Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4065 posts, 974625 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 166 167 168 169 170 171 172  ... 291
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse dany

Am omis un lucru, desi am auzit de el de aproximativ doua saptamani, in linia R457 Republica-Piteasca in urma cu aproximativ doua saptamani un euro 4 a iesit cam sifonat in urma impactul cu un turism ce nu si-a tinut banda de mers, insa nu am aflat numarul de parc al acestuia. Cunoaste careva detalii?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse GPS

adrian buda wrote:
Au aparut 4 autobuze noi in depoul Berceni: 4551, 4555, 4654, 4884. Acestea au fost asezate langa Otokare, separat de 4219 si 4493 care se afla in conservare, ceea ce ma face sa cred ca doar au fost transferate autobazei Obregia. Probabil ca din lipsa de spatiu sunt tinute acolo alaturi de lotul de autobuze Otokar pentru 381.

Astăzi mai erau doar două autobuze lângă OTOKAR, un E3 și un E4.

 


Re: Discutii diverse Daniel2000

dany wrote:
Am omis un lucru, desi am auzit de el de aproximativ doua saptamani, in linia R457 Republica-Piteasca in urma cu aproximativ doua saptamani un euro 4 a iesit cam sifonat in urma impactul cu un turism ce nu si-a tinut banda de mers, insa nu am aflat numarul de parc al acestuia. Cunoaste careva detalii?

R457 trece pe la mine prin comuna, dar n - am auzit nimic despre niciun incident.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Noile autobuze Otokar au toba de esapament langa motor in partea de jos sau sus pe autobuz?

 


Re: Discutii diverse andrei11

Eu spun că le au sus, dar mai aștept și alte păreri.

 


Re: Discutii diverse punmeister

Da, sus este toba, cam cum au toate autobuzele.

 


Discutii diverse Andrei Andraș

Foto: M.A.
exterior-2-1-800x450.jpg (88.55 KB; downloaded 1653 times)

 


Re: Discutii diverse Albert

După cum se vede si in poza ,sus au. Cam prin toate orașele mari am văzut ca autobuzele au țeava de eșapament sus. Nu stiu Citaro ale noastre de ce o au jos. Eu am văzut prin alte părți doar Citaro cu țeava in sus.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Asta stiu si eu ca pe sus scoate fumul dar toba poate fi pozitionata jos si teava sa se duca pe plafon. Daca toba este pe plafon atunci se explica de ce sunt asa zgomotoase in interior. Toba trebuie sa fie cat mai aproape de motor. Iveco aveau toba in partea de jos si doar teava se ducea pe plafon.
Pai Citaro au fost comandate cele mai ieftine din gama lor fara nicio optiune suplimentara si din aceasta cauza aveau teava de esapament jos.
O alta intrebare: Citaro a avut acel ventilator in salon care sa scoata aerul din autobuz?

 


Re: Discutii diverse andrei11

Acum am înțeles mai bine, te referi strict la tobă, nu la țevi.
1) Eu nu mai sunt la curent, dar pe vremea mea erau 2 tobe, una de zgomot și una de particule, posibil să se fi schimbat tehnologia la ora actuală, nu m-a interesat / nu sunt la curent.
2) "Sus" e mai aproape de motor decât "jos", dar așa cum am precizat nu mai sunt la curent cu evoluția tobelor...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Sus e mai departe de motor...

 


Re: Discutii diverse andrei11

Ia te rog poza asta și poziționează unde e chiulasa...
Eu am dat un exemplu aiurea ( cu galben ), nu știu cum e motorul poziționat. Mersi.
4-5-2019 8-45-41 PM.jpg (42.69 KB; downloaded 2125 times)

 


Re: Discutii diverse Albert

anndrei wrote:
O alta intrebare: Citaro a avut acel ventilator in salon care sa scoata aerul din autobuz?

Nu. Citaro nu au avut si nici nu au acel ventilator...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Uite cea pozitionata in partea de jos.
MB_Citaro_K_-_Transexpo_2011.jpg (305.99 KB; downloaded 2087 times)

 


Go to page:  1  ... 166 167 168 169 170 171 172  ... 291
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428488 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use