MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2.

620 posts, 186968 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 45
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. icee

<< Ca urmare a străpungerii planificate a peretelui de beton armat al incintei stației de metrou Eroilor în zona intersecției dintre axul 1 si linia 2 pentru intrarea în statie a utilajului TBM, s-au produs infiltrații cu antrenare de material solid pe conturul utilajului. Fenomenul s-a declanșat în data de 11 decembrie 2015, la ora 15.30, generând tasări sub placa carosabilă. Imediat, constructorul a umplut golurile apărute sub carosabil cu circa 70 mc de beton.

Fenomenul de tasare a continuat și astăzi, drept pentru care au fost luate mai multe măsuri pentru stabilizarea zonei din subteran. După turnarea unei cantități suplimentare de beton (circa 120mc), s-au executat lucrări de stopare a infiltraților prin etanșarea bazei utilajului.

Specialiști din cadrul Metrorex precum și constructorul monitorizează 24 din 24 de ore, prin măsurători specifice evoluția tasărilor.

Constructorul susține că tendința tasărilor este spre stagnare, dar ca măsură asiguratorie, zona va fi în continuare monitorizată". >>

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

133, eu vorbesc despre material solid nu despre ape de ploaie...a fost groasa rau, dar am depasit...
:lol:
Icee, aia era situatia de vineri seara si e absoult corecta...
:bere:
Ok, gata, merg la culcare, maine trebuie sa fiu odihnit si cu mintea limpede pentru brainstorming!
:lol:
Fingers crossed!!!
Am explicat destul pentru azi, as fi putut sa tac malc dar n-am facut-o, si v-am povestit esentialul...
:ugeek:
P.S.
Urasc parastasele, imi plac numai botezurile!...intelegeti voi ce vreau sa zic...

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. icee

Am încercat să mă abțin de la pus link-uri, dar fiindu-mi lene sa editez, pe motiv de tabletă, aveți aici un comunicat:

http://m.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Ministrul+Transporturilor+Fenomenul+tasarilor+in+zona+statiei+Er

Părerea mea de părerist e că cadoul acesta de Crăciun putea fi evitat cu ceva grout. Și mi se pare că e vina primăriei că nu le-a permis să facă treaba "beton armat". S-au jenat să închidă bulivardu...

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. TibiV

@icee

Fenomenul este uşor de înţeles "la bunul simț".
Solul este solid.
TBM-urile în mod normal forează prin sol.
Noroiul este fluid. Un fluid vâscos, dar totuşi fluid.
Se pare că pe ultimii câţiva metri până la fronton, TBM-ul a "forat"  prin noroi. Cât timp noroiul nu a avut unde să se ducă, a stat. Era "etanşat" de pământul din jur.

Când TBM-ul a ajuns la frontonul E2, noroiul "s-a strecurat" printre "ghearele" TBM şi fronton. Direct "la peron".

Iar acum probabil că toţi meseriaşii (cu guru alături) încearcă să explice nu "ce" s-a întâmplat, ci "de ce" ...

Mai exact vor să afle cum de solul (solid) a primit atâta apă încât să se transforme în noroi (fluid).
Şi care sunt riscurile ca povestea să se repete.

Asta cred eu că este povestea "pe scurt".
Evident, guru mă poate trimite la plimbare... :D

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Icee, intreaba-i macar cand au dat acordul pentru 'lucru pe timp de iarna'...as spune eu mai multe dar ar insemna sa-mi pun singur centura cu explozibili si grenade in buzunare...
:o
Tibi, relativ, cam ca in jocul ala de copii, cald, caldutz, esti prin apropiere...
O noapte linistita va doresc, luni dimineata...bafta!...sa nu uitati sa plecati mai devreme de acasa!

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. icee

TibiV wrote:
@icee


Grout-ul se solidifică, dacă se aplică din timp... Vorbeam de toate la timpul lor...
Pentru că se pare că apa din sol a cam fentat Magistrala de data asta.
Și mai interesant va fi la celelate străpungeri, 4 intrări și 3 ieșiri.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Acum toata lumea o sa sufle si-n iaurt, ceea ce nu e chiar de rau...
:mrgreen:

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. survola

Sunt curios dacă tunelul a rămas în poziția proiectată sau s-a deplasat și el, puțin.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. misterr

Mai e ceva ce nu e clar. S-a strecurat de cîteva ori informația că „stația Eroilor 2 a fost inundată”. Într-adevăr, inundarea voluntară e cunoscută ca măsură de prevenire a tasărilor, a mai fost folosită și în alte locuri în București (celebrele tunele inundate). Întrebarea e: cît timp va fi menținută această măsură? Dar probabil asta urmează să se decidă în zilele următoare. Pentru că de asta depinde și reluarea lucrărilor.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. someone

Cum a fost azi dimineata in zona? Cum s-a circulat?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

icee wrote:
Am încercat să mă abțin de la pus link-uri, dar fiindu-mi lene sa editez, pe motiv de tabletă, aveți aici un comunicat:

http://m.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Ministrul+Transporturilor+Fenomenul+tasarilor+in+zona+statiei+Er

Părerea mea de părerist e că cadoul acesta de Crăciun putea fi evitat cu ceva grout. Și mi se pare că e vina primăriei că nu le-a permis să facă treaba "beton armat". S-au jenat să închidă bulivardu...


S-a strigat Bingo!  :lol:

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. t530

@someone - Nu mi-a venit sa cred cum a fost traficul astazi...saptamana trecuta era FULL pe toate strazile si stradutele posibile de la Eroilor (Bulevard Eroilor, Strada Sfantul Elefterie, Strada Doctor Joseph Lister, Strada Costache Negri)...de dimineata ora 08:30 era liber ca intr-o zi de weekend!  :shock:

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. Adrian Rosca

subway guru wrote:
Acum toata lumea o sa sufle si-n iaurt, ceea ce nu e chiar de rau...
:mrgreen:


Da' nici de bine, o sa fie implicatii majore pe Eroilor-Iancului. Iar cum Iancului-Pantelimon e blocata cel putin pana prin 2021, nu stiu ce o sa mai construiasca in perioada urmatoare, odata ce D. Taberei-Eroilor si Bazilescu-Straulesti vor fi gata. M6 nu imi pare o solutie, din cate stiu putem sa uitam de creditul Jica.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. aztec

Azi a fost asa liber pt ca a fost lumea speriata...stai ca le trece si au vazut ca se poate si e liber.. as te ti zilele urmatoare.

PS. Ma asteptam ca pe strada Elefterie(folosita ca deviere) sa nu mai fie masini parcate azi la pranz.
In afara de cateva indicatoare si anunturi pe cateva masini....pauza. Cu max 5 politisti pe traseu ce sa interzica oprirea si o masina de ridicari ce sa mute masinile deja parcate  in zone apropiate se rezolva situatia....
Nu se vrea...

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 45
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426235 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use