Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi stații

80 posts, 25282 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi WT_fan06

office@tpbi.ro 😉

Accesul facil la metrou este de departe cel mai mare avantaj. De asemenea, ai putea să-ți consolidezi argumentația prin notarea distanței de parcurs de la actuala stație de autobuz până la gura de metrou, să vezi câți metri sunt de parcurs în prezent.

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi Simion Stefan-Marian

Bună seara,eu aș propune o Stație Nouă STB La Lidl DJ101,pe ambele sensuri pentru liniile 441,441B. Una în directia Ostratu/Tamași si una în direcția Piața Presei din păcate nimeni nu a facut o nici cei de la TPBI nici de la STB nimic. Rog,Forumul Metrou Ușor,să ințeleagă ca nu toți avem mașini personale și că trebuie inființată aceea statie Lidl pentru a imbunatatii liniile 441,441B. Rog,@officetpbi.ro,să rezolve această problemă,si să infiinteze aceea stație pentru că va fii mult mai aproape față de stațiile:Primaria Corbeanca,Primăverii.
Screenshot_20231214_205610_Maps.jpg (563.47 KB; downloaded 1331 times)
Screenshot_20231214_205644_Maps.jpg (621.68 KB; downloaded 1331 times)

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi ByOnu

@Simion Stefan-Marian, trimite solicitari oficiale la TPBI ( office@tpbi.ro ), solicita nr. inregistrare si raspuns in termenul legal. Pur si simplu pe un forum public nu vei rezolva ceva, de aici incurajarea de a urma traseul inaintarii unei petitii cetatenesti. Pentru a creste sansele unui raspuns favorabil, recomand sa oferi cat mai multe informatii (lungimea actuala dintre statii, obiectivele de interes ce ar putea fi deservite, samd).

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi Simion Stefan-Marian

@ByOnu  Am ințeles,mulțumesc pentru sfat doamne ajută. 🙏🏻

 


Re: Propuneri de noi stații Gabi23

Acolo dacă sunt îndeplinte condițiile legale, Primăria Corbeanca ar trebui să amenajeze stația.

 


Re: Propuneri de noi stații WT_fan06

Deci @Simion Stefan-Marian , trimite petiția și către Primăria Corbeanca, întrucât e nevoie de o colaborare interinstituțională. Succes și să ne ții la curent cu demersul! 😃

 


Re: Propuneri de noi stații Simion Stefan-Marian

@Gabi23  Ideea este că, am vorbit cu Viceprimarul Comunei Corbeanca,dumnealui mi a spus sa mai astept ca statia STB Lidl,trebuie s-o facă o autoritate de transport,ca cred ca se bate din palme ca nu e ca,si cum as pune indicatoare cand vreau eu trebuie avize cu politie rutiera dar nu prea o face asta e si ideea. Adica fără avize nu poate sa o facă in concluzie semnul intrebari la statia Lidl.
@WT_fan06 Mersi dar acum a inchis programul,Primăria Corbeanca degeaba trimit petitie catre Primăria Corbeanca,oricum nu cred ca infiinteaza nici o statie STB la Lidl pe ambele sensuri de mers e doar
minciuna,mi a promis viceprimarul al Primariei Corbeanca,că va amenaja statiile STB la Lidl una pentru Ostratu/Tamasi si una pentru Piata Presei dar,se pare ca mi a facut doar o trecere de pietoni Lidl DJ101 si 2 gropi asfaltate,chiar pe trecerea de pietoni.

 


Re: Propuneri de noi stații ByOnu

Statia fizica in sine, adica peronul, copertina (optionala) si alte elemente de infrastructura trebuie facute de primarie.

Operatorul doar vine si instaleaza placa statiei, atat.

Deci nu e prea corect ce a spus viceprimarul.

Nici n-ar avea cum autoritatea de transport sau operatorul din Bucuresti sa investeasca intr-o alta localitate dintr-un alt judet.

 


Re: Propuneri de noi stații Simion Stefan-Marian

@ByOnu Asa e,Domnu Onu aveti dreptate,dar nu stiu ce s-a mai cred ori pe Forumul Metrou Ușor ori pe Viceprimarul Comunei Corbeanca,stiu ca Primaria Trebuie sa faca un fel de asfalt ceva peron acolo unde vin statiile dupa vine TPBI s-a puna placutele STB,una pentru directia Ostratu/Tamasi si una Piata Presei,asa mi a transmis dumnealui Snagoveanu Adrian il cheama il puteti gasii pe Facebook Messenger acolo va raspunde cam rar.

 


Re: Propuneri de noi stații shoppy

Mi se pare normal ca primaria sa isi doreasca statia, sa-i convinga pe TPBI si apoi, cu promisiunea lor ca va fi inclusa in traseu, sa obtina avizele necesare si sa o construiasca.
O idee ar fi sa te adresezi si opozitiei, spui ca trebuie statie, ca primarul ti-a vandut brasoave, poate mai agita si ei apele.

 


Re: Propuneri de noi stații Gabi23

Pe raza județului Ilfov amplasarea indicatoarelor de stație (placuțelor) este în sarcina autoritălor locale (U.A.T. - în cazul de față Primăria Corbeanca este responsabilă cu montarea indicatoarelor pentru linia 441 / 441B ). Primăria Muncipiului București a delegat sarcina indicatoarelor de stație către operatorul STB SA (cu excepția Sectorului 4).

 


Re: Propuneri de noi stații Simion Stefan-Marian

@shoppy  stiu domnu shoppy,ai dreptate,dar nu stiu ce sa mai fac am incercat tot posibilul sa imi faca,statie STB la Lidl pentru ca era mai aproape de casuta mea degeaba nu va functiona nici o idee viceprimarul nu vrea sa o faca pur si simplu,ba zice ca eu cred ca se bate din palme si mi a spus te rog sa ai rabdare doar atata nu inteleg de ce nu vrea sa facă statie STB Lidl nu are bani sau ce???

 


Re: Propuneri de noi stații PTMZ

De la moderator citire
@Simion Stefan-Marian te rog foarte mult sa...
1. Nu mai postezi doua mesaje unul dupa altul intr-un interval scurt, iti poti edita mesajul original timp de o ora de la postare daca vrei sa adaugi ceva, atata timp cat nu s-a raspuns la el.
2. Fii mai atent la ortografie, mesajele tale sunt destul de greu de urmarit din cauza ortografiei precare.
3. Fii mai rational cu functia "Citeaza", foloseste cu incredere tag-urile.
Multumesc!
:bere:

 


Re: Propuneri de noi stații Simion Stefan-Marian

@PTMZ scuze,promit ca nu o sa se mai repete.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421223 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use