Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 174485 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Costin

Cu ocazia acestor discutii tocmai am cenzurat niste cuvinte noi.
1.cremsnit, cam nepotrivita remarca ta, din mai multe puncte de vedere. Asa ca am sters-o.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele alliens

Largirea asta ar fi fost normal  sa  fie completata cu o linie de tramvai (sistem metrou usor) pe traseul lui 102....din pacate la noi se gandeste  doar pentru  urmatoarele alegeri, asa cum se si voteaza.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele WT_fan06

Ce se lucreaza in S4 nu are nicio legatura cu vreo strategie de dezvoltare durabila. Totul e facut dupa ureche. 0 (zero) viziune!

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

neb1 wrote:
Astia vor sa defriseze tot bulevardul   :cry:

Sursa: http://ps4.ro/wp-content/uploads/2016/03/H_257_.pdf

Pai altfel n-au cum largi nimic. Mi se pare ca pe Luica ar putea daca ii zboara pe unii dar e mai "greu" cu despagubiri, exproprieri etc, in timp ce pe copaci nu-i apara nimeni.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele ByOnu

Tibi, pe partea cealalta sunt predomintate curti, showroom-uri auto, hale industriale si activitati comerciale cu aspect de mahala. Aceasta ar fi fost solutia corecta care ar fi pastrat si aliniamentul stradal logic.

Daca credeti ca Bucurestiul isi permite sa piarda aproape 500 de copaci maturi, ... well, este opinia voastra pe care eu o respect, dar nu o impartasesc.

De ce pe Prelungirea Ghencea s-a ales demolarea pe partea sudica in detrimentul defrisarii si ingustarii trotuarelor pe partea nordica?

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele drbm

Domnilor, cred că greșim căutând argumente. Zona ar fi trebuit demult sistematizata cu cap. Acum, în epoca minunatelor ghivece, borduri și statui fără noimă "ctitorite" de tot felul de neaveniți, semidocți și ariviști ce trebuie să își justifice prezența în fruntea aparatului "puterii locale", argumentația logică nu face doi bani, din păcate!
Totul este un hei-rup de tip comunistoid, dublat de "mi-se-i-rupism-ul" de principii al unor maimuțe.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

Off-topic, sper sa se dea legea aia cu lucrul de acasa ca sa pot sa ma car din orasul asta si sa stau undeva linistit poate la aer curat unde nu sunt Baluti, copaci in ghiveci, metrouri aglomerate, tramvaie jegoase etc. Asta e, sunt egoist. :lol: Dar si vorbesc prostii, pt ca nu o sa o pot face oricat mi-as dori. Poate la pensie....  :(

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele aztec

Pt că în România nu cred că există roata de utilaj pt transplantarea copacilor.
In alte părți nu ar avea curajul sa taie , la noi asta e practica...
Și cum drujba e frate cu românul....mai scăpa aia atât de mici încât să meargă mutați la lopată..adică fix nimic.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

Drujba si bormasina. De-asta suntem asasinati, la bloc mai ales, de vecinii zelosi :)

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Daddy

ByOnu wrote:
...pe partea cealalta sunt predomintate curti, showroom-uri auto, hale industriale si activitati comerciale cu aspect de mahala. Aceasta ar fi fost solutia corecta care ar fi pastrat si aliniamentul stradal logic.

Nu e chiar asa, s-au construit multe cladiri noi foarte aproape de sosea, mai e si o biserica, multe firme, hypermarketuri, ar fi fost mari probleme cu exproprierile, procese, cati ani ar fi fost intarziate lucrarile? Varianta cu extinderea pe partea nordica aparea pe PUZ-urile din ultimii ani, am postat ceva timp chiar un PUZ din 2008, deci nu era o surpriza.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele rosetti61

