Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Natural Văcăreşti

209 posts, 63374 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. Adrian Rosca

Floricica Dansatoarea ne indeamna sa ne iubim intre noi, sa fim ca fratii  :)



 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. adila

Iata un articol recent despre Parcul Natural Vacaresti. Sper sa inceapa lucrurile sa se miste si aici.

http://dilemaveche.ro/sectiune/societat...-vacaresti

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. shoppy

Da,  alei / poteci pietonale si trasee / poteci pentru biciclete, in cazul asta poate sa ii spuna oricum, si monument speologic, tot aia este.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. TibiV

Astept cu nerabdare sa infiinteze si cateva (150-250) locuri de parcare... ;)

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. adila

Acest proiect este ceva inedit nu numai pentru Roamania, si de accea probabil foarte greu de inteles si aplicat la nivelul societatii romanesti. Ne uitam cu invidie la autostrazile sau pasajele altor tari, dar nu vad acelasi interes si in ceea ce priveste zonele verzi. Pacat ca doar atat vedem la altii cand iesim din tara. Asteptam sa ni se faca autostrazi, dar majoritatea nu stim sa plantam un copac sau sa participam la o activitate de ecologizare.

Sa inteleg ca nu avem incredere in autoritati ca pot duce la bun sfarsit acest proiect? Foarte posibil. Dar nici proiectele de infrastructura nu au un destin mai luminos. Poate ar trebui sa nu ne pese nici de acestea daca se finalizeaza sau nu.

Si eu sper ca si voi, ca acest proiect sa nu se transforme intr-un esec total, asa cum sunt de exemplu proiectele de infrastructura ale Romaniei. Imi este groaza sa ma gandesc ca aceasta zona ar putea fi invadata de oameni fara creier. In plus Primaria este si ea implicata in administratia Parcului ceea ce nu este deloc incurajator. Sper totusi ca daunele sa fie minime.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. Albert Florescu

TibiV wrote:
Astept cu nerabdare sa infiinteze si cateva (150-250) locuri de parcare... ;)

Da, parcarile alea o sa fie pline toate cu masinile rezidentilor, ca la cate sute de mii de euro urmeaza sa dea pe o mogaldeata de apartament, sigur nu-si mai iau si loc de parcare, ca doar e gratis.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. shoppy

Acest proeict este greu inteles pentru ca este o prostie / greseala teoretica, problema este ca prostia / coruptia autoritatilor ii face pe oameni sa caute cu disperare tot felul de chichite in legislatie in speranta ca prostia / coruptia politicienilor o sa fie oprite de acestea indiferent de prostitutia intelectuala necesara pentru a justifica invocarea aplicarii anumitor legi.

Adica daca avem un spatiu verde in fata blocului, si vrem sa fim siguri ca nu vine vreun smecher ca Negoita si-l face parcare sau cladire de birouri, evident ca nu mai avem incredere in legile care apara acel spatiu verde(care legi exista), ci acceptam orice ineptie ca sa ajungem la alte legi si mai puternice pe principiul "in dragoste si razboi totul este permis", si ne apucam sa gasim justificarea ca un spatiu verde dintre blocuri sa ajunga rezervatie naturala. Care este suprafata minima a unei rezervatii naturale? Care este suprafata maxima ce poate fi ocupata de cai de acces?

Si acum vin astia cu administrarea, care isi umplusera gura cu expresii complicate despre arealuri si ecosisteme, si promit alei / poteci pentru pietoni si poteci / piste pentru biciclete, oare ce urmeaza?, nu cumva bancute, cosuri de gunoi, stalpi de iluminat?, adica nu tot ce ne umpleam gura ca nu o sa vina smecherii sa faca? Cine zice ca nu o sa faca si astia lafel ca Negoita, adica bancute de 5.000ron bucata?
Daca toti astia care se tot chinuie sa sustina proiectul ar avea sange in instalatie ar iesii in strada sa protesteze, altfel o sa dispara lafel ca aia de aparau cocioabele si monumentul istoric / arhitectural Piata Matache.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. adila

