Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4065 posts, 974634 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 206 207 208 209 210 211 212  ... 291
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse cris_m

Ar fi pacat sa nu aducem si aici in discutie curatenia din vehiculele noi ale STB, autobuzele Otokar. Daca sunt asa din primele lor luni, ma intreb cum vor fi peste 8 ani, cu toata mentenanta lor minunata?
Linia 335 - sigur asa a iesit sambata trecuta din garaj. Macar e buna de ceva bara turcilor...
20190824_084235-1209x1612.jpg (298.49 KB; downloaded 2534 times)
Acelasi autobuz, podeaua lipicioasa unde am incercuit, zici ca era data cu miere
20190831_011408.jpg (791.47 KB; downloaded 2537 times)
Linia 123, miercuri seara
20190828_211710-1209x1612.jpg (419.66 KB; downloaded 2533 times)

 


Re: Discuții diverse ByOnu

Cristi, ce critici aici mai precis? :think:

 


Re: Discuții diverse Mihai2005

Nu e evident? Se referea la mizeria din ,,noile'' autobuze turcești cumpărate de către doamna Firea.

 


Re: Discuții diverse ByOnu

Pai mi se pare ca amestecam, necinstit, doua subiecte distincte. :no:

 


Re: Discuții diverse Albert

Pe acest forum sunt unii oameni care găsesc nod in papura la orice postare. Nu înțeleg ce doua subiecte se intersectează aici. In fine, @cris_m are complet dreptate, unele Otokar suuunt mult mai jegoase ca orice Citaro. Nu se face deloc curățenie.

 


Re: Discuții diverse Valentin

Nu se face curățenie in niciun autobuz, indiferent de marcă. Nu înțeleg ce contează dacă e Otokar sau Mercedes? Curățenia nu cred ca intra in garanția full .
Sămânțarii ar trebui puși să curețe cu mătura.

 


Re: Discuții diverse cris_m

Nu caut nici un nod in papura prin aceasta postare. Spun ca este jenant/rusinos/scandalos si cum mai vreti sa catalogati faptul ca jegul acumulat de unele Otokare in cateva luni este proportional cu cel acumulat de Mercedesuri in ani. Mai mult, unii dintre voi sustineti ca dupa 8 ani aceste autobuze vor arata mai ok datorita contractului de mentenanta. Vin si va intreb, daca la partea tehnica vor fi cat de cat "ceas", la partea estetica cum vor sta? Nu cumva la fel de rau ca Mercedes-urile?  :no:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse Utilizator anonim

Asta pentru ca STBul prefera sa faca actiuni „in forta” de spalare la perioade lungi de timp, iar in rest ce mai da un mop pe podea si o matura sa adune mizeria fizica. Si daca ne uitam in majoritatea vehiculelor, peste 80% din jeg provine exclusiv de la calatori, de la calatorii „cu fite” care varsa cafea, inghetata, lipesc guma, mazgalesc (nici nu aveti idee cat costa un marker cu vopsea din ala), lasa ambalaje de cafea, covrigi, ciocolata, prezervative etc. Si asta e soarta oricarui vehicul STB, fie ca vorbim de ultima rugina de Tatra sau viitoarele elite hibride, cu garantie 0, 8, 1000 de ani, tot pline de mizerie, voma, cafea si miros de hoit vor fi. Asta ca tot se plang colegi de forum ca nu avem nu stiu ce finisaje sau ca nu au geamuri separatoare Otokar...daca va uitati nici Citaro E4 nu au mai venit cu geamuri separatoare in salon din doua motive - pentru ca au fost sparte si pentru ca au fost jegosite repede.

 


Re: Discuții diverse Goldmund

Eu cred ca ar trebui sa diferentiem putin "mizeria" din mijloacele de transport in comun:
1 - vandalism
2 - mizeria diurna, obisnuuita in fiecare mare oras de pe glob(mai putin in Singapore unde o guma de mestecat aruncata pe strada costa 3 luni puscarie si mii de euro!), care de ex. in Stuttgart exista o curatire zilnica, saptamanala si lunara a fiecarui tram/autobuz, in functie de calitatea mizeriei. Aici STB ar trebui sa aiba alte standarde...si bineinteles calatoriile putin mai scumpe.
La "vandalism" nu avem ce face decat amenzi ca in Singapore, "ochi"(video) care vad totul, o colectivitate activa care reactioneaza daca vede un marlan(de ex. prin autobuze puse afise cu "biletul s-a scumpit pt. ca unii calatori pe care nu i-ai vazut, au ruinat inca un autobuz!"), educatie elementara de comportament mai multa prin clasa a 2a-3a....

 


Re: Discuții diverse Dragos31

Citaro vs. Kent :ugeek:

6256 + 6575 - Bd. G-ral. Vasile Milea - 01 Septembrie 2019



 


Re: Discuții diverse shoppy

Un Otokar tocmai a traversat Basarabul venind dinspre Grozavesti, mergea la pas si pe avarii.

 


Re: Discuții diverse Andrei98

Și pe la Bobocica a trecut unul de 12m pe avarii acum 30 minute...

 


Re: Discuții diverse AlexTennis2005

Salut. Ma gandeam sa facem un document de tip Excel pentru autobuzele Mercedes-Benz Citaro asa cum s-a facut pentru Autobuzele Otokar. Daca vreti sa contibuiti, aveti aici linkul documentului: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Am reusit sa fac partial pentru primele 100 de autobuze.

 


Re: Discuții diverse cris_m

Salut si bun venit pe forum! Nu te chinui foarte tare, exista deja pe forum facuta lista celor 1000 de Citaro, intocmita de Gabi23 prin 2010-2011. Iti propun, in schimb, daca vrei, ai timp si chef, sa dai o mana de ajutor la actualizarea listei. Ma intereseaza in special noile autobaze la care au ajuns o parte din Citaro odata cu venirea Otokar, respectiv cele care sunt donate la Chisinau, imprumutate la Tulcea....

Eu ce stiu sigur e ca de la Titan la Obregia au ajuns 4219, 4493 si 4841 (parca mai era unul, dar l-am uitat). Propunerea este valabila si pentru restul, chiar acum voiam sa incep sa lucrez putin la lista.  :)

 


Go to page:  1  ... 206 207 208 209 210 211 212  ... 291
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428488 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use