu ești de acord cu consolidarea îți pierdeai proprietatea...Costurile  pentru blocurile de locuințe proprietate personală dacă nu 100 % dar 95 % au fost suportate de stat / cine a fost asigurat de ADAS.

 


Re: Structura PMB si a companiilor din subordine ByOnu

De pe la minutul 15 se vorbeste despre unele companii municipale.



 


Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420732 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use