Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierCamioane

 

Topic: Camioane - marci diverse

20 posts, 5530 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Camioane - marci diverse Dristorul Nr.3

Din ce am inteles, Carpati & Bucegi au avut cabina proiectata de o firma numita Chausson, din Franta. Interesant ca ale noastre pe linie de design nu sunt cu mult diferite de modelul pozat de tine.

 


Re: Camioane - marci diverse valy

Din câte știu nici sovieticii nu erau chiar cei mai originali. Un exemplu grăitor fiind ZIS 154 făcut după GM Old Look, deci n-ar fi surprinzător ca și acest camion să aibă la baza tot o licență vestică.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Camioane - marci diverse ADK

Am vrut să zic asta, sovieticii au copiat la urma lor de la americani. Autobuzele ZIS/ZIL care au circulat în București aveau la bază un model SUA.

 


Re: Camioane - marci diverse shoppy

Pastilele acestea cu design frantuzesc, englezesc, italienesc, germanesc, americanesc se arunca intotdeuna in incercarea de a mai drege busuiocul ca toata lumea stia ca sunt construite prost din materiale proaste.

 


Re: Camioane - marci diverse Dristorul Nr.3

E bine si asa. Cine stie de cate ori mai proaste ar fi fost daca erau si proiectate la noi...

 


Re: Camioane - marci diverse shoppy

Poate ca cine le proiecta la noi stia si lua in seama "performantele" industrie romanesti ramase practic la nivelul anilor 60, de aceea a si fost buna Dacia 1300 originala si toate optimizarile ulterioare au fost esecuri(vezi si locomotivele DA, EA, LDH125, totul tehnologie din anii 60).

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Camioane  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421255 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use