Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Poluarea în București

44 posts, 11522 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Poluarea în București aztec

Ieri am avut un val de poluare.
Cand m-am uitat eu....Bucurestiul si Romania era cam pe rosu...
Restul Europei pe verde...

Pana una alta...



 



  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Mircea G

oc7avian wrote here:
Stau în chirie în zonă și pot confirma ce apare în reportaj. ......

Daca ar fi un santier " eco " , " bio "  totul aseptic  pretul locuintelor s-ar dubla , iar chiria , aia pe care o platesti acum , ar creste de citeva ori .... Este ok asa ?????

 


Re: Poluarea în București oc7avian

Vorbim strict de respectat normele legale, care prind grosul poluării. Și tot nu cred că s-ar dubla. Mai bine inhalez tot praful acum și decontez medical+financiar peste câțiva ani? Nu.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Parerea mea e ca in ultimul an s-au potolit baietii cu arderea cablurilor si deseurilor de plastic. Asta nu inseamna ca am scapt de poluare, cel putin nu la noi in Militari. In aceasta toamna, exact odata cu inceperea sezonului de incalzire, in fiecare seara, invariabil, miroase oribil a plastic si alte porcarii arse.

In restul anului (din mai in septembrie, mai precis) aerul a fost in general curat sau, in orice caz inodor. Traficul nu se inteteste de seara pina dimineata din octombrie pina in aprilie, deci e exclus. Baietii cu arderi clandestine ar lucra tot timpul anului, centralele pe gaz nu miros asa ca singura explicatie e faptul ca sint unii ce se incalzesc cu deseuri. Exista o zona de case la nord de bd. Uverturii, Rosu si dincolo de lac in Giulesti. Giulestiul e mai departe dar la Rosu si pe Uverturii nu prea stau amariti. Majoritatea au bani si centrale pe gaz. E adevarat ca printre casele pricopsite mai sint si unele sarace care probabil ard ce nu trebuie. Va dati seama cit de toxici pot fi acei combustibili daca un numar mic de case pot otravi un cartier intreg. Eu pur si simplu nu mai pot aerisi casa dupa ora 18.

Cu politicile eco, a ajuns lemnul de foc la asemenea preturi ca oamenii astia nici nu se pune problema sa mai arda altceva decit ce apuca. Vazusem preturi si de 1200 lei pe metru ster!

 


Re: Poluarea în București 1689

Daca ard in sobe de interior plastice si alte deseuri de tipul asta, ma tem ca selectia naturala va actiona destul de repede.
Suna extrem de cinic, dar asta e realitatea...

PS: la 1200 RON metrul ster, sa nu ne miram de ce se “evapora” padurile si pilcurile de copaci. Acum vreo trei ani am iesit de pe autostrada spre Constanta pe DN si toate lizierele care imprejmuiau satele din Baragan erau tunse...

Si ne mai miram de ce bate crivatul cum bate (cind mai bate...). Traim ceea ce cladim cu propriile miini (si topoare/drujbe si ce mai se gaseste prin magazie...).

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Asa e, se depun tot felul de substante pe horn, se infunda si ori ard, ori se intoxica. Pina atunci ne intoxica pe toti.
Preturile mari la lemn sint din cauza penuriei provocate artificial. S-au aprobat cantitati tot mai mici de lemn bun pentru exploatare - la presiunile ecologistilor bine intentionati, entuziasti dar fara cunostintele necesare - si acum vedem rezultatele.
Ce solutie? :) Pai sa se racordeze la reteaua de gaz, nu? Hehe, buna gluma. Din categoria “daca n-au piine, sa manince cozonac”.

 



  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Pe scurt: mirosul pestilential de hidrogen sulfurat provine de la gropile de gunoi care in loc sa il arda in instalatiile existente (cu un aport de gaz metan din reteaua publica) il elibereaza direct in atmosfera. Economisesc astfel costul gazului metan, foarte simplu.

Evident, practica e ilegala insa au mituit autoritatile - pina la cel mai inalt nivel - ca sa ii lase in pace. Va amintiti de Octavian Berceanu - fostul sef al garzii de mediu - pe care Citu s-a grabit sa il dea afara cind a inceput sa faca valuri prea mari.

