Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 315355 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 52 53 54 55 56 57 58  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 TibiV

Sa te'auza Al de Sus !...
(nu ma refer la Dragnea...)

;)

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 serbanandrei

Daca primarita este desteapta cum spui ,cine i a pus pe cei in jurul ei . Eu nu,tu nu  deci cineva i a pus .Si nu-i mai cautati scuze ca nu are.
De 2 ani doar promite multe ,vrea sa treaca la Primarie si soseaua de centura si podul Constanta si cine stie ce mai vrea.
Vreau sa vad concret ce a facut !!!!! Doar spectacole ca acolo nu este nevoie de licitatii.
Oare cei care fac caietele de sarcini sunt de capul lor ?
Fac pariu cu voi ca autobuzele din aceasta licitatie  ,indiferent cine va castiga nu vor veni in acest an. Videanu a furat sau nu, dar autobuze a adus.Si au 10 ani aceste autobuze si circula, chiar daca isi bat joc de ele uni dintre utilizatori.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Mihaitza07

Nu cred ca are rost sa o dam in politica si nu acesta este subiectul.
nu stiu cine se invarte in jurul ei si se ocupa de caietele de sarcini si licitatii. Important este ca acestea sa fie facute corect si sa nu mai existe abateri grave cum a fost anul trecut de cnsc a anulat licitatia. Se pare ca nici anul acesta nu suntem departe de acest lucru. Nu Firea face caiete de sarcini si licitatii. Sau orice primar nu se ocupa personal de asta. Este de apreciat ca vrea sa imbunatateasca ceva si aloca bani. Ca nu sunt in stare sa o duca pana la capat, este alta poveste. Si oricum in urma raspunsului cnsc de luna aceasta, se poate formula constatie. Daca dau drept verdict reevaluarea ofertelor, o sa urmeze iara o perioada de asteptare in care vor evalua ofetele si desemna castigator. Dupa probabil iara contestatii..si tot asa.. Cand o sa fie desemnat castigatorul si nu mai este cale de intoarere, conform caietului de sarcini primele autobuze urmeaza sa soseasca in 5 luni de la semnarea contractului, livrari nefacandu-se in lunile ianuarie si februarie parca.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 George

Incompetența unei administrații de a face o licitație e o realitate pe care ca cetățeni o putem discuta fără a o da în politică, domnule Mihăiță.

Cât despre această incompetență, ea este - și e grav, nu liniștitor - atât transpartinică, cât și practic ubicuă: vezi CNAIR, METROREX, CFR, PMB etc.

Totuși avem și administrații locale mai mici care fac liniștite licitații soldate rapid cu rezultate, vezi Cluj.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 IK4

CNSC nu a anulat nici o licitatie anul trecut. Si-au anulat-o singuri pentru ca a uitat unul sa modifice ceva in SEAP pentru extinderea termenului de depunere a ofertelor.
La a doua licitatie au existat gramezi de contestatii depuse inainte de deschiderea ofertelor, pe care CNSC le-a gasit nefondate in marea lor majoritate. Cel mai probabil ele au fost depuse de producatorii prinsi nepregatiti care au folosit aceasta portita pentru a trage de timp ca sa-si pregateasca ofertele.
Acum se asteapta raspunsul CNSC la alte contestatii, depuse de producatorii nemultumiti de rezultatul licitatii. Pana acum totul se desfasoara conform legii achizitiilor, buna sau proasta, aceasta este procedura. Legea ofera dreptul de a contesta, indiferent daca acest lucru se face cu buna sau rea credinta iar CNSC este organismul care decide. Nu se poate sari peste aceste etape. Deocamdata nu am auzit sa fie deschis vreun dosar penal pe problema asa ca sa nu exageram cu acuzatii gratuite.

Cat despre comparatiile cu Clujul pe care le tot vad peste tot, sunt de tot rasul. Ce a facut Clujul? Se umfla in pene ca a luat 15 autobuze Mercedes Conecto "turcesti" nu nemtesti asa cum se lauda unii si 11 autobuze electrice, pentru Bucuresti inseamna cam jumatate din parcul liniei 335 sau 102! Pai comparam interesele producatorilor pentru 15 autobuze comparativ cu o lovitura de 400 de bucati, pentru care sunt in stare sa se lupte cu toate armele ce le permite legea? Mai mult, Clujul n-a fost in stare sa ia nici cele 50 de autobuze solo pentru ca au fost prinsi cu gainarii la licitatie, aceasta fiind anulata. Si nici cea de tramvaie nu pare ca se simte prea bine.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Clujul parca a luat 11 electrice dar momentan scorul e 0 ca n-a venit niciunul in oras, din ce stiu. Si sunt pe bani elvetieni, sa vedem daca vor fi in stare sa ia restul de 19 pe bani europeni, cum parca era vorba. Au mai facut ei licitatie pentru 12 tramvaie si au luat 4 ceea ce a fost absolut penibil. Clujul a depus multe proiecte dar momentan nu s-a miscat nimic consistent.

