Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuIstoria transportului public în municipiul Buzău

 

Topic: Maxi-taxi in Buzau

17 posts, 5797 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Maxi-taxi in Buzau Victor92

Pe langa operatorul de transport in comun - Trans Bus Buzau - exista privatii care deservesc cu dube (aproape) aceleasi trasee de autobuze.

Plata se face in maxi-taxi, iar tariful este identic: 1,5 Lei / calatoria.

Cateva dube surprinse in ultima sambata a luni ianuarie 2018, inclusiv un Karsan Jet achizitonat recent in oras.
DSC_0865.JPG (317.01 KB; downloaded 5057 times)
DSC_0874.JPG (206.81 KB; downloaded 5088 times)
DSC_0887.JPG (218.51 KB; downloaded 5009 times)
DSC_0944.JPG (352.47 KB; downloaded 5004 times)
DSC_0945.JPG (283 KB; downloaded 5009 times)
DSC_0956.JPG (251.64 KB; downloaded 5007 times)

 


Re: Maxi-taxi in Buzau deprodio

Traseele de maxi taxi au aceleasi indicative ca cele ale Trans Bus?

 


Re: Maxi-taxi in Buzau Victor92

Da.

 


  • georgecfr111@gmail.com
  • Posted:
  •  

Re: Maxi-taxi in Buzau georgecfr111@gmail.com

Mai circula la Buzau maxi-taxi ?

 


Re: Maxi-taxi in Buzau Andrei Andraș

Din 17 august, odată cu întrarea în circulație a Citaro-urilor, nu mai circulă maxi-taxi.

 


Re: Maxi-taxi in Buzau Andrei98

Victor92 wrote:
Plata se face in maxi-taxi, iar tariful este identic: 1,5 Lei / calatoria.

Cel putin pe traseul lui 7 a ramas 1,5 lei, in rest pe celelalte cel putin din toamna anului 2016 era 2 lei. :roll:
deprodio wrote:
Traseele de maxi taxi au aceleasi indicative ca cele ale Trans Bus?

Da, defapt aveau ca acuma numai sunt. Plecau inaintea autobuzelor (furand ”startul”), si intorceau cu 2-3 statii inaintea lor cel putin liniile 5 si 10 numai faceau traseul complet.
Andrei17 wrote:
Din 17 august, odată cu întrarea în circulație a Citaro-urilor, nu mai circulă maxi-taxi.

A mai circulat pe linia 10 cel putin un microbuz Karsan, l-am vazut cu ochii mei in zona la Contactoare. :shock:

 


Re: Maxi-taxi in Buzau Andrei Andraș

L-am surprins azi pe BZ-12-DOM în parcarea mall-ului Coresi din Brașov. Probabil a fost cumpărat de un privat din Brașov, având în vedere articolul:
https://www.buzoienii.ro/iata-declarati ... rin-buzau/