In anii 80 cred ca a fost o tentativa de largire a strazii, care s-a rezumat insa doar la demolarea unor case si a unui depozit de materiale* construit pe locul actualuiui service auto dintre strazile Scropoasa si Zanoaga - in locul caselor care se aflau dincolo de str, Zanoaga s-a facut un parculet pentru copii (unde e acum spalatoria auto). In locul depozitului a ramas un maidan pana in economia de piata (ce au mai spart si carat cu wola bucati de beton in primavara lui 1987). La sosea au facut doar un trotorel din doua siruri de dale patrate din beton. Se zvonea ca o sa prelungeasca tramvaiul pana in Berceni si in plus de asta toti locuitorii de pe strazile cu case stateau cu inima stransa ca demoleaza - mereu veneau sa masoare.
Strada s epoate largi pe ambele parti - pe partea cu case este problema exproprierii, dar pe partea cu blocuri se poate largi cat este parcarea din zona statiei Ucea; mai e problema "dopului" de la Giurgiului cu restul de case si halele fostei fabrici (ce era acolo in anii comunismului?). Pe partea cealalta, intre Giurgiului si Rosiori se pastreaza aliniamentul original al strazii - largirea s-a facut in anii 70 numai pe partea cu blocuri, lasandu-se un provizion pentru sistematizari viitoare (cum s-a facut pe Brancoveanu si Nitu Vasile).

*Depozitul a servit ca baza de aprovixionare temporara pentru santierul CET Progresul in perioada 1984-1986 - ce-am vazut in interiorul lui erau tot felul de tevi si la intrare avea o cladire de zid din BCA si o hala jumatate din latimea celei a serviceului, verde.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele shoppy

Greu de crezut ca le da Garda de Mediu autorizatie sa taie atatia copaci, si dupaia sa vezi scandal cu ecologistii.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

Eu n-as paria ca nu o sa ii taie cu tot cu ecologisti. Le da autorizatie pana la urma sau gasesc ei o modalitate. La Iasi, desi nu e aceeasi situatie ci una cat de cat similara, au taiat teii care sunt simbol al orasului fara nicio problema din centru -cu tot scandalul de rigoare- si i-au bagat la loc doar dupa ce au facut consultarea populatiei ("da chiar ii vreti inapoi?", ceva de gen). Aici nefiind niciun simbol or sa ii taie si probabil o sa dea "la schimb" unii noi pe noul aliniament (in ghiveci?). Pt ca daca intra pe partea cealalta pana ii expropriaza pe toti, ne ducem cu lucrarea in 202x. Cum e mai simplu asa se va face, de-asta si mizeriile de pe celelalte bulevarde si strazi cu copaci ramasi p-afara si cu stalpi in fata trotuarelor. Daca o faceau ca lumea mutand stalpii si poate copacii (daca au tehnologia necesara), dura infinit mai mult si era gata abia la alegeri (poate). Ceea ce, daca stau sa ma gandesc, n-ar fi fost tocmai rau. Era sectorul un santier vreo 3 ani dar iesea o chestie mai buna la capat si avea si Baluta cu ce sa se laude.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele 1.cremsnit

Acel moment cand in cele mai multe din tarile la care ne uitam cu suspin si oftat, strazile se reduc in dimensune si sunt redate oamenilor si transportului public, iar in Bucuresti se gandeste si se procedeaza ca in anii' 80...

Nu cred ca am sa reusesc vreodata sa inteleg de unde vine atata usurinta in a distruge, iar solutiile care adesea sunt durabile si adresate OAMENILOR, dar care necesita niste gandire, sunt ignorate. Sa fie oare lipsa educatiei civice, ecologice si de relationare?

Suntem radicali in tot: in opinii, in a eticheta oameni (ecologisti, sorosisti, basisti, atei, gay, straight, iubitori de autoturisme, biciclisti, tineri neaparat naivi, batrani musai intelepti, etc, etc), in a ii respinge pe altii, dar "raul" suprem din administratie cumva triumfa intotdeauna.

Nu ne concentram energiile in a ne lupta intre noi in loc sa cerem o viata civilizata? Intreb si eu...

In fine, astazi am trimis Garzii de Mediu, Primariei Municipiului Bucuresti - Directia de Mediu si Agentiei pentru Protectia Mediului Bucuresti o petitie prin care am solicitat respingerea solicitarii PS4 de a i se acorda aviz de defrisare si transplantare arbori, propunand ca intregul buget sa fie folosit la a sustine prin toate metodele posibile transportul public, cresterea suprafetelor plantate si a calitatii vietii.

O sa citesc cu mare atentie regulamentul forumului din nou si daca este totul ok, o sa postez adresele de contact ale celor trei autoritati si un model de petitie pe care doar cei care doresc o vor completa si expedia.

Nu-mi pasa daca gestul e "naiv" sau nu si nu ma intereseaza comentariile care sa imi confirme sau nu daca ce fac e ok. Ma intereseaza oamenii care vor sa FACA ceva, orice ar insemna asta.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421250 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use