Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Greve la STB

430 posts, 109116 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la STB cris_m

survola wrote here:
Mâine e zi liberă, ce școli și grădinițe visează ziariștii?

Da mai bine pe ecran o astfel de stire... :bleah:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB Utilizator anonim 2

Dar cu Radoi ce s-a intimplat? Ca pina una-alta Drula a plecat, el nu. Si nici nu cred ca o sa plece decit eventual la puscarie.

 


Re: Greva la STB AlexNord

De la Nordului a ieșit in traseu 6646 in linia 331.
331 - Cartier Damaroaia.jpg (1.04 MB; downloaded 2676 times)

 


Re: Greva la STB alexandru_gr

Cât o vor ține așa?
Adică legal nu se poate face nimic?
E ca în țara nimănui...fiecare face ce vrea.

 


Re: Greva la STB gexge

Nu cunosc prevederile CCM STB, dar o varianta ar fi sa elibereze total garajele de angajați cu executor judecătoresc, poliție si Jandarmerie, iar mai apoi sa le fie permis in garaje accesul doar celor care vor sa intre la traseu. Dar trebuie sa permită contractul colectiv de munca acest lucru din punct de vedere legal.

 


Re: Greva la STB 1.cremsnit

Mircea G wrote here:
[...]
Vinovatii pt situatia actuala sint la nivel inalt . sint cei ce fac politicile europene .
Muncitorii nu au ce pierde , deoarece au pierdut TOT . Au pierdut dreptul la o viata decenta si au ajuns sclavi . Nu " sclavi " cum spuneam noi acum niste ani , acum sint sclavi in adevaratul sens al cuvintului .
Sa stea in strada cit vor , sa dea exemplu si la altii , dar sa iasa din curtea STB . Sa iasa pe strazi  , sa protesteze , sa iasa si altii . Ori la bal ori la spital . ...daca intelegeti .
Nu traim vremuri normale , asa ca sa nu ne asteptam la lucruri normale ! :yes:


Si eu sunt de acord, mai putin la partea cu politicile europene; nu vad ce treaba au aici, in mocirla de coruptie pur romaneasca.

Mi se pare fantastic cum s-a mers pe fenta.
Desi stiu multi situatia dificila in care se afla STBul si istoricul de furt si de subfinantare (1) care au adus infrastructura in halul in care este in prezent, pare ca oamenii ignora acum asta. N-I-M-I-C nu e mai important decat antagonistul povestii - sindicatul.

Greva o sa se termine, "sidicatul" - acest diavol care a impiedicat atingerea culmilor inaltei dezvoltari a transportului public bucurestean - isi pierde puterea/liderul, iar soferii, vatmanii si calatorii revin la mizerie. Cine ies drept castigatori? Aceiasi burtosi corupti si cu acces la bugete. S-a luat cineva de acesti burtosi? Nu, pentru ca atentia era dirijata de catre "presa" catre sindicat <3.

Trebuie sa recunosc - cele mai inaltatoare sunt comentariile din sfera "sa moara si capra vecinului".
Nu pot intelege in ce lume are logica principiul "eu n-am sindicat la munca, seful isi bate joc de mine, asa ca taci si sufera in liniste cum fac si eu". Mi se pare sincer super inspiring ce se intampla acum cu STBul tocmai in sensul formarii de asociatii/sindicate si in alte domenii (conform prevederilor Codului Muncii - Capitolul III Reprezentanții salariaților, Articolul 221).
Muritul caprei veciului aduce beneficii acelorasi burtosi despre care vorbeam mai sus, in timp ce lucratorul de rand continua sa traga ponoasele...

Anyway, sper ca greva asta sa nu inrautateasca conditiile de munca, respectiv conditiile de calatorie. Mai sper si ca furturile de combustibil, consumabile, piese, etc, sa inceteze, bineinteles. Mai sper ca sindicatul sa aiba lideri integri.. Dar momentan doar sper..

