Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Domeniul public, spații verzi (amenajare, administrare etc)

290 posts, 87829 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Valentin

Exista parcare publica cu plata la nici 50-100m de acolo, deci nu exista scuze pentru restaurant/cafenea! am si specificat pe ce strada exista parcarea, ceea ce vedem e nesimtire, nici vorba de lipsa unor parcari.  
Sunt de acord cu tine partial, adica exista cazuri in care s-au dat autorizatii pentru diverse firme, dar nu s-a pus problema locurilor de parcare (numai ca in cazul de fata nu se aplica), dar chiar si asa, pentru o cafenea/restaurant cate locuri ar trebui sa construiesti dupa tine? Cate una la fiecare masa? In cazul de fata ne aflam la 5-10min de M2 Piata Romana, nu poti sa justifici parcajul ilegal cand ai facilitati (parcare cu plata + metrou cu frecventa buna), in alte zone sa zicem, n-ai metrou si n-ai parcare cu plata, acolo e adevarat ce spui tu. (in cazul de aici e fundamental gresit)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) andreiiul

Zona centrala in mare parte este o parcare ad-hoc. Desi sunt amenajate destule locuri de parcare cu plata (chiar daca e 10 lei/h, ar trebui sa iti permiti daca mergi cu o masina de multe zeci de mii de euro) multi "smecheri" prefera sa isi vada "bijuteria" si sa se faleasca cu ea (Cum adica sa parchez eu la 200 de m de terasa? Sa nu ma vada fraierii ce masina am? - cam asta e gandirea).
Problema s-ar rezolva simplu daca Politia Locala (Politia Rutiera nu mai are personal pt asa ceva) ar patrula activ prin zona si ar aplica sanctiuni(incadrate de la parcare neregulamentara pana la variantele mai scumpe parcare pe spatiu verde(chiar daca deja e noroi) si chiar distrugerea domeniului public. Dar sunt prea multi fitzosi si masini de pe la ministere in zona si probabil ca au interzis pe acolo.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) ByOnu

@Valentin, daca poti, sigur, m-ar ajuta.

Propun ADP S1, Politia Locala S1, PMB, Administratia Strazilor, Compania Municipala ...

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Valentin

S-a rezolvat, am trimis la PMB, ADP S1, PL S1, A.Strazilor, acum astept un raspuns oficial.
#ps: sper ca nu te deranjeaza daca am preluat pozele pentru a le atasa in formulare  :bere:

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) ByOnu

Absolut deloc. Pentru asta le-am facut! :D Multumesc, esti tare!

De obicei trimit eu. Cred ca fac vreo 10 ani de trimis sesizari, petitii samd. Trimit inca din liceu. Multe s-au rezolvat. Problema este ca rezolvarea ori e temporara, ori nu-i pe masura (copaci plantati la cererea mea apoi uitati de lume si defrisati 2 ani mai tarziu, stalpisori de unica folosinta care trebuie paziti cu parul, samd).

Va incurajez sa sesizati cat mai multe. Daca noi n-o facem, nu o va face nimeni.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Cristi N

Mai adaugati in lista de destinatari si Politia Locala Bucuresti. De exemplu, pe B. Vacarescu ei sunt cei care dau amenzi pentru parcarea pe linia de tramvai.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Valentin

Atasez raspunsurile diverselor institutii, trageti voi concluziile...
scuzati raspunsul tarziu, dar nu am avut timpul necesar sa postez mai devreme.











 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) andreiiul

Totul e aruncat in carca celor de la Administratia Strazilor. Pe acestia probabil o sa-i doar la bascheti.
Desi se pot ridica masini legal, nici PLMB nici PLS1 nu au facut sau fac asta. Se multumesc la a lasa invitatii la sediu pt clarificare.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) andreiiul

Se pare ca sesizarile tale au generat verificari pe o perioada mai mare de timp. Am trecut acum prin zona si era un echipaj de la Locala Bucuresti care facea poze la cei parcati aiurea si cred ca si la spatiul verde distrus.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Gabi23

