Regiunile RomânieiMunteniaJudețul PrahovaTransportul în comun din municipiul Ploiești (SC TCE SA)

 

Topic: Discutii diverse

58 posts, 12515 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse BGP2597

Eu mă aștept să mai dispară câteva Isuzu din peisaj. N-am idee câte mai sunt în circulație, văd BMC-uri în 40 tot mai des. Dar în orice caz, nu cred că cele 9 SOR le vor scoate din joc pe toate.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: FEBRUARIE 2023 GPS

Adrian.B wrote here:
Vehicule utilitare:

Timis
2


5008 - tramvai plug

Rocar
312E


5205 - troleibuz gresor

Vehicule conservate:

Ikarus
280


2160, 2185

V3A
93M


051

LOOHNER

5082 + 5000

Vehicule retrase:

Ikarus
260


2120, 2133, 2282, 2283, 2288

Isuzu
MD 22B


3002, 3010, 3013

BMC
PROBUS 215 SCB


3075

Neoplan
N6121


5901, 5902, 5904 - 5910, 5912 - 5919, 5921 - 5924 (+800, 801, electrobuz N6141)


Tramvaiele Graz și plugul ITB au fost casate? Erau retrase ultima dată.

 


Re: Discutii diverse Adrian.B

Aici este greseala mea in legatura cu plugul ITB 060. Este inca in conservare, dar se pare ca l-am ratat involuntar in aceasta lista.

Ceea ce priveste vagoanele Graz, nu sunt in nicio lista oficiala si nu le-am mai zarit in depou in perioada recenta, ce ma duce cu gandul ca nu mai exista, dat fiind faptul ca am vizitat recent majoritatea halelor din depou.

Un lucru interesant este decizia TCE de a reactiva vagonul Timis 5008.

 


Re: Discutii diverse ByOnu

Mai exista Ikarusuri propuse pentru casare?

 


Re: Discutii diverse Adrian.B

Nu am nicio informatie concreta. Cele cinci Ikarus 260 sunt inca intacte dupa un an de la retragere. Cele doua articulate sunt incuiate intr-o hala.

 


Re: Discutii diverse Adrian.B

Astăzi am aflat cu tristețe că s-a stins din viață unul dintre cei mai iubiți vatmani din Ploiești și din țară.

"Tanti Mioara", cum îi spuneau apropiații a fost cunoscută de ploieșteni și nu numai drept Crăciunița de pe Tramvaiul lui Moș Crăciun, fiind cea care pentru cea mai lungă perioadă a avut onoarea de a fi la manșa tramvaielor tematice dedicate copiilor.

În cei peste 30 de ani de condus tramvaiul, prin cabina sa au trecut generații întregi de copii pe care i-a plimbat cu tramvaiul, deschizându-le și încurajându-le pasiunea pentru acest mijloc de transport.
Pentru pasionații de tramvaie din Ploiești și din alte orașe din România, tanti Mioara se confunda cu tramvaiul pe care l-a condus mai bine de 10 ani, V3A-ul 051, ultimul din afara Bucureștiului.

După retragerea lui 051, a fost titulară pe vagonul 091, iar după reabilitatea căii de rulare a lucrat o scurtă perioadă pe vagonul 104, urmând ca până la pensie să poată fi întâlnită pe "tramvaiul lui Caragiale".

348556775_1088601005289715_8544817286115097255_n.jpg (53.54 KB; downloaded 1358 times)

 


Re: Discutii diverse Calatorul321

Isuzu-urile Non-Euro deja fumega precum Ikarusurile articulate in trecut. In momentul de fata sunt doar 37 autobuze cu dotari corespunzatoare din peste 150, cele mai vechi fiind MAN-urile SH articulate din 96.  Probabil municipalitatea va mai achizitiona autobuze moderne cand efectiv nu vor mai avea ce sa puna pe trasee. A fost lansata si licitatia pentru 22 midibuze, dar  tot nu e suficient , este nevoie de minim 90-100 autobuze noi  in total, ca macar traseele importante sa aiba dotarile necesare.