(1): reamintesc de achizitiile de pixuri de sute de lei/buc., reamintesc de casarile de V2A si alte tramvaie care facusera ca pe 25 sa circule Tatra solo GEMAND de calatori, reamintesc de zecile de km de cale dubla OR, reamintesc de criza de piese de schimb la autobuze si de minimul de masini pe traseu si ar mai fi...

 


Re: Greva la STB subway guru

Eu as fi de acord cu tine cu mici corecturi pe ici pe colo si anume prin puctele esentiale!

 


Re: Greva la STB roberto2001

Ma bag si eu ca "musca in lapte" .. Ideea sta din felul urmator ...pe mass-media am citit cum ca "Angajatii fac greva atat din cauza salariilor cat si din cauza combustibilului furat si lipsa de piese la autobuzele de generatie vehce (Idem 2006-2009 euro3-4) " ...bun...o luam treptat...faza cu salariile cade...am pe cineva care ia 3800 de lei ca sofer la Obregia si nu se plange deloc....cat despre lipsa de piese aici as avea sa le tin partea fiindca din circa 1500 de autobuze ( 500 E3 + alte 500 E4 + 400 Otokar E3 si 130 de Hybride E6 ...un total de 1530 autobuze ) active sunt cam circa 1100...din cate am inteles de la acea cunostinta a mea ...restu de 300-400 putrezesc in garaj...ideea sta in felul urmator...tot pe mass media am citit cum ca se iau roti de la unele autobuze si se pun pe altele ca sa treaca de I.T.P...parerea mea este ca e un lucru foarte penibil...se mai iau si parbrize plus alte componente si de aceea unele autobuze ( chit ca sunt de generatie noua sau veche ) cad la primele 3-4-5 ture ...adica serios...am inteles ca soferii trag pe Euro 3 sa le tina in viata fiindca domnu' Crit nu mai achizitioneaza piese pentru autobuzele de generatie veche si sunt in pana de piese de aproximativ 1 an de zile. De aceea revin acum putin in spate...de aceea cad autobuzele la primele 3-4-5 ture. Si aici le dau dreptate...sa ne aducem aminte putin de data de 30.11.2012 cand au fost trase pe dreapta DAF-urile si casate nefiind inlocuite de nimic fiindca asa a vrut Directorul general. Plus ca si pe atunci exista aceasta chestie cu lipsa de piese si tin sa precizez ca daca se achiziotnau piese pentru acele autobuze si daca isi dadeau silinta sa le mai tina in viata cel mult pana in 2013-14 mai aveau durata de viata ( parerea mea personala ). De aia avem 150 E3 trase pe dreapta ...de aia avem lipsa de geamuri si de alte componente ...pentru ca nu le pasa frate. Chit ca E3 si-au trait traiu si-au mancat malaiu si fac 16 ani in iunie...daca lui nenea Crit ii pasa de vreun autobuz credeti-ma ca si in momentul actual daca se strica spre exemplu #4567 si #4879 ( am dat un exemplu doar ) , in secunda in care rotile lor depaseau pragul uzinei , acelea puteau fi reparate fiindca existau piese pentru ele ...dar nu...ele sunt trase pe dreapta...luate piese dupa ele vitale puse pe alte autobuze si alea mor pentru ce? Pentru ce? doar ca sa repari un alt autobuz? Inadmisibil.. Acum avem autobuze moderne...de care nici de alea nu le pasa...si la troleibuze la fel..cad pe capete...am inteles ca in urma cu cateva zile a revenit un troleibuz care a  stat imbilizat 9-10 ani pentru ce?Si mai avea si sigla originala R.A.T.B :))))  Sa inteleg ca noi cand comandam autobuze comandam si in plus si acele autobuze "in plus" sa fie piesele de schimb ale celorlalte.

Cat despre combustibil aici am vazut un videoclip dar parerea mea e ca si aici se fac la fel manarii doar ca sa mai scape de vreun autobuz


Tot ce am scris aici a fost pur si simplu parerea mea personala...nu ma blamati daca am gresit cu ceva si va rog sa ma iertati ... doar am vrut sa imi exprim propria opinie...