Cred ca inteleg ce vrei sa spui, si iti dau dreptate in multe privinte. Totusi nu cred ca este o gresala acest proiect, daca intradevar ar fi gestionat asa cum trebuie. Si eu cred ca acest proiect trebuie sustinut de cei care cred in el. Sunt multe metode prin care se poate sustine un astfel de proiect, inclusiv constientizare opiniei publice.
Toata lumea sustine ca infrastructura este importanta, dar tu ai vazut pe cineva in strada ca nu avem sosele sau parcari, ca eu nu am vazut? Ai vazut vreun primar sau partid politic sa fie sanctionat de alegatori ca nu si-a indeplinit promisiunile legate de infrastructura, ca eu nu am vazut? Eu vad ca cu cat faci mai multe promisiuni, cu atat ai mai multe voturi la alegeri. Si eu as vrea sa avem spiritul civic si sa ne mobilizam si in astfel de cazuri, nu doar in cazuri extreme gen Colectiv sau OUG 13.
Si daca singura solutie sa nu ajunga terenurile pe mana profitorilor, este sa se infiinteze parcuri naturale, eu sunt de acord.
Te vad inversunat impotriva acestui proiect, dar la proiectele de infrastructura esti tu sigur ca nu se fura nimic?

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. TibiV

shoppy wrote:
Adica daca avem un spatiu verde in fata blocului, si vrem sa fim siguri ca nu vine vreun smecher ca Negoita si-l face parcare sau cladire de birouri, evident ca nu mai avem incredere in legile care apara acel spatiu verde(care legi exista), ci acceptam orice ineptie ca sa ajungem la alte legi si mai puternice pe principiul "in dragoste si razboi totul este permis", si ne apucam sa gasim justificarea ca un spatiu verde dintre blocuri sa ajunga rezervatie naturala.

:bere:
shoppy wrote:
Si acum vin astia cu administrarea, care isi umplusera gura cu expresii complicate despre arealuri si ecosisteme, si promit alei / poteci pentru pietoni si poteci / piste pentru biciclete, oare ce urmeaza?, nu cumva bancute, cosuri de gunoi, stalpi de iluminat?,

Am spus eu un pic mai sus... Urmeaza si "cateva" (150-250) de locuri de parcare.

Pai [bip], sau este parc natural/rezervatie, sau este parc "de rand", gen Herastrau...
Si atunci urmeaza barurile, cluburile  si parcarile pentru Lamborghini...
(Ultima data cand am fost in Herastrau, in fata unui club erau 3 (trei) Lamborghini si un  singur sarantoc cu Ferrari... ;)

adila wrote:
Totusi nu cred ca este o gresala acest proiect, daca intradevar ar fi gestionat asa cum trebuie.

Nici una in afara de faptul ca nu este un parc natural. Este strict rezultatul actvitatii lui "homo sapiens ceausisticus"...
Dar nu asta este problema principala...

Eu vad doua probleme:
1. Problema logica: cum faci un parc natural intr-o zona prin definitie creata artificial in coasta unui oras ?
2. Problema de "durabilitate", devenita deja acuta: daca incepi cu alei asfaltate, ce parc natural este ala ?... Pastrand proportiile, este ca si cum am "trage" doua-trei autostrazi prin Delta, ca sa ne putem "bucura" de peisaj in intreaga lui splendoare...  Pelicanii si cormoranii vor aprecia muuuuuuult aceste autostrazi... :D

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. andrei11

TibiV wrote:
Eu vad doua probleme:
1....
2....

Foarte adevarat, punctat foarte bine.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. shoppy

Sunt inversunat impotriva ideii "legile 1 nu se aplica, legile 2 se aplica, hai sa facem sa nu mai fim sub legile 1 si sa fim sub legile 2" sau "pentru incalcarea legilor 1 nu o sa iasa lumea in strada, pentru incalcarea legilor 2 o sa iasa, deci etc", idea este proasta pentru ca este o carpeala sau o incercare de evitare a problemei, si cine proclama asta nu are destula minte sa vada ca maine-poimaine nu o sa se mai aplice nici legile 2, si nici lumea nu o sa iasa in strada pentru legile 2. Deci noi nu trebuie sa credem ca vom iesi in strada pentru legile 2, noi deja trebuie sa iesim in strada pentru legile 1.

