MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stațiile Eroilor 1 și 2

104 posts, 24303 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 reiny2000

De remarcat urmele lăsate pe tavanul fals.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 sab

Da, nu le pasa de arhitectura stațiilor vechi, Dorel si-a pus degetele jegoase pe tavanul alb când a tras niste cabluri noi.
shoppy wrote here:
S-au ars in alta parte si pe acestea le-au declarat mai putin importante, tot este neounul sub ele.

Nope, abia le înlocuiseră, am scris cu doar câteva mesaje înainte. Problema este ca becurile noi sunt foarte obositoare, ca atare după doar câteva zile au luat decizia de a tine închise o parte dintre ele. Acum cred ca le vor înlocui din nou, oricum peronul 2 este destul de întunecat, funcționează cam jumătate din totalul becurilor, nu este vorba doar de cele din fotografie.
Utilizator anonim 2 wrote here:
Eu vreau sa puna becuri pe stilpii peronului central, cei in forma de faclie, cum erau la inaugurare, iluminare decorativa care avea un schepsis.

Schepsis, schepsis, dar...sunt mai greu de înlocuit. Asa cum am spus la inceputul mesajului, nu le pasa de arhitectura stațiilor vechi.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 sab

La peronul 2 vad ca testează niște "capace" aplicate peste corpul de iluminat. Sau poate pun aplice noi....Nu am remarcat decât peste un singur bec.
În continuare, datorita faptului ca funcționează doar o parte din becuri (si acelea extrem de obositoare, cu lumina rece), am senzația de grota acolo...
20230612_173048.jpg (491.87 KB; downloaded 1758 times)

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 fl82

Ar fi interesant de facut o schita cu toate liniile si macazurile (inclusiv linia de legatura M5- M1/M3, ciotul M5 pana unde a fost sapat tunelul in fata Operei) din statiile Eroilor 1 si Eroilor 2!

Am inteles ca dupa ce iese din statia Eroilor 2  (in sensul spre Opera) M5 trece pe sub M1/M3!   Rebrusarea trenurilor de metrou care circula pe M5 se face in ciotul de tunel dintre statia Eroilor 2 si Opera ?  In acel ciot de tunel exista macazuri ?

La statia Eroilor 1 firul M1 care vine dinspre Grozavesti trece pe sub M3 ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 sab

Da, M5 trece pe sub statia M1/3.
Nu exista macazuri în acele tuneluri dincolo de statia E2, macazurile sunt înainte de statie.
Da, M1 de la Grozavesti trece pe sub M3.

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 cosmindaniel

fl82 wrote here:
Ar fi interesant de facut o schita cu toate liniile si macazurile (inclusiv linia de legatura M5- M1/M3, ciotul M5 pana unde a fost sapat tunelul in fata Operei) din statiile Eroilor 1 si Eroilor 2!

Am inteles ca dupa ce iese din statia Eroilor 2  (in sensul spre Opera) M5 trece pe sub M1/M3!   Rebrusarea trenurilor de metrou care circula pe M5 se face in ciotul de tunel dintre statia Eroilor 2 si Opera ?  In acel ciot de tunel exista macazuri ?

La statia Eroilor 1 firul M1 care vine dinspre Grozavesti trece pe sub M3 ?

https://romania594.blogspot.com/2018/05/ ... -de.html

Ai aici și un scurt istoric al metroului din București + cîteva hărți în format .kmz, inclusiv ceea ce cauți

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 fl82

Pe baza unor filmari de pe yutube, a informatiilor oferite de colegii de pe acest forum (pentru care le multumesc) si a unor fotografii dintr-un raport de investigatie AGIFER, postez mai jos o schita cu toate liniile si macazurile din statiile Eroilor 1 si  Eroilor 2.  Sper ca aceasta schita sa fie corecta!


statia84.jpg (235.29 KB; downloaded 1424 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 sab

Linia 4 nu mai există . Acum este peron acolo, au rămas practic doua cioturi, intr-o parte si in alta a peronului nou, la capete.

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 TrainWrecker

Tunelul care trece sub E1 pentru M5 catre Hasdeu este realizat?

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 rosetti61

E tunel pana in Parcul Operei unde a fost PSS-ul.

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 subway guru

Si e necesar pentru a asigura un spatiu de siguranta pentru ramele M5.1

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 shoppy

Se pare ca macazul 11/13 nu mai exista pentru ca nu poate fi implementat in softul de ATS.

 


Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 subway guru

Daca nu poate fi integrat poate fi blocat ca si cum nu ar fi existat, nu trebuie neaparat demontat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Eroilor 1 și 2 sab

Este bine ca am pus nu mai puțin de 8 (!!!) scari rulante la peronul nou catre pasajul de deasupra stației E1.
Acum vad ca le ținem inchise...
Scari nefunctionale
20230623_083320.jpg (93.1 KB; downloaded 1149 times)
Funcționează doar catre un set. Probabil ca s-au prins și ei de succesul real al proiectului....
Scari functionale
20230623_083403.jpg (69.15 KB; downloaded 1149 times)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421114 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use