Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii

65 posts, 19503 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Rețeaua de troleibuz din Brașov - prezentare, discuții Andrei Andraș

Vin și cu un update la postarea anterioară. Se pare că până la urmă se va face rețeaua liniei 6 de la Hidro B și până după intersecția cu Calea București, și de asemenea se va lucra în perioada următoare și la intersecția de la Gemenii pentru conectarea rețelei de pe strada Zizinului cu cea existentă a liniei 8.

De asemenea, legat de postarea privind posibilitatea conectării rețelei de pe Bulevardul Victoriei cu cea de pe Mihail Kogălniceanu, da, se va întâmpla și va fi dedicată liniei 32. Iar până la crearea noului terminal de la Gară, nu va exista rețea aeriană acolo. Oricum, primele troleibuze ar trebui să le revedem pe linia 32 nu mai repede de vara / toamna lui 2021 când vor sosi următoarele troleibuze (sperăm tot Solaris).

 


Rețeaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discuții Andrei Andraș

În stația CEC, sens spre Triaj, a fost montat un stâlp suplimentar pentru susținerea rețelei, rețea care va susține cumva pâlnia pentru ridicarea captatorilor viitoarelor troleibuze ce vor circula pe linia 1.
N-a fost montată în stația Toamnei pentru că, se pare, stația va fi desființată. Când am trecut astăzi, refugiul călătorilor și afișajul electronic lipseau (de refugiu știu sigur, era un „gol” în peisaj, spre să nu mă înșel în privința afișajului pentru că am trecut cu viteză cu bicicleta pe lângă stație).
0.jpg (854.65 KB; downloaded 3433 times)

 


Re: Rețeaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discuții oc7avian

Andrei17 wrote:
N-a fost montată în stația Toamnei pentru că, se pare, stația va fi desființată. Când am trecut astăzi, refugiul călătorilor și afișajul electronic lipseau (de refugiu știu sigur, era un „gol” în peisaj, spre să nu mă înșel în privința afișajului pentru că am trecut cu viteză cu bicicleta pe lângă stație).

Asta ar transforma Spitalul Județean și Meșotă în puncte mai importante de schimb. Poate mă înșel că nu are impact mare dispariția stației, dar tot nu mă bucur așa tare pentru că stația aia a fost sabotată de locurile de parcare trasate aiurea pe prima bandă. Și să nu uităm că în teorie urmează mare cartier imediat lângă... Pentru acea dezvoltare stația asta era ideală.

 


Rețeaua de troleibuz din Brașov - prezentare, discuții Andrei Andraș

Dacă e vorba de platforma IUS, acolo nu se vor face niciodată blocuri. Acolo se voia un Kaufland, dar ONG-urile și activiștii vor transformarea platformei într-un parc uriaș.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii oc7avian

Știu și eu discuția asta și-mi doresc parc, însă PUZ-ul aprobat prin 2018 spune altceva :( http://serviciiharta.brasovcity.ro/webg ... entari.pdf

Rețeaua RATBV ar fi în jurul actualei platforme, cel puțin în gândirea de atunci.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S Gheorghe

Osa se puna linie electrificata pentru trolebuze in Livada Postei ?

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S ticker

Troleibuzele din subiect sunt echipate cu baterii si pot merge fara linie de contact.

Deci raspunsul este nu.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Gheorghe wrote:
Osa se puna linie electrificata pentru trolebuze in Livada Postei ?

Ai uitat de la mana pana la gura ca sunt troleibuze cu autonomie? Fix cateva mesaje in urma ti-au spus colegii acest lucru. Nu e normal ca daca au caracteristica asta sa mearga pe rute unde nu exista retea? E chiar asa de greu sa citesti o discutie? :no:

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S Volvo 65

Gheorghe wrote:
O sa se puna linie electrificata pentru trolebuze in Livada Postei ?

Teoretic, Primăria Brașov, în PMUD, prevedea 1,4 milioane de euro pentru extinderea rețelei până la Livada Poștei, și 4,1 milioane de euro pentru modernizarea generală a rețelei, însă nu a prevăzut și un termen de aplicare pentru acestea.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii alex83

Se lucreaza la un proiect, care, pe langa extinderea retelei si modernizarea ei, va avea si o alta parte de achizitie de troleibuze. Dar totul se va intampla pe exercitiul financiar care incepe din 2021.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii Puss in Boots

Altele decat cele 25 suplimentare de care se vorbea? Sper ca da. Citeam pe aici ca sunt pasi avansati pentru lansarea licitatiei pentru acele 25 de troleibuze.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii alex83

Pentru cele 25 asteptam sa apara licitatia in SEAP, finantarea e semnata si anuntul cu procedura de achizitie cu fonduri UE a fost publicat in presa. Discutam despre alt proiect, din informatii aflate din declaratiile facute de directorul RAT in diverse aparitii publice sau in presa. Pe langa extinderea retelei, se vrea achizitie de troleibuze dublu-articulate.

 


Re: Reteaua de troleibuz din Brasov - prezentare, discutii ticker

Dublu articulate? Speram ca vor fi Solaris Trollino 24 atunci  :bere:

 


Rețeaua de troleibuz din Brașov - prezentare, discuții Andrei Andraș

Vorbim de ceva din viitorul îndepărtat, an 2022 - 2023. Putem dezbate la nesfârșit ce vor fi, dar mai ales, dacă vor fi. Se știe că directorul RATBV vrea să facă multe proiecte benefice pentru TP-ul de aici, dar știm și mai bine că cineva de sus îi pune piedici / frâne. În concluzie, până nu vedem vreo licitație pe SEAP, sunt doar zvonuri.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420960 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use