26.10.2018

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Maxi-taxi in Buzau ADK

Ca o mică istorie a transportului în comun și cu maxi-taxi în orașul Buzău, deținut de privați, a început mai exact din anul 1998 și a durat 20 de ani după cum bine se știe. Din păcate a durat destul de mult deoarece a fost aceeași conducere, find ceva firme care deserveau doar anumite trasee. Din păcate atunci TBZ a fost nevoit să taie multe autobuze DAC și Ikarus (deși tot atunci sau cu un an înainte mai cumpăraseră câteva 117-uri, dar care circulau ocazional deși au atins și anul 2010), deoarece din păcate pirateria maxi-taxi a avut atât de mult succes, încât lumea călătorea doar cu ele preferând condițiile inumane și înghesuiala decât autobuzele lejere. Nu sunt foarte sigur, dar linia 3 e posibil să fi dispărut dinaintea schimbării conducerii din 2016 care a reziliat contractele sau s-au retras de bună voie, această linie find exploatată de Brătilă care opera doar această linie cu 2 microbuze.
Am călătorit personal vreo 3 ani consecutiv cu ce mi-a venit în stație, deobicei pe traseul dintre gară și Bazar, adică traseele 2, 6 și 8, evident preferam oricând autobuzul doar că nu reușeam de fiecare dată mai ales după anumite ore seara să mai prind un autobuz, iar într-o seară prin 2015-6 am prins un microbuz Sprinter nou pe traseul 8. Am rămas cu o impresie plăcută cei drept datorită că, deși erau vreo 20 de grade afară, avea în funcțiune instalația de aer condiționat, interiorul era curat iar scaunele erau confortabile și au fost doar vreo 4 călători. Într-un fel erau rentabile într-un astfel de oraș din alte puncte de vedere, mai mult datorită fluxului de călători destul de redus la anumite intervale și dacă erau într-adevăr mașini întreținute, doar că nu prea erau, seara aia find o excepție că de atunci nu am mai prins mașina aia, ci doar junghiuri modificate din dube destinate transportului de marfă unde vara era chinul cel mai mare. Prin 2014 am călătorit cu un Karsan pe 10 între Bazar și zona industrială foarte înghesuit, nici nu vedeam exact pe unde sunt mai ales că la acea vreme nici nu prea cunoșteam orașul. Normal că este bine că s-au scos, astfel de transport nu mai au ce căuta în nici-un oraș în anul 2021 că până și Fetești au doar autobuze, dar mai întâlnești și astăzi câte un pensionar nostalgic care vedeau doar lapte și miere iar unii mai au puțin și plâng cu lacrimi de crocodil că obișnuiau să urce/coboare pe unde vroiau...

 


Re: Maxi-taxi in Buzau andrei11

Voi  aveți o preconcepție sau o concepție deformată.
Nu le  mai spuneți maxi - taxi, spuneți-le  microbuze, impuneți-le  același statut ca și al autobuzelor și o să vă iasă afacerea.
De exemplu dacă s-ar înființa un transport în comun în Târgu Neamț (  și ceva sate lipite de Târgu Neamț)  microbuzele ar fi excelente.
________________
Toate neajunsurile provin din faptul că s-au permis prea multe derogări pentru activitatea maxi - taxiurilor. De fapt derogarea majoră - dacă pot spune așa - este  legat de numărul de persoane.  Dacă numărul de persoane ar fi respectat chiar nu m-ar deranja să oprească "la cerere".

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Maxi-taxi in Buzau ADK

De ce să impunem același ”statut” ca și al autobuzelor când sunt două lucruri diferite, chiar dacă scopul lor este același? până și autobuzele între ele sunt diferențiate de multe lucruri, daramite dintre un microbuz de ~20 de locuri (doar pe scaune) și un autobuz de aproape 100 de locuri în total... Așa oricui privat îi convine să-și ia mașini rulate de la o fabrică și cu puțini bani să le facă modificările ca apoi să creadă că face aceeași treabă ca cu autobuzele, doar că costurile sunt mult mai mici însă urmările nu-l mai interesează. Am văzut și autobuze cărând aer dar și microbuze cărând teoretic...călători, dar practic tot ce cărase și până să fie modificate. Acum câțiva ani am făcut o sesizare la presă cu privire la o firmă (cu un picior în faliment astăzi, dar care a fost preluată mai departe de CJ Buzău), care deținea atât microbuze cât și câteva autocare, iar pe o rută preorășenească la ora de vârf, la peste 50(!) de călători pe semicursă băga microbuz de 20 de locuri iar autocarele stăteau la bronzat în garaj, și aveau și ele drept licență pe acel traseu doar că domn' patron ținea banii la buzunar. Nu s-a mai întâmplat din acea perioadă, sesizarea respectivă există și astăzi pe un site de știri locale confirmate și de alții cu fotografii. Un pasionat vechi cunoscut a tot făcut demersuri cu aceste microbuze, mai ales cu cele din oraș de pe vremea DAC-urilor, doar că munca sa a fost cam în zadar câțiva ani buni... Și în Buzău într-adevăr existau tot felul de abuzuri, doar că și mersul unora li se înfundă într-o zi.

