Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Salubritate+deszapezire

113 posts, 44957 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Salubritate+deszapezire AdrianD

Dar ce scrie pe ea? Este a vreunei firme? Nu se intelege ce scrie pe afisul ala.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Salubritate+deszapezire ADY881

Referitor la deszapezire si normalitate, am gasit un blog al unie familii din SUA, ce calatoreste mult, am gasit si articolul despre Bucuresti:
Here we're walking down this lovely street of Piata Unirii. Notice-- no plowing on sidewalks. They simply leave it as packed snow. While it is more difficult to walk because you're constantly walking on what feels like mid-wet sand, we were pleased it wasn't ice!

Deci domnule Oprescu, "licuriciul" spune ca nu e in regula sa lasi zapada pe trotuare.

http://windywilsons.blogspot.ro/2010/01/bucharest-romania.html

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 ADY881

Astazi am surprins in sectorul 3 niste angajati ai unei firme de salubritate, care curatau trotuarul de zapada de ieri(si mizeria de azi)! In timp ce in alte sectoare mizeria era la nivel.
Nustiu daca asta este o practica generala in sector (sa se curate zapada de pe trotuare) sau ce am vazut eu era un fenomen local, dar sper sa fi depasit meteahna asta cu "tortuarele trebuie sa fie deszapezite de proprietarii caselor de langa trotuare" macar la nivel de sector 3.
Caci calea de la un oras balcanic, la un oras civilizat este atat de scurta (cel putin la nivelul trotuarelor).

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Daca fiecare proprietar si-ar curata zapada strict din fata casei / a magazinului / a blablabla, dupa un viscol "apocaliptic" in 2 ore ar fi trotuarele "la negru". Parerea mea...
Referitor la situatia actuala din Bucuresti, cu greu pot spune ca avem zapada pe jos. Nici macar cu mareeeee bunavointa...

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 ADY881

Intre timp, zapada s-a transformat in un fel de mazga, o mizerie, care iti uda picoarele, pe ea poti sa aluneci....
Toata chestiunea asta iti face viata mizerabila(si eu nu am probleme locomotorii, cum so fi simtit oamenii in varsta?).
In teorie si comunismul suna mai bine decat capitalizmul, insa factorul uman a facut ca toate tarile comuniste sa dea faliment. La fel si in cazul curatarii trotuarelor, teoretic se poate face, insa in realitate avem, ce avem.  Unele primarii din lumea civilizata nu se sinchisesc sa curate si trotuarele.
Acum noi putem sa ne facem ca desazapezim, sau sa inventam apa calda, insa eu consider ca primariile ar putea termina cu ipocrizia asta si sa se apuce sa dezapezeasca trotuarele, cel putin alea ce sunt pe artere mari, circulate, mie asta mi s-ar parea de bun simt.

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Foarte bine, asa ne trebuie. Mi se pare perfect normal sa-ti cureti trotuarul.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

Treaba asta cu curatatul zapezii pe persoana fizica... e cam de comedie asa. Ce fac cu ea? O iau cu lopata si o puna in cada sa se topeasca? And repeat pana s-a degajat trotuarul.
La curte o iau mereu si mi-o arunc peste gard in curte, ca nu strica apa gratis la trandafiri, si asa peste vara e seceta naibii, dar ce faci pe Victoriei de exemplu?  :)

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Nu, o arunci in strada si din strada o ia primaria cu mijloace mai sofisticate decat lopata. Mi se pare si solutia cea mailogica si cea maidirecta si cea mai rapida si cea mai ieftina. Cati oameni sa aiba primaria sa ne curate noua trotuarele ? Asa face fiecare putina munca patriotica in folosul comunitatii. S-ar rezolva multe lucruri legate de zapada de pe trotuare. Parerea mea.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 ADY881

Noi avem probleme cu un factor variabil, care se numeste "daca" si "parca", asta tine de mentalitatea comuna. Daca toti soferii ar fi avut bun simt ar parca in locuri autorizate doar, nu ar circula pe benzi RATB si de bicilete .... insa toti stim in ce tara traim, ....posibil ca in 50 de ani poate vor iesi toti sa curete trotuarul, insa pana atunci sa mergem in mizerie in fiecare iarna?
Eu zic ca ar fi cazul sa renuntam la ipocrizii si sa acceptam realitatea.
Iar de curatire, solutia oamenilor este cea mai necioplita, exista masinute mici(specializate in domeniul trotuarelor) si multe alte solutii, sa fie doar vointa.

 


Re: Sectorul 3 cobradinberceni

andrei11 wrote:
Nu, o arunci in strada si din strada o ia primaria cu mijloace mai sofisticate decat lopata. Mi se pare si solutia cea mailogica si cea maidirecta si cea mai rapida si cea mai ieftina. Cati oameni sa aiba primaria sa ne curate noua trotuarele ? Asa face fiecare putina munca patriotica in folosul comunitatii. S-ar rezolva multe lucruri legate de zapada de pe trotuare. Parerea mea.

Dar ce te faci ca primaria nu are alte mijloace in afara de un buldozer sau alt utilaj cu lama, care impinge zapada pe marginea strazii? Ce faci atunci, iei zapada de pe trotuar si o arunci pe strada? Adica unde tocmai au curatat? Sa incurcam din nou circulatia?

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Ce circulatie este incurcata de 50 de lopeti cu zapada? Se mocirleste imediat. De ma stiu zapada se arunca PE STRADA! Primaria arunca munti de zapada de pe sosele pe trotuar (uneori nemaiavand pe bune pe unde circula ca pieton). Sa o arunce pe banda 1 si gata.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 ADY881

Referitor la deszapezirea trotuarelor  in Vest am gasit o poza elocventa cu masinutele alea mici de care am amintit mai sus.



Ele pot fi folosite pentru deszapezirea trotuarelor si benzilor pentru biciclete.

 


Re: Sectorul 3 cobradinberceni

ByOnu wrote:
Ce circulatie este incurcata de 50 de lopeti cu zapada? Se mocirleste imediat. De ma stiu zapada se arunca PE STRADA! Primaria arunca munti de zapada de pe sosele pe trotuar (uneori nemaiavand pe bune pe unde circula ca pieton). Sa o arunce pe banda 1 si gata.

Incurca mult alea 50 de lopeti de zapada. Mai ales cand afara nu sunt temperaturi pozitive, sa zici ca urmeaza sa se topeasca. Hai, pe arterele cu 2 benzi sau mai multe mai e cum mai e, dar pe stradute, cand arunca unul 50 de lopeti de zapada, amestecata cu gheata, si acolo nu exista decat o banda de circulatie, e foarte neplacut sa faci off-road. Arunc-o in curte/gradina, nu pe strada, asta ar trebui sa fie indemnul.

 


Re: Sectorul 3 Costin

Cea mai mare prostie e sa o arunci in strada. In primul rand ca iti bati joc de o strada care a fost deja curatata, in al doilea rand ca iti bati joc de propria munca - poate veni oricand inca un plug care sa o stranga pe toata de pe mijloc si care o arunca pe margine, exact de unde ai aruncat-o cu 10 minute mai devreme. Solutia e sa o faci morman undeva unde nu incurca...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419449 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use