 


Re: Tramvaie KT4D și KT4DM Nenea_titi

O întrebare, poate puțin off:
Se mai are în vedere o nouă licitație pentru tramvaie noi? La troleibuze și autobuze electrice dar și Diesel s-a progresat, dar la tramvaie, deși linia este bună, refăcută, se circulă cu tramvaie vechi... într-adevăr îmi place că au interval bun de succedare, dar parcă ar trebui și niște tramvaie noi...moderne, podea joasă,aer condiționat și mai lungi de 20 m.

 


Re: Tramvaie KT4D și KT4DM Calatorul321

Nu mai e nimic oficial dupa anularea celei in care castigase Pesa, o sa apara in presa cand se va incerca obtinerea de fonduri noi, dar probabil vor mai trece cativa ani pana vor aparea tramvaie noi in Ploiesti.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Situatia parcului inventar TCE ADK

Deci 5205 este începând de anul acesta retras, probabil că nu mai este nevoie de el cu noile Solarisuri și posibil, unicul Rocar 312E să fie defect și/sau degradat. Într-un fel mă tem că urmează casarea acestuia, find cam unic în țară (mai este cel timișorean) ar putea dacă PMP vrea, să-l vândă către muzeul CTP Iași (asta dacă și Primăria Iași îl vrea, acțiune posibilă judecând completarea muzeului cu câte un exemplar din vechia flotă, posibil și unice).

Timișul transformat în plug, retras și el, probabil că este defect sau nu se mai justifică prezența acestuia, și 5060 find un plug special conceput. FAUR-ul mai există datorită unor inițiative care spre succesul acestora, au avut ca efect păstrarea vagonului (însă dacă va mai fi vreodată recondiționat, rămâne de văzut, odată păstrat trebuie decis ceva bun în vederea acestuia, probabil va intra cândva în competența URAC având o experiență mare cu acest tip de tramvai).

Ultimele autobuze Ikarus nu le mai văd vreodată pe traseele municipalității, și nici TCE nu cred că își dorește expres păstrarea lor în regim propriu, ci mai degrabă vinderea către cei interesați (poate în cursul anului curent, ei vor decide, însă sunt >99% sigur că CTP Iași ar fi interesați poate chiar de ambele, ar fi poate singurele vehicule ce ar veni pe roți).

La TCE cam trebuie să ne iasă din cap că aceștia au de gând să-și păstreze ceva, în intenția unui muzeu, poate doar FAURul, însă dacă negocierile cu cineva competent în recondiționarea singurului exemplar eșuează, în principiu legat de cheltuieli, este posibil (nu vreau să fiu pesimist, dar nimeni nu o să țină ceva degeaba la infinit dacă nu creează un avantaj major bunul în cauză), să zboare din depou la primii colectari de deșeuri...

 


Re: Situatia parcului inventar TCE Adrian.B

5205 este perfect funcțional, dar nu mai e nevoie de el momentan.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Stație amenajata în interiorul AFI, autobuzele de pe liniile 40, 401 și 402 NU intră în incintă (nici nu scrie stație desființată, trebuie să ghicești că n-ai de ce să stai acolo), stațiile spre restul cartierelor din oraș nu știu unde sunt, pe maps nu le-am găsit decât pe venire. Mai luați-vă după GM, bine că centrul nu-i departe...

 


Re: Discutii diverse Adrian.B

Google Maps nu este actualizat pe partea de transport în Ploiești de minim 10 ani. Stația pentru 401 și 402 este la intrarea din strada Apelor paralel cu pârâul Dâmbu. Traseul 40 nu intra în incinta AFI. Îl găsești în fața hotelului Forum.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Observ că și la Auchan apar liniile 95 și 95B venind (sau plecând, judecând că-i capăt de linie), linii ce nu-mi aduc aminte să le fi văzut vreodată, și nici pe stfp.net nu apar la "linii" (te duce doar în eroare, poate Moovit o fi mai actualizat, dar pe baza GM trebuie să știi ce să crezi și ce nu...).

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Ploiești (SC TCE SA)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421277 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use