Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)

 

Topic: Discuții după inaugurarea pasajului

299 posts, 59943 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului panzer01

zapacitu wrote:
Legat de izvorul automobilistic ce este acest pasaj (daca ma iau dupa colegii de mai sus  :lol: ), eu cred ca va avea un impact minor pentru cei care intrau in Bucuresti pe directia DN1-Victoriei sau DN1-Aviatorilor (estimez ca ei vor avea de asteptat cu 10-15% mai putin timp - nesemnificativ daca stam sa ne gandim ca vorbim de 1-2 minute la 10-15 asteptate), insa cred ca va avea un impact considerabil pentru toti ceilalti participanti la trafic. Adica toti cei care au treaba cu directia Montreal si Poligrafiei.


Exact asta este problema cu semafoarele si cu separarea a 1-2 benzi dinspre Kiseleff spre DN1 (Miorita). Acum este mai prost pentru ceilalti in afara de cei care folosesc pasajul. Din cauza ineptiei cu semafoarele. In loc sa se elibereze timp in rond pentru celelalte directii e mai rau. Si inca e mai rau la 2 saptamani de la inaugurare. Probabil specilistii de la UTI sunt si ei la Vama sau Mamaia!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

Azi ora 16 ....
Baneasa , la fintina Miorita , viteza pe partea dreapta ca aia circula cel mai bine , viraj , directie cartus PP ....o masina in fata , aia se da in dreapta , iar eu ....in spirit de cartier , mortii si ranitii cui a facut marcajele acelea idioate , si a blocat benzile pt a face intrarea in pasaj ....
Idiotii nu puteau presemnaliza din timp , mare si citet , pe sus , suspendat si iluminat , ca se schimba benzile ???? Nu puteau ca au un singur neuron ....
Alta aberatie , dupa giratoriu , locala spre arc , din trei benzi se face una ...adica blocheaza pe cei de sus pt a facilita iesirea din pasaj ....foarte I.logic ... iarasi nesemnalizat corespunzator .
Una peste alta , pe sus se circula mult mai rapid ...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Tu spui ca lipseste indicator de presemnalizare a configuratiei bifurcatiei? Ca indicatoare suspendate sunt doua din cate stiu care explica directiile. Banuiesc ca tu te referi la o placa albastra pe care sa fie desenate benzile si directiile nu?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex230ro

E presemnalizarea facuta si cu placa de care zici tu.Mai sunt unii care isi amintesc in ultima secunda ca pot sa o ia prin pasaj,mai sunt unii care meg intentionat pe banda 3 si apoi trec pe 2 ->1 chiar eu mai fac scheme de genul asta oacazional.Dimineata la 8.15 semaforul nu mergea,noroc ca auto din dotare are plecarea decenta de pe loc.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Pasajul e chiar foarte clar presemnalizat...

E putin incomod insa daca esti super-obisnuit cu intersectia; s-a schimbat ceva si nu mai merge "ca inainte", iar reflexele se schimba ceva mai greu. E ok, trece repede. Iti spun din experienta.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

@ Mircea G n-am inteles nimic din ce ai relatat. Asta e, o fi de la mine. :evil:

 


Re: Iulie 2015 Bogdan Ciorascu

28 Iulie ceva mai clar.
IMG_2949.JPG (441.46 KB; downloaded 2409 times)
IMG_2950.JPG (468.38 KB; downloaded 2416 times)
IMG_2993.JPG (591.37 KB; downloaded 2192 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Serban

E semnalizat arhisuficient prin console + marcaje.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Asa de buna e vopseaua pentru marcajele rutiere ca deja nu se mai vede!
Sau e pe varianta de vopsea platica care s-a murdarit.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Serban

Exact, e termoplast, care se murdareste de la urmele de cauciuc. La prima ploaie e ca nou.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Ok, atunci unde e problema? Mircea, zi mai clar sa inteleg/intelegem si noi, vineri ajung in tara poate pot sa transmit ceva mai departe. Pana acum, din ce zic restul de colegi de pe forum, nu vad probleme majore. Si eu stiam ca sistematizarea verticala + orizontala e ff buna desi, personal, preferam separatoare NJ pe 50-75m inainte de pasaj si la iesirea Kiseleff ...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

PASAJUL PIETONAL SUBTERAN PIAȚA PRESEI LIBERE, deschis pe 10 iunie, se dovedeşte a fi impracticabil pentru persoanele cu handicap, în contextul în care nu are rampe pentru cărucioare şi nici lifturi.

Sunt curios câte persoane cu handicap o să treacă prin pasaj după ce montează lifturile.
Părinții cu bebeluși în cărucioare cred că vor fi mult mai mulți.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

Serban wrote:
E semnalizat arhisuficient prin console + marcaje.

Atit de chior sa fi fost , sau asa sa fi batut soarele , incit eu n-am vazut marcajele de sus si de pe laterale ????

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Aici @ Mircea G are dreptate, am fost si eu astazi perpedes pe acolo, o presemnalizare  mai proasta decat cea existenta nu am vazut ! Voi reveni cu detalii semificative. Nu inteleg cum de s-au gandit la presemnalizarea existenta azi in teren. E cretina rau de tot. Multi ratau intrarea in pasaj. Cand am spus multi, inseamna chiar multi. O ratau din cauza presemnalizarii [ bip, bip ]. ( Puneti voi cele mai urâte cuvinte posibile ).
Reiau, am fost perpedes si am studiat problema, am pierdut vreo juma de ora pe acolo stand pur si simplu si uitandu-ma. Prin urmare nu am pus in jumatatea de ora mersul cu picioarele, ci stand si uitandu-ma.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piata Presei Libere (INAUGURAT 19.07.2015)  • 
Choose destination

Since our 2294 forum members have written 421792 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use