ADP Sector 1 vrea să planteze din nou copaci pe Șos. Orhideelor în zona IDM. Problema e că zona poartă urmele șantierului din urmă cu cu 10-15 ani, fiind mult balast, beton spart, nu prea ai cum să plantezi copaci în aceșa ceva. S-a mai încercat de câteva ori și nu face decât să fie bani irosiți stupid pentru a ”bifa” copaci plantați!  :popa:  Fix pe sub spațiul verde este de asemenea cablu stâlpilor de iluminat public, dar probabil nu citește nimeni niște planuri de rețele edilitare...      
Șos. Orhideelor - 16.04.2021 (2).JPG (534.32 KB; downloaded 1978 times)
Șos. Orhideelor - 16.04.2021 (3).JPG (478.51 KB; downloaded 1977 times)
Șos. Orhideelor - 16.04.2021 (1).JPG (411.66 KB; downloaded 1986 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) ByOnu





Centrul Bucureștiului nu e pregătit să-i primească pe oameni la plimbare la începutul sezonului cald. Pe nici o alee din jurul fântânilor arteziene de pe bulevardul Unirii nu ar avea unde să se așeze pentru un moment de răgaz. Mai toate băncuțele sunt rupte iar strada este murdară. În plus, Parcul Unirii este imaginea dezolării.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) survola

La fel este și Pasajul Unirii, o imagine a nepăsării.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Tom

"BĂNCILE DIN CENTRUL CAPITALEI, VANDALIZATE"

Ooof... limba română are atâtea înțelesuri... Credeam că e vorba de băncile care ca niște vampiri sug banii poporului. Apoi am realizat că e vorba doar de acele elemente de "mobilier urban" pe care oamenii se așează cu fundul. Anarhismul nu prinde deloc pe malurile Dîmboviței! :twisted:
Edit: Mă tem de momentul "relaxării totale". Se va întâmpla exact ceea ce Mubarak i-a spus lui Iliescu în 1990: "Aveți grijă, poporul lăsat brusc liber este ca un leu scăpat din cușcă."

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) ByOnu

Dupa Digi24, si TVR isi coboara privirea spre problema mobilierului urban.

Mobilierul urban din București, vandalizat și lăsat la voia întâmplării. Primăria Capitalei: În 2021 nu s-au alocat bani pentru astfel de cheltuieli

Mobilierul urban din Capitală a căzut pradă vandalilor și nepăsarii autorităților. Pe lângă aspectul inestetic, acesta poate fi oricând o capcană periculoasă pentru pietoni și șoferi. Primăria spune că nu are bani pentru astfel de reparații. Mobilierul urban e distrus pe mai toate marile bulevarde administrate de Primăria Capitalei.

Pe Calea Dorobanți, stâlpii montați ca să impiedice parcarea pe trotuar sunt rupți sau îndoiți. Pe Bulevardul Magheru, la o aruncătură de băț de Piața Universității, mulți dintre opritorii din beton sunt scoși sau înclinați, lipsesc dale din pavajul pietonal, iar un coș de gunoi care trebuia prins în beton poate cădea oricând peste picioarele unui pieton. Pe Șoseaua Nicolae Titulescu, un gard ros de rugină ce poate deveni periculos din cauza bucăților ascuțite. Adevărate capcane ce pot provoca accidente.

Specialiștii în urbanism spun că s-a ajuns în această situație din cauza vandalismului, dar și pentru că primăria nu se implică.

Într-un răspuns pentru Știrile TVR, Primăria Capitalei spune că ultimele investiții în refacerea mobilierului urban au fost făcute în perioada 2012-2014, iar de atunci nu a fost încheiat niciun contract de întreținere. Din același răspuns mai aflăm că în acest an nu s-a făcut nicio lucrare de reparație a mobilierului urban. Mai grav este că "din cauza situației financiare dificile în care s-a aflat Primăria București", în 2021 nu s-au alocat bani pentru astfel de cheltuieli. Urgențele le rezolva Administrația Străzilor București, în regie proprie.


Sursa: http://stiri.tvr.ro/mobilierul-urban-din ... 337.html
Video: https://facebook.com/112966790172184/pos ... 00993304

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420648 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use