Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 769662 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 149 150 151 152 153 154 155  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

:lol:
M-ai înţeles complet greşit, am vrut să scot în evidenţă
<< uite,  în afară de mine a mai sesizat cineva această nepotrivire >>
Deci am gândit corect aspectul. Este unul real.
În legătură cu celelalte lucruri scrise, din partea mea  :bere:  :applause:  Criticile sunt totdeauna bine venite  :D

 



  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) GPS

Ce legătură are transportul spre Bolintin cu numărul de kilometri? Este vorba despre împărțirea teritorială.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

Păi da, împărţirea teritorială este total aiurea. Adică o localitate aparţine de o administraţie, alta de altă administraţie pentru că aşa s-a hotărât la un moment dat.
Zona Metropolitană de transport public trebuie să ţină seama de distanţa localităţile  respective faţă de kilometrul 0 sau de alte condiţii particulare şi nu de judeţul din care face parte localitatea respectivă.
Asta am subliniat şi eu şi CA 205.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) CA 205

GPS wrote here:
Ce legătură are transportul spre Bolintin cu numărul de kilometri? Este vorba despre împărțirea teritorială.

Are foarte mare legatura pentru ca unele trasee care merg în Ilfov sunt mai lungi decât ar fi traseul pana la Bolintin ( jud. Giurgiu). Trebuie reglementat numărul maxim de km al unui traseu și nu județele prin care poate circula.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Costin

Dar ce opreste primaria Bolintin sa "adere" la ADTPBI? Cumva nu permite statutul asocierii?

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andreiiul

Am rasfoit statutul ADTPBI si nu pare sa fie vreo limitare teritoriala privind aderarea la asociatie. Totul tine probabil de vointa locala in primul rand si apoi de votul unanim al membrilor asociatiei.
In alta ordine de idei asociatia nu face multe din ce apare in statut, dar asta e alta treaba.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

"S-a născut" ideea, nu ştiu cine a lansat-o, că numai  judeţul Ilfov poate să adere la ADTPBI.
Inclusiv în Forumul nostru avem subiecte denumite
Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov
Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov
Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov
Diverse vehicule în teste în București / Ilfov

etc,
Ceea ce întăreşte ideea că Bucureştiul este legat din punct de vedere al mobilităţii strict de judeţul Ilfov.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Costin

Structura forumului nostru nu demonstreaza nimic, daca de maine intra STV (de ce nu?) In Bolintin ca serviciu TPBI, gasim o solutie sa adaptam structura forumului in consecinta.

Raspunsul e in statut, si probabil in ce intelegere are TPBI cu MT (ca vorbim de rute interjudetene).

Daca e o problema de vointa politica, atunci toata discutia cu limite teritoriale sau kilometri e redundanta.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

TPBI...
Păi nu e clar ?
E acceptat numai judeţul Ilfov, unde sunt celelalte judeţe limitrofe cu localităşi care din totdeauna au "ţinut" de Bucureşti, respectiv Bolintin care, ghinion, e în Giurgiu ? Sau alte localităţi care întâmplător sunt în Ialomiţa, Prahova, Dâmboviţa,  ?
Scrie clar pe  frontispiciu TPBI, Bucureştiul şi Judeţul Ilfov !
2022-07-08_19-48-46.jpg (57.28 KB; downloaded 2954 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Bogdan MD

Stiu ca TPBI a fost infiintata printr-un artificiu tehnic care excepta legaturile dintre judetul Ilfov si Bucuresti de la regulile transportului interjudetean, unde e o mafie cu reguli cretine, opace, care nu ar fi fost compatibile cu o retea metropolitana autoguvernata. Asa, pur si simplu au declarat ca entitate de sine statatoare regiunea Bucuresti-Ilfov, care oricum exista de mult timp in documentele ce tin de proiecte europene si au putut infiinta in voie ce trasee voiau.

Bolintin, Dridu si alte localitati de facto satelite Bucurestiului, de jure sunt in alte judete si intra sub regulile transportului interjudetean, care din de MT, nu de TPBI. Aici vorbim de initiative parlamentare pentru modificarea legistlatiei actuale, nu de intelegeri intre doi primari...

Din pacate Bucurestiul e intr-o situatie speciala, in care o mare parte din localitatile mari din raza de naveta (nu refer la "residence-urile" lipite de oras) sunt in judetele altora. Ceva similar nu intalnim decat partial la Brasov si Galati-Braila, unde surpriza, nici acolo nu ai transport public metropolitan care sa faca legatura intre ele.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) cosminduru

Nu este vorba de bani? Bugetul unui județ nu poate fi folosit pentru beneficiile locuitorilor altui județ. Ar trebui ca cine semnează un traseu de genul să stea apoi cu frică pt. că e pus să dea explicații pe la DNA.
Nici un primar sau CJ nu se va băga în așa ceva. Tot de legi ține, probabil trebuie reglementate altfel traseele și bugetele.

Ar trebui liberalizat mai mult, lăsați privații să ia licențe pe trasee de orice fel din ăsta interjudețean și gata.

 


Re: Discuții despre transportul local din București Media

Ieri, 24 august, autobuzele care circulau pe Emil Racoviță, Pipera, Voluntari, au fost deviate din cauza unor lucrări la un nou sens giratoriu.
Aceasta modificare de traseu nu a fost anunțata nicăieri.
SI șoferii au fost anunțați cu cu câteva minute inainte ca trebuie sa isi schimbe traseul. Pe călători nu i-a informat nimeni.

Astfel, pe direcția Voluntari către Pipera, autobuzele liniilor 416 și 473 au făcut stânga pe A3 la rodul de la strada Popasului. Nu știu cum au circulat la retur spre Voluntari.
A fost un haos generalizat cu blocaj în trafic pana dupa ora 21.

Nu știu dacă și astăzi vor circula deviat sau nu.
Fiind o lucrare programată cred ca se putea comunica mai din timp aceasta deviere de traseu.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) alexandru_gr

Devierea a fost valabilă doar ptr ziua de ieri.
A fost anunțat undeva pe după amiază pe pagina oficială de facebook  a STV...asta după ce șoferii au anunțat dispeceratul și într-un final conducerea.
Probabil constructorul a uitat să anunțe.

 


Go to page:  1  ... 149 150 151 152 153 154 155  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use