Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Achiziții de troleibuze de 12m în perioada 2017-2022

1049 posts, 249335 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 75
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 pantograful

Destul de incurajator faptul ca au de gand sa duca 47 de troleibuze la Dep. Berceni... Inseamna ca sunt sperante reale in renasterea liniilor de troleibuz Berceni - centru, prin autonomie sau fara, eu pana acum nu am crezut in asta niciodata, am crezut ca ramanem pe veci cu capatul ala ridicilor de la "Piata" (...) Unirii (76), si cu 313/381 ca linii serioase. Chiar sunt placut surprins.  :)

Sau poate sunt prea naiv si le duc acolo doar din motive tehnice si apoi le muta la Vatra Luminoasa  :lol:

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Troleibuzele cu autonomie vor circula pe 62, 70, 73, 74, 76, 93 si 97.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Daddy

Depoul Berceni 47 de troleibuze dar parcul propus pentru cele 3 linii este de 46, deci o singura rezerva. Aici vor trebui sa asigure un numar disponibil de 98% din parcul livrat, ceea ce va fi cam greu, ce vor face cand vor avea doua indisponibile, vor taia din ture?

O intrebare. Si aici, ca la autobuze electrice, se va pune problema schimbarii bateriilor dupa o anumita perioada?

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 cris_m

punmeister wrote:
Troleibuzele cu autonomie vor circula pe 62, 70, 73, 74, 76, 93 si 97.

Hai sa le vedem ajunse in depouri, dupa vorbim de repartizari pe linii... :roll:

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Astea sunt cele din studiul de trafic, nu m-am apucat sa le scot din burta.
Screenshot_20190208-162221_Drive.jpg (216.06 KB; downloaded 3811 times)

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 ticker

Interesanta motivatia pentru cele 100 de troleibuze cu autonomie, dar 4 rezerva sunt prea putin...

Nu inteleg de ce nu au licitat ca la Otokare inca un lot de 100 de troleibuze fara autonomie, ca asa sa scapam de Ikarusurile care fac 22 de ani (ma rog unele doar 17) anul asta, ma rog, si din Citelis-urile indisponibilizate...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Costin

Ikarusurile au venit intre 1997 si 2002, nu stiu de unde ai scos tu anii aia...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 ticker

Da, mai greu cu matematica asta vineri la 17:00

Mi-am dat si eu seama de greseala si corectam.

Problema la Ikarusuri e ca nu au fost intretinute deci multe arata destul de rau.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 stefan_br

O alta problema mai e si starea in care au adus Irisbusurile... :cry:

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 cris_m

punmeister wrote:
Astea sunt cele din studiul de trafic, nu m-am apucat sa le scot din burta.

N-am zis ca le-ai scos din burta, zic ca studiile astea sunt orientative si cu caracter optional in majoritatea cazurilor. De asta zic, hai sa ne vedem cu troleibuze noi (fie ele cu autonomie sau nu) in garaje, ca nu au probleme tehnice si abia dupa discutam treburi din astea "organizatorice".

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 ByOnu

ticker wrote:
Problema la Ikarusuri e ca nu au fost intretinute deci multe arata destul de rau.


Nu stiu, desi sunt mai batrane cu 10 ani, arata si se tin mult mai bine decat Citelis.

Insa desigur ca trebuie inlocuite, si-au facut treaba onorabil. Problema presanta in cazul lor sunt treptele dpmdv, ca si in cazul tramvaielor. Trebuie sa atingem cat mai curand 100% parc LF, respectiv PPC. Daca la tramvaie va fi ceva de durata avand in vedere ritmul de modernizare al V3A, la troleibuze este posibil ca in urmatorii 3 ani sa avem full-LF.

Sa nu uitam insa faptul ca teoretic se mai promitea o licitatie pentru 100 de troleibuze de 12m. Daca si acelea vor fi cu autonomie, se va rezolva problema rezervelor.

Ei cu aceste 4 rezerve mizeaza pe faptul ca sunt in full-warranty, iar intre timp ar trebui sa mai soseasca si un al doilea lot de 100 pana ies primele din garantie. Dar eu unul ma indoiesc ca vor pune in aplicare chiar toate traseele din lista de mai sus. Totul va depinde de calitatea troleibuzelor, daca sunt de calitate iar producatorul face mentenanta serios, s-ar putea sa incerce sa puna in aplicare intreaga lista. Dar daca nu...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Utilizator anonim

Se tine cam sigur cont de liniile alea din caietul de sarcini. La cele 400 Otokar se tine cont de lista facuta inca de la atribuirea contractului. La cele de 10m nu a existat o planificare sigura decat in momentul in care au venit. Iar articulatele erau inca din caietul de sarcini dedicate pentru liniile express. 335 e "bonus". Dar intai sa vedem licitatia atribuita.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Poate cineva sa dea un link cu lista liniilor pe care vor intra Otokar?

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 cris_m

Aici discutati despre troleibuzele in sine, nu despre traseele lor!

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 75
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421881 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use