Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Otokar Kent C - 18

312 posts, 128217 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Otokar Kent C - 18 punmeister

Toate vin cu firme bustec si LCD-uri Thoreb.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 Tom

Puss in Boots wrote:
Ce vroiam sa spun e ca daca atunci cu tehnologia mult mai inapoiata si faceau fata, acum cand situatia tehnica sta mult mai bine, n-ar trebui sa aiba nicio problema. Eu sper ca PMB sa isi dea seama ca articulatele sunt viitorul (macar la nivelul de autobuze conventionale daca nu si electrice sau trolee) si sa mizeze pe ele la urmatoarea achizitie mai consistenta.
Poate că situația RATB/STBsa, nu mai este aceeași de acum 10-15 ani, dar pe atunci un șef spunea că în afară de problemele de trafic pe care le aveau cu autobuzele și troleibuzele articulate, o altă problemă era (pentru ei) frecvența vehiculelor. Vehicule cu o capacitate mai mare, la același flux de călători, însemna reducerea frecvenței vehiculelor, iar asta plus problemele de trafic care afectau frecvențele, nu era de dorit.
Părerea mea este că daca ar fi o capacitate mai mare, chiar dacă inițial nu ar fi folosită în parametri optimi din punct de vedere economic, ar crește într'un timp destul de scurt atractivitatea transportului public. Dar să vedem dacă asta va face și STBsa, sau vor rămâne cu filosofia orientală că "mai multe și mai scurte e mai bine". Cum spunea un clasic în viață, "părerea mea".

 


Re: Otokar Kent C - 18 andrei11

Toate disacuțiile legate de aeroportul Otopeni le găsiți acolo.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 anndrei

Sa vedem cum functioneaza articulatia noilor autobuze. Sursa youtube: https://www.youtube.com/watch?v=BDu9l3ILirA

 


Re: Otokar Kent C - 18 cris_m

Stimati colegi,
Dat fiind faptul ca discutiile despre cutii de viteza automate si manuale la autobuze s-au prelungit, acestea au fost mutate la Discutii diverse

In ceea ce priveste noua repartizare a acestor autobuze, discutiile au fost mutate la topicul Pe ce linii ar putea fi introduse articulate?(un topic mai vechi)

Va rog, ca in continuare sa purtati aici discutiile strict despre modelul Otokar Kent 18, restul de discutii la topicele potrivite

 


Re: Otokar Kent C - 18 aztec

Daca pastram analogia celui ce gandea cu articulatele si frecventa...de ce nu am baga Tatre pe 41, ca alea lungi strica frecventa...
Conteaza cererea de transport. Daca e mare, pui articulate, chiar pastrand frecventa pt ca totusi autobuzul nu trebuie sa fie obligatoriu la capacitate maxima sa circule.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 Utilizator anonim

Ca sa incheiem discutia cu accesul in Otopeni, autobuzele incap doar pe breteaua de sus din ce am inteles si vor circula pe 780 si 783 fara probleme.

In prezent doua autobuze au fost duse temporar la Militari.

P.S. Nu stiu daca s-a discutat, dar seria de 18 metri are motor DAF.

 


Re: Otokar Kent C - 18 punmeister

Da, DAF PACCAR MX-11 de 271kW.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 Utilizator anonim

6804 si 6805 in Autobaza Militari, momentan raman aici pentru niste teste. Urmeaza sa mai soseasca si masini de 18 metri dupa mijlocul acestei saptamani.

DSC_7618.JPG (161.71 KB; downloaded 4810 times)

 


Re: Achizitii de autobuze Euro 6 in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Am bifat si eu adineaori primul articulat in Bucuresti in circulatie dupa tspe ani. 780 la Basarab. Dragut zgomotul de la motor si interiorul luminat si curat. Nu cred ca e dracu chiar asa negru cu autobuzele astea. Sa ne uitam cum au ajuns Citaro dupa 10 ani de exploatare in Bucuresti, poate niste autobuze asa mai simple si mai nepretentioase e fix ce ne trebuie. Continui sa cred ca la nivelul de civilizatie al calatorului plus mentenanta, mai mult de scaune de lemn nu meritam.

 


Re: Otokar Kent C - 12 ANTENA

Articulat 6801 pe 780
IMG_20181201_1243155.jpg (77.64 KB; downloaded 4440 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 Utilizator anonim

6801 linia 780

DSC_7917.JPG (176.03 KB; downloaded 4404 times)

 


Re: Otokar Kent C - 18 Victor92

6804 - Linia 780 - Gara de Nord

19F16F8E-3203-4365-A1E2-36C90C265005.jpeg (327.01 KB; downloaded 4350 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 Utilizator anonim

Si un update, linia 783 inca NU a primit autobuze noi, nu sunt inca inmatriculate toate necesare.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422009 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use