Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Limitatoare de viteză

72 posts, 23973 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Limitatoare de viteza shoppy

Exact asa se intampla peste tot, vin niste bizoni si transforma stradute rezidentiale in "rute alternative", conduc iresponsabil pe stradute rezidentiale, se busesc pe acolo sau deranejaza linistea publica, si dupaia fac teoria chibritului ca ce nesimtiti sunt riveranii ca au tupeul sa ceara limitatoare care le strica masinile si le stirbesc libertatea.
Nu exista asa ceva, nu ajunge fiecare bizon sa declare tot felul de stradute ca fiind "rute alternative", pe stradute sa mearga riveranii, cine tranziteaza sa mearga pe bulevard, sau daca nu ii convine sa mai lase masina acasa.

Hint: daca vrei sa fii respectat respecta si tu pe ceilalti, altfel lasa teoriile cum ca toti sunt nesimititi mai putin tu, ca nu tine.

 


Re: Limitatoare de viteza zapacitu

Personal daca vreau sa ocolesc pe strazi mai mici un ambuteiaj, mi se pare normal sa pot. Doar nu ma pui sa circul pe bulevarde pe care parcheaza toti ... "soferii" ... de se circula doar pe linia de tramvai, nu? Doar nu te astepti ca bulevardele - pe care niste inteligenti le ingusteaza aiurea si nici nu dau amenzi pentru parcare - sa fie utilizate exclusiv, nu?

La fel, mi se pare normal sa circul cu bun simt pe respectivele stradute. Daca pune cineva limitatoare, nu ma deranjaza in mod deosebit. Aia e - macar circul nu stau. Oricum daca mergi cu 30 e mai repede... si la 30 la ora imi permit sa trec peste cam toate limitatoarele din Bucuresti.

 


Re: Limitatoare de viteza Costin

Am facut curat in topic, am sters mesajele offtopic si am eliminat, unde s-a putut, exprimarea prea abrupta. Va rugam sa continuati discutia numai in limitele regulamentului, fara flame, fara trolling, fara exprimari 'suburbane', doar pe subiect, argumentat si civilizat. Multumim.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

@ tibi / indiferent pe cine si despre ce intrebi , are o poveste , dar rezolvarea povestii nu trebuie sa afecteze pe toti . Logica si legea spune " cine face , plateste " ...si nu este normal sa aplici niste masuri in ideea ca cineva , poate , cindva ....
@ shoppy / sint bizoni cei ce vor rute alternative ? Vezi ca notiunea de zona rezidentiala , este o chestie asa , mai limita bunului simt .... Zona rezidentiala poata sa vrea si cel ce sta la Unirea sau pe Magheru ...Eu am pe cineva care sta la Sf Vineri , si nu cred ca vrei sa sti ce este noaptea acolo ...sa ceara si ei limitatoare , bariere , 20km/h ? . Cum facem sa fie corect pt toti ?
" Hint: daca vrei sa fii respectat respecta si tu pe ceilalti, altfel lasa teoriile cum ca toti sunt nesimititi mai putin tu, ca nu tine." Chestia asta trebuie tradusa , ca eu n-am facut pe nimeni nesimtit, ci doar hoti pe cei ce-au facut afacere din limitatoare si alte zdranganele rutiere si cocalari pe cei ce si-au facut singuri limitatoare din beton , asfalt , etc ...
.
La o cautare pe net , vedem ca nu m-am trezit eu , asa aiurea ...Mai sint si altii , si au aceleasi probleme .
Voi n-ati inteles cele doua probleme mari late ..
1. Daca este strict nevoie , sa se puna unde este nevoie , fara sa se abuzeze .
2. Ne plingem ca nu avem loc pe strazi , dar blocam strazile
3. Sintem o tara subdezvoltata , avem un oras ,  Bucuresti , cu 100 de ani in urma celor civilizati , deci avem nevoie de transporturi la greu . AUTO ...
4. Si ca tema  de studiu ..ce s-ar intimpla in NY daca circulatia s-ar desfasura doar pe citeva strazi , si n-ar exista celebra retea facuta cu grila pusa peste oras ????

