Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Generalități despre parcări

381 posts, 82313 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Generalități despre parcări ticker

De la geniul in ale parcarilor citire:
"E o chestiune care trebuie spusă şi trebuie asumată - trebuie să creştem preţul parcării. Este absolut necesar, pentru a realiza acel echilibru în mobilitatea din oraş", a subliniat Nicuşor Dan.

Sursa: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24 ... cest.htm

Hai sa scumpim parcarea si asa scapam de masini in trafic zice Nicusor Dan. Dar masinile alea din trafic unde stau cand se opresc oare?

Oricum multe parcari cu plata de-ale primariei stau goale pentru ca parcarea e deja scumpa. Vor fi si mai goale daca e si mai scumpa...

8 ore de parcare in Bucuresti costa intre 20 si 80 de lei pe zi. Pentru cineva care nu se plimba cu masina de moft sa dai intre 400 si 1600 lei pe luna doar pentru luxul de a putea ajunge la munca, e o bataie de joc.  Daca le scumpeste ND iarasi va fi bataie de joc. Iar asta se pune la costul parcarii de resedinta intre 300 si 600 de lei.

E o discriminare pentru cei care nu isi permit asemenea costuri, facandu-le viata mai grea, iar baietii cu masini de lux n-au griji, probabil avand parcari private sau locuri de parcare la firmele/institutiile la care lucreaza (deh au si functa, si salariul si probabil si masina gratis). Cei mai fara dare de mana raman fara alternative si parcatul ilegal va creste.

O parcare plina de la Gara de Nord, inainte de taxare, e acum 90% goala - iar cele 5 masini de acolo stau fara sa plateasca. In rest lumea se ingramadeste pe unde poate, pe trotuare, pe prima banda etc.

Logica e sa vii cu alternative, apoi sa taxezi, nu invers. Si pista de biciclete NU e o alternativa la clima din Bucuresti.
Navetistii din Ilfov nu au cum sa vina cu bicicleta; daca vin cu masina nu au parcari P&R la mariginea Bucurestiului si daca vin cu R-ul pierd in plus o ora din viata lor cu naveta. MINIM. ZILNIC. In confortul oferit de STB/STV...

[politica] In fine, cu masuri dinastea cretul o sa mai fie votat doar de biciclisti data viitoare. Iar va iesi FiiRea primarita. N-avem si noi odata noroc de un primar mai rasarit in Bucuresti...[/politica]

 


Re: Generalități despre parcări Costin

Doar atat zic. Nu e discriminare pentru ca nu incalca nici un drept.

A avea masina e un privilegiu, nu un drept.

 


Re: Generalități despre parcări orex

Daca FIRea isi ducea planul la bun sfarsit ,demersul ”Oxigen”, altfel ar fi stat lucrurile in traficul cotidian, inclusiv in parcari, dar au cuprins-o remuscarile repede de s-a lepadat de el! :yes:

 


Re: Generalități despre parcări cris_m

Fii serios, platea lumea vignieta lui peshte doar-doar sa aiba caz... masina nemteasca. :mrgreen:

 



Re: Generalități despre parcări orex

Azi am experimentat, pentru prima oara de la darea in folosinta, noua parcare de la UNIVERSITATE! Un tarif rezonabil 8 lei/h!
Din pacate sistemul de taxare e praf in ceea ce priveste plata tarifului de parcare! Cum sa n-ai in 2021 plata cu cardul, cand si la o biata spalatorie self service exista asa ceva? :headbash:

 


Re: Generalități despre parcări Chev Celios

Cu cardul merge din aplicatie.

 


Re: Generalități despre parcări orex

1. Asta cand ti s-o ridica bariera, cu conectarea tastaturii!  Am proba video de ieri 02.08.2021! ;)
2. Nu trebe sa aiba nici in clin si-n maneca cu vreo aplicatie de pe telefon. Am bani,am card, dar n-am semnal sau curent in telefon, nu pot sa ies afara? Dupa tine, nu, raman captiv in parcaj!

 


Re: Generalități despre parcări Chev Celios

Eu doar ti-am zis ca stiu ca din aplicatie merge cu cardul.

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

Una buna!

Sursa: user Klausenburg, forum SSC.
parcaribucuresti.png (897.8 KB; downloaded 1843 times)

 


Re: Generalități despre parcări orex

La parcare Universitate raman, peste zi, peste 100 (UNA SUTA) locuri goale, la etaj -2, -3 !  Asta nu le dau de gandit administatorilor?  5 lei ora si sa vedeti cum e plina ochi!
PS
Ieri pentru depasirea orei ”fatidice” am achitat 15 lei! Rusinica, avand in vedere ca 1/3 din parcaj nu era ocupat! :yes:

 


Re: Generalități despre parcări cris_m

Unora li se pare mult si 5 lei/ora, unde mai pui ca e mai 'eftin sa o parchezi unde nimeresti, pe trotuar, in fata unor intrari...

 


Re: Generalități despre parcări orex

Asta ca politia rutiera face nani, nani! :yes:

 


Re: Generalități despre parcări oc7avian

Acum e 25lei/24h, deci tot scade tariful promoțional  ;)

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use