Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 772069 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 158 159 160 161 162 163 164 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) BGP2597

STV dispune de o grămadă de autobuze care stau nefolosite. O rocadă de genul e bine venită ca STB să poată suplimenta liniile urbane. Nu e vorba de profit. Credeam că deja știe toată lumea că transportul public NU este un serviciu profitabil.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) shoppy

Dacă cumpără autobuze care stau nefolosite cred și eu că este neprofitabilă.
Dacă TPBI dă o decizie ca pe interurbane să circule doar interurbane atunci este ok, dacă dă decizii că acolo circulă x și acolo y atunci nu este ok, parcă piața era liberă în UE.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) cosmindaniel

De linia 488 se mai știe ceva? Am văzut o plăcuță prin Voluntari acum vreo săptămînă și vreau să știu, au înființat-o, au vreun plan să o bage pe infotb? Mulțumesc!

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Chev Celios

Inca nu a fost infiintata. Se pare ca mai trebuie facute cateva lucrari pe strazile din cartierul dintre BD. Pipera si A3.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) edi1717

Vin cu o propunere de comasare a liniilor 438 si 475, asa cum s-a realizat acum cativa ani cu liniile 436 si 474, in sensul ca 475 dubleaza linia 438 in totalitate. In loc sa vina in format “trenulet” aceasta modificare ar ajuta mai mult cetatenii din cele 2 comune, prin oferirea unui program orar mai bun, si mai utilizabil la anumite ore. Cel putin sambata si duminica, pe langa faptul ca vin la intervale mari, de peste 40 minute, mai si vin unul dupa celalalt. Am vazut ca in Mogosoaia si Buftea, aceasta modificare a ajutat, avand in prezent o frecventa foarte buna, ceea ce cred ca, in opinia mea, va fi cazul si in comunele Berceni si Vidra. In concluzie, astept si parerile voastre mai jos in legatura cu aceasta cerere.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) alchimistul

In Chiajna, in zona strazii Ilie Petre (nr. 84 cu aproximatie), a aparut o copertina de statie similara celorlalte de pe traseele 138/178/278 de pe teritoriul localitatii. Nu am poze. Are cineva informatii vizavi de care dintre linii va fi prelungita ? Cartierul s-a extins considerabil in partea aceea si se cerea demult o linie in zona.

A existat pentru scurta vreme, prin 2020, linia 430 intre Cartier Militari si Apusului (sau Valea Cascadelor?) via DJ601A. Ma intereseaza pe care dintre strazi circulau autobuzele intre localitatea "veche" si cea "noua", intre DJ601A si strada Tineretului. Circulau autobuze standard, de 12 metri? Era programul facut in asa fel incat sa nu treaca 2 autobuze unul pe langa altul pe strazile inguste? Ma gandeam ca ar merge reinfiintat 430 in asa fel incat sa faca legatura intre Chiajna "noua" ("Cartier Militari"), Chiajna "veche" si Lujerului. 278 il ajuta pe 178 doar cu capacitatea de transport, dar dimineata semicursa poate dura si 45 de minute pana la Valea Cascadelor, idem seara la retur catre "Cartier Militari". Ar fi o alternativa cat de cat ok la aglomeratia de pe Osiei/Iuliu Maniu un 430 pe traseul propus mai sus

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) rosetti61

430
430.jpg (1.08 MB; downloaded 1926 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) alexandru_gr

Eu mai degrabă l-aș duce pe 278 pe un traseu modificat ca în schița de mai jos.
Screenshot_20230606_221023.jpg (125.68 KB; downloaded 1876 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) alchimistul

Multumesc pentru raspunsuri 🍻

Ce diferenta intre cele 2 harti! In 2020 nici nu apare strada Macului. Chiar s-a dezvoltat enorm cartierul in ultimii 3 ani.

Probabil 430 nu a avut succes deoarece circula "contra firii" mai ales pe sensul catre "Cartier Militari" si nici statia aflata pe partea opusa statiei de metrou Pacii nu i-a avantajat existenta. Insa daca ar fi intors la Lujerului (pentru legatura cu 41) sau prin Dreptatii - Iuliu Maniu - Dezrobirii (pentru legatura cu M Gorjului, si cu mai putina aglomeratie de luat in piept decat in varianta Lujerului), ar fi avut mai mult succes. E nevoie de o alternativa STB pentru iesirea din cartier, toate cele 3 linii stau blocate in aceeasi aglomeratie.

Alt "vis" de-al meu ar fi sa vad o sosea care sa suporte tonajul autobuzelor si sa vedem o legatura STB cu Giulesti Sarbi. Dar ceea ce ar reduce cu adevarat aglomeratia ar fi, desigur, prelungirea M3 cu statii la Auchan Militari, in Chiajna "noua" cel putin o statie si inca una in Chiajna "veche". Ma refer la metrou subteran, dar m-as multumi si cu varianta supraterana pe care am vazut-o pe forum

P.S. Nu locuiesc in Militari Residence 😁

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) rosetti61

Strada Macului exista in 2020 - pe acolo s-au deviat autobuzele cat a fost o lucrare pe Rezervelor. RATB a folosit aceleasi capturi de harti Google din 2011 si pana in 2020 la schimbarea siteului.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) nicusior

Se pare ca o sa avem o noua masina spre Balotesti din Pipera, pentru ca au scris deja pe indicatoare numarul noii masini - 488 - pana la iesirea din Voluntari, ca in Tunari nu au ajuns cu indicatoarele.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Chev Celios

Nu are nici o treaba cu Balotestiul sau Tunari. Pana in Tunari ai 449 si 459, iar pana in  Balotesti ai 449 plus T3 al Primariei Balotesti care circula intre capatul lui 449 si Hornbach. Linia 488 va circula intre Metrou Pipera si Pasaj CFR Tunari( va intoarce sub pasaj), iar pe sensul spre pasaj va trece si prin cartierul construit intre Bd. Pipera si A3. S-a mai vorbit pe aici despre ea de curand.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) sorin.niculescu_

Salutare! Vreau să aflu dacă există alte linii metropolitane care circulă și au capătul în județul Ilfov, în afară de cele „expuse” pe InfoTB, pe site-ul TPBI și ale Regio Serv.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) PTMZ

Metropolitane propriu-zise nu, nu există non-TPBI. Mai sunt, totuși, transportatori privați cu tarife proprii și trasee prin sau spre județul Ilfov, cea mai relevantă care-mi vine în minte e linia albastră din Otopeni, dar de principiu liniile București -> Ilfov non-TPBI circulă înspre punctele de interes aflate spre periferiile orașelor.

Prezentări ale acestora le găsești în subforumul "Vehiculele altor operatori" (aici).

 


Go to page:  1  ... 158 159 160 161 162 163 164 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use