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

MirceaG... ai copii?
Cred ca nu, pt ca automat gandesti altfel.
Acum gandesti exclusiv ca un tanar fara griji si crezi ca te-ai nascut pt a conduce masina,  esti foarte bun la volan si prevazator, si ca te bazezi pe bunul simt alor celorlati  pt a fi responsabili.
Din pacate nu este asa si iarasi din pacate "realitatea" vinte odata cu varsta, experienta si  ... copii.
Cu timpul vei vedea ca nu esti chiar pilot de formula 1, ca nu te poti baza pe responsabilitatea si atentia altor participanti la trafic si trebuie sa fie si reglementari rutiere mai drastice.
De exemplu  limita de 50km/h este aproape universala in lume pt orase si este in vigoare de multi ani pt ca.. da... au fost evolutii tehnologice in ce priveste automobilul, iar  distata de franare din pacate tine de natura umana si de timpii de reactie, nu de automobil, timpul de la care vezi un obstacol si de distanta la care poti sa poti opri in conditii de siguranta.
Tine de timpul de reactie al omului.. parca 1.2  sau 1.7 secunde (nu mai stiu sigur, trebuie sa verific in cartile mai vechi) de la aparitia obstacolului la vederea pericolului cu ochiii pana e prelucrat de creier si trimis la picior pt a apasa pedala, de unde intervine tehnologia. Da, este o diferenta intre Dacia 1300 si masinile noi, din pacate omul e acelasi.
La Dacia 1300 soferul se uita doar la drum, avea 1-2 comenzi care sa-i distraga atentia. Azi soferul are DVD player, asculta muzica, vorbeste la telefon, fumeaza.. toate in timp ce conduce.
Tu ceri si speri in responsibilitate la volan. Si eu vreau asta, din pacate NU ma bazez pe asta.
De aceea vad cu ochi buni in anumite cazuri de exemplu  aceste limitatoare.
Practic pe strada mea acolo unde VREAU montate acestea...
In 1970 cand au facut aceasta strada dintre blocuri existau trotuare normale, existau locuri de parcare si masini parcate doar in acele locuri.. pt ca erau putine masini si destule locuri de parcare. Pietonii circulau pe trotuare, copii aveau loc in parcarile blocurilor sa se joace, chiar si cu mingia.
Azi trotuarele au disparut prin largirea strazii si creerea de locuri de parcare sau masinile sunt parcate pe trotuare, pietonii de toate varstele fiind obligati sa circule pe strada. Parcarile sunt arhipline.. unde sa se joace copii?
Masinile merg in viteza.. pt ca toti sunt grabiti...nervosi... etc. Limita legala e 50 km... oare totusi pe aceste alei nu este prea mult?
Ce e rau in a cere sa fie limitata viteza cu un indicator si montat un limitator pt a obliga la respectarea limitarii?
Inteleg sa nu se faca abuz, insa crede-ma sunt mai mult decat utile in zonele rezidentiale.
Din fericire cand vei avea copii, cu siguranta vei vedea realitatea cu alti ochii, pana atunci pot sa-ti spun asta din experienta, stiu sigur ca nu ma vei crede si ca va ramane ca tine, pt ca si eu am fost ca tine... insa cand vei fi tata.. sa-ti aduci aminte de discutia asta.
Nu o lua ca un atac la persoana...sincer nu este. Incerc doar sa iti spun asta ca un parinte, ce circula pe astfel de strazi si incerc din rasputeri sa ma feresc atat pe mine cat si copii  de masini ce circula cu viteza ...fiind nevoit sa ma feresc intrand printre masinile parcate, cu greu...
Crede-ma cand iti spun ca nu ma bazez pe soferi... pt ca am vazut multe la viata mea... pt ca soferii pot fi distrasi la un moment dat de muzica, tigari, bulanirea prietenei, de cautarea prin buzunare sau vorbitul la telefon. Si e necesar doar o secunda de neatentie,...
Iti spun toate astea ca unui prieten, ca de la un "batran" unuia mai tanar.