 


Re: Maxi-taxi in Buzau andrei11

Citește cu atenție ce am scris !
Pentru microbuze, prin lege:
- Capacitatea maximă: 21  persoane ( pe scaune ) ( parcă asta e capacitatea lor,  3 scaune / rând și sunt 7 rânduri )
- Oprire numai în stații.
- Vara aer condiționat
_____________
Pentru  trasee cu cerere redusă de ce să cumpăr autobuze ( aprox 100  persoane) când pot satisface cererea cu microbuze ? ( 21 persoane ).  Nu le mai spune maxi taxi că induci cititorii în eroare.

ADK wrote:
Așa oricui privat îi convine să-și ia mașini rulate de la o fabrică

:shock:  Aică cum ? Autobuzele normale ( 100 locuri ) nu pot fi achiziționate de la o fabrică tot rulate ?
______________
A, da, în încheiere, ITP - ul făcut pe bune ! Și la autobuze, și la microbuze, și  în general la orice autovehicul mai nou sau mai puțin nou, chiar rulat bine de tot.
Repet, încearcă să vezi aceste mijloace de transport ca și microbuze, nu ca maxi - taxi. Adică cum maxi - taxi, adică un taxi mai mare ? Ele sunt autobuze de capacitate redusă, 21 de persoane. Denumirea de maxi taxi este o absurditate linvistică !

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Maxi-taxi in Buzau ADK

Aică cum ? Autobuzele normale ( 100 locuri ) nu pot fi achiziționate de la o fabrică tot rulate ?

Autobuzele rulate în comparație cu unele microbuze (poate chiar majoritatea) au fost autobuze de pe porțile fabricii... Nu au fost dube pentru pepeni și după au fost să ceară omologarea pentru microbuze de călători, iar după ce urmau modificările de cele mai multe ori se cerea cel mai mic preț posibil astfel că nu exista nici măcar un geam culisant și ce să mai zic de aer condiționat... Sau unii le cumpără direct de marfă din fabrică că ”e mai ieftin” le omologhează iar după pun ei scaune și geamuri de pe cele casate. Problema n-ar fi atât de gravă circulația cu aceste autovehicule dacă ar merge pe trasee cu slabă solicitare, dacă ar fi dotate corespunzător și nu ”mai mergeți în spate, că mai e loc” sau după ce a frânat brusc că mai făcea unul cu mâna iar unii să coboare la semafor de pe a doua sau a treia bandă printre mașini și motociclete.

 


Re: Maxi-taxi in Buzau andrei11

Colega ( ADK ) dacă dorești hai să continuăm discuția pe MP ( mesaje private ). Ok ?
Am uitat să scriu la condiții, microbuzele pentru transport persoane să fie achiziționate noi ( sau rulate ) din gama lor ( microbuze de transport persoane ), NU modificate  din automobile de transport marfă de 3,5 to !
Te aștept pe MP !  :bere:

 


Re: Maxi-taxi in Buzau DavGO

Acest topic ar merge mutat in Istoria transportului public în municipiul Buzău . Ca sa nu scriu doar atat, vreau sa precizez ca s-au implinit 5 ani de cand maxi-taxi-urile au fost scoase din transportul public Buzoian. Voi mai atasa niste screenshoturi facute de Google Maps in vara lui 2012:
"Capatul lui 7" :
maxi-taxi.png (286.11 KB; downloaded 871 times)

capatul lui 7.png (468.12 KB; downloaded 871 times)

Gara:
alt cadru.png (622.45 KB; downloaded 871 times)

gara.png (357.75 KB; downloaded 871 times)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420668 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use