Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 771456 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective ionescu63

@Captiva
Bun venit pe acest forum. Daca nu ma insel sau nu te confund cu altcineva, am citit multe postari de-ale tale pe SSC.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Mircea G

@ captiva / daca traiam intr-un sector normal , pe soseaua Alexandriei , la terminarea orasului , trebuia facut un sens giratoriu si se rezolva problema intoarcerii . In tot cazul,  in toata zona , trecerea peste un sens si intoarcerea este la mare risc . Singura solutie este trasul pe dreapta , asigurat si apoi " taiat " peste benzi pina in partea cealalta .
Asa ca pentru transport , ar trebui reglementat facutul la stinga . Plingeti la primarie si ea trebuie sa ceara politiei ....

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Dr2005

Limita orașului este la pușcărie. Tot ce e după, pe ambele părți, ține de Bragadiru.

 


Re: Stiri, noutati, perspective ionescu63

Dr2005 wrote:
Limita orașului este la pușcărie


Poti reformula, te rog frumos....

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Dr2005

Adică în dreptul penitenciarului.

 


Re: Stiri, noutati, perspective autob368

ionescu63 wrote:
Dr2005 wrote:
Limita orașului este la pușcărie...


Poti reformula, te rog frumos....

Acest cuvant este in Dictionarul Limbii Romane. Asa ca felul cum s-a exprimat Dragos este bun. Ai fi vrut sa zica "hotel de lux" Rahova?  :lol:
Statia RATB a lui 302 se numeste intr-adevar "Penitenciarul Rahova".

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Dr2005

http://dexonline.ro/definitie/pu%C5%9Fc%C4%83rie

PUȘCĂRIE ~i f. 1) Instituție corecțională în care își ispășesc pedeapsa persoanele private de libertate; temniță; închisoare; penitenciar. 2) Clădire în care se află această instituție. [G.-D. pușcăriei] /pușcar + suf. ~ie
Sursa: NODEX |

 


Re: Stiri, noutati, perspective ionescu63

Mai oameni buni nu am nimic cu acel cuvant care incepe cu p :roll:

Pur si simplu, cum adica limita orasului este la puscarie.... Parca nu suna bine :!:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Dr2005

Păi chiar sună bine. În general, pușcăria e la marginea orașului, doar nu o să o facă în centru, nu?

 


Re: Stiri, noutati, perspective ionescu63

Ma recunosc invins.... :)

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Dr2005 wrote:
PUȘCĂRIE ~i f. 1) Instituție corecțională în care își ispășesc pedeapsa persoanele private de libertate; temniță; închisoare; penitenciar. 2) Clădire în care se află această instituție. [G.-D. pușcăriei] /pușcar + suf. ~ie
Sursa: NODEX |
Off-topic: folosirea sinonimului subliniat cu rosu este problematica, datorita intelesurilor variate ale termenului respectiv.  ;) Dar nu m-ar deranja deloc sa ii vad pe marii gospodari din Ilfov intr-o temniță, fie in sensul din DEX, fie in sensul celalalt, gospodari care de 20 de ani se incapataneaza sa tina localitatile pe care le administreaza scaldate in gropi si mocirle, indiferent ca primarul e liberal, taranist, pedist, pedelist, pesedist sau cum s-or mai numi.

 


Re: Stiri, noutati, perspective captiva

ionescu63 wrote:
@Captiva
Bun venit pe acest forum. Daca nu ma insel sau nu te confund cu altcineva, am citit multe postari de-ale tale pe SSC.


Multumesc! Ai dreptate cu SSC.

 


Re: Stiri, noutati, perspective captiva

Dr2005 wrote:
Limita orașului este la pușcărie. Tot ce e după, pe ambele părți, ține de Bragadiru.


Trebuie sa te contrazic - Bucurestiul se termina la intersectia Sos. Alexandriei cu Str. Gladiolelor, la aproape 1 km, respectiv doua statii RATB de Penitenciarul Rahova (este si un portal deasupra soselei cu "Drum bun!", Bucuresti taiat si alte indicii ca am dreptate :D)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Posibil mai multe orase din Ilfov s-au unit sa isi cumpere autobuze, am vazut ieri pe Stefan Cel Mare mergand spre Victoriei aproximativ 8 autobuze de culoare Visinie, nu imi dau seama ce erau dar toate aveau numar de IF si pareau SH.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use