 


Re: Limitatoare de viteza andrei11

Vezi ca MirceaG nu e asa de tanar, s-a prezentat odata la rubrica "Sa ne cunoastem mai bine" .
Comunitatea Metrouusor ( e penultimul topic ), nu te duci la "Flacara Rosiatica" ci cauti " Sa ne cunoastem mai bine", aici o sa te ajut eu, pag 3.  8-)

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

Erata.
Am cautat pe net si vad ca viteza de reactie umana este data ca fiind pe medie de 0.75 secunde.
Atata trece pana apare apasarea pe frana, la care se adauga distanta ce tine de masina, anvelope.
Vezi ca e si un tabel pe net cu distanta parcursa in aceste 0.75 secunde "moarte" de care majoritatea NU tin cont.. si se bazeaza pe masina

 


Re: Limitatoare de viteza zapacitu

Despre ce vorbim aici? Contesta cineva utilitatea limitatoarelor de viteza avizate si cat se poate de oficiale (cele din plastic negru-galben) pe strazile laturalnice? Daca da, de ce?

Contestam cu totii utilizarea abuziva. Dar ce inseamna abuziv e cam subiectiv, nu? Vad ca ne disputam de pomana pentru niste principii oarecum offtopic - fara suparare - asta e impresia mea personala si nu o spun in nume de rau.

Eu as propune ori sa discutam despre limitatoare in sine: unde se pun, cum si de ce (daca are cineva niste normal, sunt curios), ori despre cele din Bucuresti si unde au troienit astia asfaltu in loc sa puna un limitator normal (deh, banii au intrat in vreo vila, nu?).

Cand vine vorba de subiectivitate si ce inseamna abuziv... o sa lalaim topicul asta pana se plictiseste de noi vreun admin.

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

Ce este ilegal, chiar daca posibil util, trebuie desfintat sau intrate in legalitate daca este necesar si posibil.
Fara alte comentarii...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

@ aztec / Multumesc de explicatii , m-ai luminat ! :lol:
Din fericire , eu n-am asteptat studiile nimanui si explicatiile stiintifice , era de la sine inteles ca viteza ti-o adaptezi in functie de masina , trafic si starea ta personala . Eu n-am avut si n-am nevoie sa-mi spuna cineva de viteza trebuie sa am , situatia la fata locului o dicteaza .
Asta este diferenta intre JE si cei ce trebuie sa fie indrumati / condusi .
Eu asa am invat, sa urmaresc ce se intimpla pe strada , trotuar , pe sus , sa sa adaptez mersul , altii poate se uita doar in " bord " si trebuie sa fie opriti din goana de limitatoare sau rezonatoare ...ma rog ... normal ca ma simt afectat .
Deci daca vorbim de adptarea vitezei , ma scuzi , nimic nou ...
Dar :  ai idee ca sint situatii cind pe un drum liber , sosea , reduc viteza pina aproape de zero ???? sau ca pe un drum de munte imi place sa alerg ca la raliu , sa scirtiie cauciucurile ???? Te las sa descoperi motivele , si te ajut : tine de condus preventiv !

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

Ca tu poate conduci preventiv este foarte bine.
Insa regulile, limitarile, obligatile si restrictile apar ca alaturi de tine pe drum circul si eu, circula si generica "blonda" sau "femeie la volan", si pensionarul sau tanarul neatent, atat "bizonul" cat si "soferul de duminica" si pilotul cu reflexe de aviator cat si adormitul la volan. Cati din fiecare categorie circula.. greu de spus, poate ne ajuta "lupul noptii" cu date suplimentare.
Chiar daca tu si eu si poate majoritatea de pe forum suntem responsabili, din pacate statistica si realitatea impun anumite limitari si acolo unde degeaba exista lege si ar trebui sa se functioneze bunul simt, apare si necesitatea instalari limitatoarelor de viteza pt ca "legea" sa fie aplicata si prin metoda asta.
Ca au de suferit prima categorie de soferi e adevarat, insa pana la urma sa fi sofer este un beneficiu al lumii moderne, pietoni suntem cu totii(si soferii), indiferent de varsta, sex si cunostinte rutiere, atentie distributiva si reflexe.
Oricum bine ca doar prin "vest" a apartut moda limitari vitezei la 30-35 km/h in orase. Statistic la ei au demonstrat ca au scazul accidentele cu peste 50% parca.
Bine daca nu mai circula nimeni... reducem cu 100%.
Dar totusi ar fi o limitare drastica sa reducem in tot orasul, de aceea e bine doar in zonele strict rezidentiale sa aiba o limita mai scazuta,pt ca specific romaniei, trotuarele sunt parcari, avem cartiere comuniste cu populatie crescuta si facilitati rutiere scazute specifica anilor 70.
Inteleg si admit ca si soferul cand ajunge acasa trebuie sa-si lase masina pe undeva, si posibil nu arte unde si apare necesitatea parcarii pe minusculele trotuarte. Dar ce facem cu pietonii?
Circula peste masinile parcate sau impartim stada? Daca impartim stada, in aceste zone aplicam legislatiua zonei rezidentiale.
În zona rezidentială, semnalizată ca atare:
-pietonii pot folosi toată lăţimea părţii carosabile, iar jocul copiilor este permis.
-conducătorii de vehicule sunt obligaţi să circule cu o viteză de cel mult 20 km/h, să nu staţioneze sau să parcheze vehiculul în afara spaţiilor anume destinate şi semnalizate ca atare, să nu stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor chiar dacă, în acest scop, trebuie să oprească.