Cat timp Mercedes e marca nemteasca, autobuzele sunt nemtesti. Nu cred ca e gresit sau inselator, chiar daca sunt fabricate in Turcia, standardele ar trebui sa fie cele germane si cat timp se pune sigla Mercedes pe ele, firma si le asuma si sunt nemtesti. Marile companii au tendinta sa mute fabricile in zone cat mai ieftine, doar nu o sa spunem acum ca Fordurile de la Craiova sunt romanesti. Jumatate din fabricile Michelin din Europa sunt in Franta, restul de jumatate nu, dar anvelopele de acolo tot Michelin frantuzesti se cheama ca sunt, nu romanesti, poloneze, italienesti etc.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 serbanandrei

Oare cei care fac caietele de sarcini pentru licitatii nu se pot inspira de la alte capitale europene vizavi de asa ceva ?? Ca legea nu este la fel si este proasta  se intelege ,dar cred ca ceva ar trebui facut pentru ca in stilul asta nu vedem prea curand ceva sa se miste ceva!!!
Si nu ma refer doar la achizitii de mijloace de transport. De ce nu modifica legea in regim de urgenta daca stiu ca au o problema ??? Cred ca le place sa se invarta in jurul cozii si apoi sa aiba scuze !
Alte legi le schimba peste noapte .

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 IK4

Puss in Boots wrote:
Cat timp Mercedes e marca nemteasca, autobuzele sunt nemtesti. Nu cred ca e gresit sau inselator, chiar daca sunt fabricate in Turcia, standardele ar trebui sa fie cele germane si cat timp se pune sigla Mercedes pe ele, firma si le asuma si sunt nemtesti. Marile companii au tendinta sa mute fabricile in zone cat mai ieftine, doar nu o sa spunem acum ca Fordurile de la Craiova sunt romanesti. Jumatate din fabricile Michelin din Europa sunt in Franta, restul de jumatate nu, dar anvelopele de acolo tot Michelin frantuzesti se cheama ca sunt, nu romanesti, poloneze, italienesti etc.


Asa este, numai ca in Germania se fabrica varianta de top Mercedes Citaro iar cel facut in Turcia e Mercedes Conecto, o varianta low-cost (probabil si low quality) a lui Citaro.
Clujul a cumaparat Conecto, nu Citaro.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Stiu. Dar parerea mea e ca nu le poti numi autobuze turcesti. Doar cu afirmatia asta nu sunt de acord. "Turcesti" cu ghilimele da, dar fara nu. BMC sunt autobuze turcesti, Karsan.... Mercedes isi asuma toate autobuzele pe care le fac, si cele low cost si cele high. CAF-urile noastre low-cost si daca erau facute in Mexic tot spaniolesti erau. Sau le-ai fi numit metrouri mexicane?  :D  Ma rog, asta e putin off topic.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

CAF-urile noastre low-cost si daca erau facute in Mexic tot spaniolesti erau.

CAF are doar o uzina, cea din Beasain, Spania.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Eu stiam ca are mai multe (am zis doar de Mexic ca imi trecuse pe la urechi o stire acum mai mult timp si vorbea de fabrica lor din Mexic) si linkul asta pare sa-mi dea dreptate http://www.caf.net/en/compania/instalaciones.php?opt=plantas-de-fabricacion#pestana

Dar si daca n-ar fi avut si doar presupuneam, afirmatia de sus ramanea valabila. Era perfect posibila. Si se pare ca si e.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 ByOnu

Albert wrote:
...cu mecanici pricepuți,nu care repara Citaro ca pe De Simon...


Altfel nici nu vad cum avand in vedere ca n-au piese si nici tehnica necesara.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Mihaitza07

Conform cnsc, contestațiile făcute de Karsan si Mercedes au fost respinse pe fond..
Asta am citit pe portalul lor, nu am posibilitatea deocamdată sa încarc raspunsurile aici pentru a vedea exact despre ce e vorba.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Deci urmeaza CAB din partea Mercedes...

 


Go to page:  1  ... 52 53 54 55 56 57 58  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426216 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use