Apoi, trecand de la general la idea de rezervatie, o rezervatie naturala are o justificare, are un anumit mod de functionare, impune un anumit respect si o anumita constiinta sociala, de aceea este si folosita pentru tot demersul acesta, dar exista si un efect invers, acela de terfelire a ideii de rezervatie naturala. Probabil ca nu se da nicaieri o suprafata minima pentru rezervatie ci se da ceva de genul "minimul necesar pentru protejarea unui areal unic", la fel probabil nu se da nici o suprafata maxima a drumurilor de acces dintr-o rezervatie si este tot ceva de genul "maximul care sa nu afecteze arealul", de aici rezulta ca poti face o rezervatie naturala de 10mp si avand 9mp alei de acces? La ce este buna discutia asta, la nimic, doar la terfelirea ideii de rezervatie, dar uite ca din cauza unor probabili baieti destepti care cosmetizeaza opinia publica, ea apare.
Probabil ca acum o sa vina cineva si o sa spuna "ba, tu stii rezervatia naturala de jnepeni de la Piatra Arsa?, stii cat este suprafata?, stii ca are niste trasee turistice de picior si bicicleta prin ea?"; da, stiu foarte bine. Diferenta este ca in acea rezervatie exista un areal clar al unei plante protejate, in Lacul Vacaresti nu este nici un ecosistem unic, nici o planta si nici o specie protejata, tot ce se intampla acolo se intampla fix la fel pe toate baltile de la Ploiesti la Giurgiu.
Bine, hai sa zicem ca facem o rezervatie de dragul rezervatiei, ca este o idee buna, ce se intampla daca aceasta rezervatie condusa de niste neica-nimeni si cu dusmani de calibrul lui Negoita, cumva o da in bara? Ce se intampla atunci? Pai o sa vina unii de la Ministerul Mediului si o sa spuna ceva de genul "ba, ia hai sa facem noi cumva ca sa nu mai terfeleasca orice fite-cine ideea de rezervatie si sa faca rezervatii pe toate maidanele de prin orase", si tot ce poate sa faca este sa bage o limitare ca orice rezervatie trebuie sa aiba minim 100kmp. Ce facem atunci? Bine, Delta Dunarii, Retezat si altele nu o sa aiba nici o problema, dar ce se intampla cu Piatra Arsa?, o desfiintam sau facem o rezervatie fara acces de 100kmp la Piatra Arsa? Ambele sunt absurde, si toate astea pentru ca unii vor sa se joace de-a rezervatia si altii au impresia ca daca se ascund dupa deget cu tot felul de carpeli pana maine o sa vina altii sa faca problemele sa dispara.


@TibiV, apropo de urmarile homo-sapiens, in Franta, dupa disparitia minelor de carbuni au ramas in urma halde - dealuri de steril, pe acest steril au inceput sa creasca doar anumiti copaci si s-a dezvoltat un ecosistem unic, pe buna dreptate au fost transformate in rezervatii naturale, dar chestiile astea sunt imense, sunt unice, si nu sunt in coasta Parisului ci aiurea pe camp.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. TibiV

:bere:
Nu mai am ce sa mai adaug....
Despre asta este vorba.

L.E.
Mi-am dat seama ca AM ce sa adaug.... ;)
Referitor la legile de "Ordin 1" si de "Ordin2".
Pai hai sa facem si legi de "Ordin 3"... Adica "mai Legi" decat 1 si 2....  :lol:
(O mizerie... Mai stiti vreo tara in care exista "legi minore", incalcabile, si "legi majore", neincalcabile ? )
Iata, Romania este... Mai ales cand este vorba de LEGI care trebuie puse in aplicare de PRIMARII.... ;)

Despre Franta....
Da, ai perfecta dreptate...
Dar acolo sunt zone pe care "mana omului" le-a parasit de mult si pe care "mana omului" nu le mai ravneste...
Eu cred ca PMB si-ar "rezolva" bugetul (pe un mandat intreg... ;) ) daca ar scoate la licitatie tot terenul Lacului Vacaresti.... :D

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. adila

Faceti teoria chibritului voi.

Cine va spus ca se betoneaza ceva in PNDV?
Am mai spus si repet, nu este vorba de nici o rezervatie aici, cum nici platoul de la Piatra Arsa nu este si nici nu a fost vreodata rezervatie. Macar folositi termenii corect.

Propunerea ta Tibi este de plans, sincer. Pacat.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri. andrei11

Lăsaţi  ca au ucranienii o rezervatie naturala la fix, nu se atinge nimeni de ea până prin 2400 ( si ceva ). Sigur  :!: Nu trebuie sa dea nici o lege, cine se atinge ( de ea )  este o atingere mortală.  :twisted:
e1.jpg (107.97 KB; downloaded 3322 times)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420960 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use