 


Re: Greva la STB subway guru

Ai atins un punct dureros privind conceptia romaneasca despre mentenanta…
In tarile civilizate un vehicul bine intretinut e practic fara moarte pana-i cade motorul…si nici atunci, e abandonat doar cand cheltuiala de mentenanta devine pagubos de neeconomica si atunci e valorificat la vanzare in stare de functionare, nu canibalizat si dezmenbrat.

 


Re: Greva la STB Cristi N

Anunțurile făcute de directorul STB: Notificări către angajați, plângeri penale și angajări de șoferi care să-i înlocuiască pe greviști
Directorul STB, Adrian Criț, a declarat luni că, în condițiile grevei din transportul public din București, a notificat șoferii și vatmanii privind îndatoririle lor, au fost depuse plângeri penale și s-a dat anunț pentru angajarea de șoferi.

Principalele declarații ale lui Adrian Criț:

-  am notificat toți angajații vizavi de îndeplinirea îndatoririlor de serviciu
-  am depus plângeri penale contra celor care au organizat această grevă ilegală
-  pe site-ul STB SA astăzi a fost publicat anunțul de angajare pentru șoferi de autobuze, nu ne mai permitem să fim captivi unor angajați care au căzut pradă manipulării sindcatului reprezentativ și în continuare protestează fără să aibă nicio dorință
-  există în condinuare disponibilitatea conducerii de a discuta soluții
-  în momentul de față, prin manipularea unor lideri, se dorește doar demisia mea, nu se dorește altceva
-  din păcate ne vom afla în imposibilitatea plății salariilor, cei care nu vin la locul de muncă sunt responsabili pentru acest lucru
-  forma de protest, așa cum este în decizia tribunalului, este ilegală
-  șoferii care doresc să iasă pe traseu sunt amenințați, există înregistrări, organele de cercetare penală își vor face datoria
-  se fac și niște pași pentru viitor, voi avea o discuție cu șefii de autobaze și de depouri, caracatița trebuie stârpită
-  implicare sindicatului pe toate palierele a făcut posibilă declanșarea acestei greve ilegale, ca angajații să nu-și poată desfășura activitatea
-  în multe cazuri șefii de autobaze nu au înmânat cheile și actele autovehiculelor
-  în fiecare zi s-au provocat pierderi de circa 4,8 milioane de lei

Conducerea este pe cale să recurgă la sanctiuni administrative și disciplinare care pot merge până la desfacerea contractelor de muncă, potrivit unor surse HotNews care cunosc situația.

 


Re: Greva la STB punmeister

Deci mai multe paie pe foc. Grab your popcorn!

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB anndrei

De ce mai multe paie pe foc ?  Foarte bine le face. Cat timp incalca un contract de munca sa ii dea afara. Ca acesti soferi au stricat tot mersul. Din cauza lor stam in statii o gramada de timp ca stau ei sa fure curse la capetele de linie. Nu sunt in stare sa se tina de meserie...sa se apuce de livrari la domiciliu cu bicicleta electrica.
Legat de acele Euro 3, nici nu mai merita bagati bani in ele. Mai bine le-ar casa si cu banii primiti ar repune in functiune toate Euro 4. La fel si cu tramvaiele Tatra.

 


Re: Greva la STB ANTENA

Nu este calea de rezolvare.
Angajezi mii de oameni in cateva zile? De unde?
Hai sa fim seriosi, tot categoria amenintari. Care e urmatoarea masura?
Cand un jandarm in fiecare autobuz si hai condu sau cum?
Surzii trebuie sa discute si asta urgent.

 


Re: Greva la STB aztec

Iarasi ma repet.
Exista contracte,
Exista legislatia muncii .
Exista legislatia pt conflictele de munca.
Exista decizii judecatoresti...


Si?

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use