Cati respecta asta? Extrem de putini, aproape nimeni...si chiar si e greu pt ca cere sa nu stationezi si parchezi in afara parcarilor, lucru imposibil faptic.
Binenteles toata polologhiamea este referitor la cele legale si cele instalate in zonele rezidentiale. Daca sunt instalate acolo nu respecta legea nu mai are sens sa discutam.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

De asta ce zici ? http://www.automarket.ro/stiri/fara-reg...-1223.html
Referitor la zonele rezidentiale ...in afara unor cartiere " inchise " unde fiecare face ce vrea si ce reguli doreste , vezi ca unele zone rezidentiale  au fost inventate si denumite aiurea asa , cind ele sint de fapt niste simple strazi destinate circulatie auto si pietonale , asa au fost gindite , proiectate si construite . Scoaterea lor din circulatia normala , dauneaza circulatiei de pe strazile adiacente .
Prin Dr Taberei ,fost cartier onorabil pe vremuri , am vazut strazi blocate pt a fi transformate in drum infundat , transformate apoi in parcare ...sa nu circule nimeni prin fata blocului " lor " ...
Niste amariti ! Au si ei trei ziduri intr-un bloc comun si s-au facut proprietari pe strada ...astia sint maximul la faza cu limitatoarele .

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

Linkul ala ma face sa rad. La 1000 locuitori se incadreaza 70% din localitatile romanesti.. ma rog localitate e mult spus..sate.
In50% din ele nu cred ca avem mai multe de 2-3 indicatoare ..posibil sa lipseasca si cele cu denumirea satului. Asa ca acolo sunt cateva sate, la noi majoritatea. E adevarat ca e cam dificil sa marchezi cu vopsea macadamul sau pamantul ce tine loc de drum..
Si limitatoarele nu sunt in sus, ci in jos din santuri sau gropi.
Din pacate cred ca referitor la Dr Taberei, tin sa te contrazic,... in majoritatea cazurilor asa a fost construit. Cu strazi ce se infunda si nu duc nicaieri.
Nu am auzit de cazuri in care locatarii sa fi luat masura asta. Dar acelasi lucru se aplica atat la blocuri cat si ca case, atat la Dr Taberei cat si la restul capitalei sa tarii.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

aztec wrote:
Linkul ala ma face sa rad............
Din pacate cred ca referitor la Dr taberei, tin sa te contrazic,... in majoritatea cazurilor asa a fost construit. Cu strazi ce se infunda si nu duc nicaieri.
Nu am auzit de cazuri in care locatarii sa fi luat masura asta. Dar acelasi lucru se aplica atat la blocuri cat si ca case, atat la Dr Taberei cat si la restul capitalei sa tarii.

Rizi , dar functioneaza ???
La Dr Taberei , sint profesor . Cartierul ala a crescut cu mine , il cunosc prea bine .
Zona unde am gasit asa ceva , prin spate la Favorit . Blocaje facute de locatari .

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use