Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre inelul median - "autostrada suspendata"

500 posts, 183021 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 36
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Utilizator anonim

Cu buget sau fara am stat de vorba cu mai multi ingineri ai firmelor de constructii ce sunt interesante de aceasta constructie, inceperea lucrarilor este un lucru sigur, dar si in clipa asta daca ar incepe este imposibil sa se realizeze 7 km anul acesta. De ce ? Solutia tehnica prevazuta in studiul de fezabilitate este de tablier de beton sprijinit pe pile de beton, deci solutie asemanatoare cu ce se realizeaza la Basarab. Concluzia o trageti voi.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata smokeone

Eee...era de asteptat sa nu faca 7km anul acesta.Se pare ca ai pus bine numele topicului Andrei..

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

Utilizator anonim wrote:
Cu buget sau fara am stat de vorba cu mai multi ingineri ai firmelor de constructii ce sunt interesante de aceasta constructie, inceperea lucrarilor este un lucru sigur, dar si in clipa asta daca ar incepe este imposibil sa se realizeze 7 km anul acesta. De ce ? Solutia tehnica prevazuta in studiul de fezabilitate este de tablier de beton sprijinit pe pile de beton, deci solutie asemanatoare cu ce se realizeaza la Basarab. Concluzia o trageti voi.


Nici daca se confectioneaza cate 10 pile de beton/zi? E adevarat ar insemna o armata de muncitori si utilaje si toate materialele sa fie gata la timp... Daca s-ar lucra in 3 schimburi eu zic ca ar putea realiza pana la 10 pile de beton pe zi, asta ar insemna cate 300m de pile/zi ca parca sunt la interval de 30m una de alta deci in 10 zile ar reusi sa execute 3 km ... apoi s-ar mai adauga 10 zile la turnarea lor efectiva + finisajele s-ar ajunge la 3km pe luna ... eu unul zic ca e posibil DAR e o munca de sisif ce trebuie realizata cu ff multi oameni si cu toate materialele + BANII jos in momentul acela.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Utilizator anonim

M-am referit la ritmul de lucru maxim posibil la noi.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

Utilizator anonim wrote:
M-am referit la ritmul de lucru maxim posibil la noi.


Te-nseli. Ritmul de lucru maxim posibil la noi este foarte mare. Dovada cea mai buna sunt cei 2 "zgarie-nori" de pe Titulescu care au fost ambii ridicati intr-un an si jumatate. Si nu au decat vreo 20+ etaje + fundatie + finisaje etc. Dar acolo s-a lucrat 3 schimburi. Iar sefii de santieri erau straini toti. Iti mai dau un exemplu -- complexul imobiliar Asmita Gardens (splai -- Pod Abator). A fost conceput in 2 ani si jumatate. Si nu sunt 2 blocuri acolo. Dar acolo pe langa romani erau si chinezi, negrii, indieni etc. La noi conteaza cu cine lucrezi nu cum lucrezi. Si Astaldi se misca super bine cu pasajul DAR acolo e vorba de bani. Pasajul Baneasa era gata in 6 luni de zile daca erau banii si exista o harta a utilitatilor. Cel putin la Baneasa am inghitit praf timp de 6 luni si printre altele ii urmaream pe baieti cum cauta nush ce teava de gaze care citez "ar trebui sa fie p`acilea pe undeva... dar nu e!!!" :)

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

ionutc wrote:
@Nightwolf: OK, si atunci dupa tine cam ce ar trebui sa se intample ca sa fie gata 7km din suspendata anul asta? Bani?


