Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 414147 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 andrei11

Voi postați de o lună de aiurea, n-ați citit titlul topicului ?  :rofl:  Deschideți topic nou, ăsta deja e depășit !  :headbash:  :bleah:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Doar daca se anuleaza si aceasta licitatie, acest topic devine istorie. Daca nu, nu! ;)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Linia 43

Dar o actualizare a titlului threadului nu ar fi rea.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Utilizator anonim

Nu se anuleaza, mai sunt ceva treburi „legale” de pus la punct.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 CiprianTRB

Observ ca numele topicului a fost schimbat.
S-a anunțat pe undeva vreo achiziție de tramvaie de 27 de metri?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Costin

Da, in 2016, in licitatia initiala. Apoi in 2018 s-a renuntat. Acest topic arata evolutia intregului proces de achizitie si mi se pare mai relevant asa, din punct de vedere istoric. Am actualizat primul mesaj din topic pentru a fi relevant in continuare.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Puss in Boots

E fabulos ca au trecut 4 ani si nimic nimicuta. Bine, fabulos e un termen pt cei care ar privi din afara, pt Romania e maruntis.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 PTMZ

Primarul general nu știe când se va semna contractul cu Astra Vagoane Călători
Întrebat, în cadrul aceleiași conferințe de presă, când se va semna celălalt contract pentru tramvaie, cu Astra Vagoane Călători Arad, Nicușor Dan nu a putut da un răspuns concret.

”Am fost în mai multe discuții cu Astra Arad. Următoarea va avea loc luni, 10 martie. Au trecut niște ani de la momentul în care oferta a fost depusă. Între timp, a apărut și o pandemie și au sărit niște prețuri. Contractul, așa cum e în caietul de sarcini, putem să-l semnăm și acum. Întrebarea e dacă e avantajos și pentru Astra”, a spus primarul general.

Sursa: Club Feroviar

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Costin

Lol? Primaria nu se mai poate razgandi ca nu are bani atunci cand lanseaza o licitatie (tramvaiele de 18m) dar Astra se poate razgandi ca pretul e prea mic si vor sa-l scumpeasca dupa atribuire? Cum vine asta?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 PTMZ

Mai dubioasă mi se pare următoarea chestie: ce îl interesează pe Nicușor dacă Astra iese mai bine sau nu? Îl interesează mai mult să satisfacă interesul cetățenilor de a avea tramvaie noi cât mai repede sau să facă jocul lui Blidar? Păi așa și Firea a făcut jocul turcilor, care e diferența?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Linia 43

Mai dubioasă mi se pare următoarea chestie: ce îl interesează pe Nicușor dacă Astra iese mai bine sau nu?

Pentru ca un contract reusit trebuie sa fie win-win . Sa nu uitam ca acest contract demult (cand erau alte preturi) trebuia atribuit Astra .
Au trecut ani ,a fost circul cu Firea si prietenii ei, Durmazlar . Nu este vina Astra ca primaria face o licitatie in 2017 si atribuie contractul in 2021.
Orice oferta are o valabilitate . Nu poti sa vii peste cinci ani sa spui :  Stii,licitasei tu acum nu stiu cati ani un pret...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 andreiiul

Orice contract trebuie sa fie avantajos de ambele parti, asta e corect. Dar pe Nicusor Dan trebuie sa il intereseze in primul rand bugetul propriu si apoi ce profit mai obtine Astra.
Oferta de pret a Astra are o valabilitate (ca la orice licitatie), dar aceasta valabilitate nu cred ca poate fi prelungita la nesfarsit doar pt faptul ca licitatia e atribuita dar fara contract semnat. Daca Astra nu era inca pe profit ar fi facut scandal pana acum si ar fi mers probabil in instanta (au avocati buni se pare).
Daca Astra vine si zice ca pretul unui vagon trebuie sa creasca cu x zeci sau sute de mii de lei (ca sa faca si ei profit) si Nicusor accepta acest lucru, nu cumva e cam penala treaba?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 cris_m

Din 2017 au crescut mult costurile de productie (salariile angajatilor mai ales, piesele etc). Intr-adevar trebuie tinut cont de acest aspect, mai ales ca el se poate reflecta in calitatea produsului final (finisaje proaste vs ceva mai bune, materiale mai bune vs mai proaste). Probabil la asta s-a referit ca trebuie sa fie ok si pentru Astra si sa nu faca compromisuri majore.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi de 27-36m in perioada 2017-2021 Utilizator anonim

Problema e ca legal nu se poate semna cu pret crescut dupa atribuire.

 


Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426216 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use