Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi stații

80 posts, 25284 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Propuneri de noi stații shoppy

Daca este un magazin dintr-un mare lant in zona cere sa vorbesti cu responsabilul si spune-i ca accesul tau si al vecinilor tai la magazin este ingreunat de lipsa statiei, dai si in in scris si aduci si semnaturi de la vecini daca ii ajuta, poate pun si ei umarul.

 


Re: Propuneri de noi stații alexandru_gr

Dacă mergi sau scrii către Lidl se vor implica și ei mai ales ca acolo unde s-a putut face stații au fost făcute.

 


Re: Propuneri de noi stații Simion Stefan-Marian

shoppy wrote here:
Daca este un magazin dintr-un mare lant in zona cere sa vorbesti cu responsabilul si spune-i ca accesul tau si al vecinilor tai la magazin este ingreunat de lipsa statiei, dai si in in scris si aduci si semnaturi de la vecini daca ii ajuta, poate pun si ei umarul.

Oricum degeaba, Lidl-ul nu e in fel de transport,e doar Supermarket, dar Primaria Corbeanca,oricum nu face nimic adică, trimiti petitie la ei, iti spune in Lucru, după care nici nu rezolvă nici pic de asfalt, nimic. Dacă nu ma credeti puteti cauta chiar pe Google Primăria Corbeanca sau pe Facebook Snagoveanu Adrian, sa vedeti ca nu face nici o statie, exact cum am explicat ieri degeaba nu vor sa faca statie!!!

 


Re: Propuneri de noi stații shoppy

Lidl a platit un porcoi de bani pe autorizatiile initiale si apoi plateste anual sume mari in impozite si taxe si angajeaza personal local, de aceea se poate sa aiba mai multa trecere la primar.

 


Re: Propuneri de noi stații Costin

@Simion Stefan-Marian te rugam din nou sa acorzi mai multa atentie redactarii mesajelor. Sunt ilizibile, cu ortografie si punctuatie precare. La inscriere ai citit un regulament, ba chiar ai si confirmat ca esti de acord cu el, acolo gasesti mai multe detalii despre standardele de calitate ale mesajelor pe forum.

Asta pe forma. Ca pe fond am impresia ca nu iti cunosti audienta. Suntem un forum, nu reprezentam nici o autoritate publica, aici nu se iau decizii. Apoi specificul forumului este fix mobilitatea si transportul in comun, nu e nevoie sa ne convingi pe noi ca transportul in comun e important, stim asta deja. Ti s-a recomandat sa scrii autoritatilor - fa asta, publica raspunsul cand il primesti, si apoi vedem mai departe. De careva zile publici mesaje (editate de echipa de moderare, fiind greu de citit in forma originala) in care parca vrei sa ne convingi pe noi ca ai dreptate. La ce bun? Nu luam noi nici o decizie, si oricum suntem pe aceeasi lungime de unda.

 


Re: Propuneri de noi stații Simion Stefan-Marian

@Costin scuze inca odata,pentru greserile mele in legatură cu textul scris de mine!!!

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi stații TPB

As dori sa va prezint propunerea mea pentru modificarea liniei 335, pentru ca autobuzele sa circule pe calea de rulare a tramvaielor, pe soseaua Iancului, mai exact intre Piata Iancului si bulevardul Pierre de Coubertin. Mai jos am atasat o harta (ce-i drept, nu am facut-o prea bine). Legenda:
- cerculet albastru: statie comuna pentru tramvaiele liniei 55 si pentru autobuzele liniei 335, pe ambele sensuri de mers;
- cerculet portocaliu: statie care nu trebuie modificata;
- cerculet roscat: statie suspendata (de la trotuar);
- cerculet negru: statie pentru autobuzele liniei 335, de la trotuar, care (va) ramane in continuare;
- dunga rosie: linia 55, ce nu trebuie modificata in niciun fel;
- dunga verde inchis: linia 335, pe sensul de mers spre Complexul Comercial Baneasa;
- dunga verde deschis: linia 335, pe sensul de mers spre Faur;
- dunga albastru inchis: linia 335 fara a fi modificata.

Care sunt avantajele?
- ar exista o transbordare eficienta intre liniile 335 si 55. Astfel tramvaiele vor deveni un fel de ,,ajutatoare" pentru ZTE-urile care circula in orele de varf (si nu numai);
- durata fiecarei curse pe 335 ar scadea cu peste 5 minute deoarece autobuzele nu ar mai fi blocate de masini si nu ar mai sta la fiecare semafor;
- se pot desfiinta 2 statii care nu au refugii pentru calatori si in care accesul persoanelor cu dizabilitati este (partial) ingreunat (ma refer la statiile ,,Zefirul" de pe trotuar).

Care sunt dezavantajele?
- in timp asfaltul dintre sinele de tramvai ar putea sa se degradeze destul de mult si sa se formeze gropi (precum cele de pe soseaua Mihai Bravu);
- toate afisajele din statiile de tramvai ar trebui actualizate cu orarele liniilor 55 si 335;

In cazul in care considerati ca propunerea mea ar fi buna, am sa trimit o petitie catre TPBI.
Propunere335Iancului.png (198.98 KB; downloaded 856 times)

 


Re: Propuneri de noi stații cris_m

O propunere oarecum similara am si eu in cap de ceva vreme, insa din lipsa de timp n-am trimis-o. Eu as muta statia Zefirul pe sensul spre Piata Iancului comun cu 55 la Victor Manu. Pe sensul opus nu mi se pare neaparat o problema sa ramana la trotuar. La Iancului as pune-o la comun cu tramvaiul si pe sensul spre Faur, chiar daca o sa se astepte vehiculele.... asta este, mai exista situatii de genul. La Pierre de Coubertain, personal nu m-as baga sa mut statia, e foarte bine unde se afla acum, in plus iesirea de pe culoar e mult mai facila la intersectia cu Gheorghe Stanescu. Cu prima ocazie trimite propunerea ta asa cum este, o sa incerc si eu sa trimit in urmatoarea perioada...

 


Re: Propuneri de noi stații omirica

Ar fi o idee cu condiția să se regleze civilizat semaforul infect pentru tramvaie de la Zefirul. Altfel nu e niciun câștig, dar absolut niciunul.

 


Re: Propuneri de noi stații mirceade

Nu știu dacă a trecut și pe roșu dar am prins un 55 care a trecut în undă verde de la Mall până în Iancului.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421244 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use