Inca un exemplu ca avem de-a face cu un stat condus de mafioti, corupt pina in maduva oaselor, ce nu se da in spate de la nimic pentru un pumn de arginti. Nimic nu e intolerabil, cetatenii pot fi inclusiv otraviti cu hidrogen sulfurat sau intoxicati cu fum de cauciuc, nu are importanta, banul sa iasa. Se ascund dupa tertipuri ieftine gen "aparatura nu e omologata", "se face medierea pe o zi", etc.

Ati spune ca ne salveaza UE...Daca ar sti aia, ehe...Aiurea. Ce poate face UE? Sa traga o amenda Romaniei pe care ghici cine o plateste! Haha.
Citisem undeva ca pretul la gunoi s-a dublat in ultimii ani pentru ca jumatate din pret e costul amenzilor pentru necolectarea selectiva. Iata cum merg lucrurile, la fel de prost dar mai scump. Cetateanul e - cum s-ar zice - si otravit si cu banii luati.

PS: La ce profit au baietii astia din activitatea normala, pretul gazului ar trebui sa fie ultima lor grija. In locul lor imi vedeam naibii de treaba si ardeam cum trebuie pentru ca nu aveam nevoie de scandal pentru citeva sute de mii de euro acolo. Dar aici e vorba de obisnuinta si dispret: cum adica sa tina ei seama de opinia publica?! De "amaritii aia"?!  Si inca o chestie: am senzatia ca in spatele afacerii sint niste baieti de prin sudul Italiei, oameni cu experienta in ale gunoaielor...Pai cum sa se duca directorii nostri la aia si sa spuna: "sefu', stii, a iesit scandal cu mirosul...de miine eu zic sa te obisnuiesti cu un profit ceva mai mic, nu te supara pe mine...".

 


Re: Poluarea în București neoman

Pare o copie la indigo a situatiei cu groapa de gunoi de la Rudeni.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Normal. De asta nu m-am referit doar la cei din Vidra, e fix la fel si in alte parti.
Culmea e ca pe vremea lui Ceasca nu exista fenomenul asta desi nu capta nici dracu hidrogenul, levigatul sau alte fineturi. Se arunca gunoiul intr-o groapa/vale si gata. Tot de-a valma. Era intr-adevar mai putin gunoi, mai putine ambalaje si ceva mai putina mincare dar sint sigur ca produsele rezultate din descompunere erau aceleasi.

 


Re: Poluarea în București ByOnu

Acum totul este ultra-ambalat. Pungute, polistiren, bubble-wrap, vata, etc.

De ce tuburile de pasta de dinti vin in cutii de carton? Doar pentru a umple gunoiul cu ceva?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Sa nu se storcoseasca la transport :)

Tema de gindire: americanii au de zeci de ani chiuvetele prevazute cu tocatoare electrice pentru resturile alimentare. Cautati pe google "insinkerator". In felul asta gunoiul lor nu contine "fractie umeda" si nu prea miroase. Totul se duce in canalizare si se proceseaza la statia de epurare. Nu stiu de ce in Europa ne complicam cu sistemul actual, cu zoaiele curgind din tomberoane, putorile aferente si contaminarea celorlalte componente ale gunoiului ce altfel ar fi mai usor de sortat la destinatie.

Insinkerator.jpg (71.99 KB; downloaded 1222 times)

 


Re: Poluarea în București 1689

Sistemul de canalizare si epurare a apelor din Statele Unite este complet diferit de cel din Europa. Daca utilizati asa ceva in Romania, rezultatul imediat va fi colmatarea colectorului de vecinatate, urmata de o invazie de sobolani.

Solutia civilizata ar fi colectarea separata a fractiei umede si ridicarea acesteia saptaminal. Aceasta se poate folosi ca material pentru producerea biogazului, folosit pentru arderea produselor secundare de fermentatie.


PS: sa nu va imaginati ca americanii arunca toate resturile de mincare in chiuveta si tocatorul ala face minunea … Ca sa nu mai vorbim de consumul mediu de apa per persoana … Vasul standard de WC in Statele Unite e aproape dublu ca volum fata de cel din Europa.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use