Nu e vorba DOAR de cei 7 km ... in general in tara asta ca sa fie gata ceva la timp, parerea mea, este ca in primul rand sa existe acei bani. Ceva de genu "bai astia sunt banii pt care ati licitat, ii luati si in 12 luni taiem panglica" ... dar la noi e pe dos totul. Adica ungurii au fost in stare in 2 saptamani (vorbesc din vazute nu din auzite) sa decoperteze o portiune de 10km de deal si s-o aduca la stadiu de fundatie pe care urma sa toarne betonul si noi, vb unui user de aici, in 20 de ani am facut cat? 200km de autostrada? :) Tot timpul ne invartim dupa pom, ca ba nu sunt bani, ba e frig, ba sunt multe conducte de mutat... aiurea ... uitati-va la Astaldi -- oamenii cand au avut banu nu au muncit in zilele geroase (lucru care mi se pare ABSOLUT NORMAL in constructii) si in cele cu ninsori. Am trecut marti prin zona santierului si erau baietii care aruncau zapada de pe tabliere si altii munceau pe la baza .... DECI SE POATE! Dar sunt convins ca tot banu` face lege si acolo.

Revenind la ideea cu cei 7km de autostrada suspendata -- sunt absolut convins ca DOAR cu tehnica de munca a celor de la Apolodor (strict pentru excavatie si debarasare pamant) in aprox. o luna oamenii sunt in stare sa sape SI sa foreze minim 3 km, aducand pilele la nivel de pregatire pt turnare ... DAR Apolodor ca sa-si puna tehnica la contributie au nevoie de lichid ... iar lichidul la noi vine greu de tot, in general dupa 4-5 luni de la semnarea contractului ... ma rog sunt convins ca sti la ce ma refer

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

ionutc wrote:
Nu sunt expert in constructii, insa ceea ce zici are sens. O comparatie exagerata(?) - cum pot arabii din Dubai sa ridice cladirile alea asa de repede si asa de inalte? Evident, o groaza de bani. :roll:

Chiar sunt f curios ce va fi in 2010, Oprescu se zbate (se pare) mult. Nu mai stiu pe unde e postul ala, zicea ca o sa vedem in Bucuresti lucrari ce n-au fost pe vremea impuscatului. Sa vedem, eu am invatat sa nu-mi mai fac sperante. :)

Ringul ala de autostrada este crucial, ar rezolva multe... ar putea fi gata cu cativa ani inainte sa fie gata ringul mare de autostrada (noua centura). Ar rezolva o groaza de probleme de trafic. Plus parcarile... si ne mai linistim un pic. :)



NU or sa mai fie niciodata lucrari ca pe vremea lui Ceausescu. Nici nu cred ca eram conceput cand s-a construti magistrala Romana - Universitate intr-o luna ... sau cand s-a schimbat linia de tramvai pe Colentina de la Obor la Dna. Ghica intr-o noapte ...sunt lucrari ce nu se vor mai repeta pentru simplul motiv ca nu exista vointa ca atunci. Asta era singura parte buna a comunismului: ca te invata cum sa-ti iubest tara si orasul. Si te indemna sa fii cel mai bun. Ma rog ... e alta discutie ... nu zic ca era bine atunci dar din pacate treaba asta trebuia s-o tinem...

ontopic: Inelul ala de autostrada nu va rezolva decat problema tranzitului.  A parcarilor? Nu cred... tranzitul din pacate reprezinta 15% din auto care circula zilnic prin Bucuresti ... o sa vedeti, cocalarii vor prefera sa stea tot bara-n bara pe Magheru ... pun gatu` jos...

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata smokeone

Pe timpul lui Ceausescu seful lucrarii era amenintat cu pistolul ca sa termine cat mai repede(ex: pasajul Unirii a fost terminat intr-o luna).
In plus de asta inainte oamenii munceau in tara la constructii,acum majoritatea pleaca in tari straine.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata smokeone

Normal ca fura si primarii.Oricine ar fura daca ar fi primar,n-ai cum sa nu iei si tu cand iti trec atatia bani prin mana.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

ionutc wrote:
In comunism nu era iubire de patrie cat era frica de puscarie sau mai rau. Nu era bine, chiar si cum se lucra. Din punctul asta de vedere e bine ca evoluam.

Romanii sunt dispusi sa lucreze 9-10 ore/zi sau 7-8 ore in 3 schimburi dar sa fie bine platiti si sa fie in siguranta. Ca daca esti mort n-ai rezolvat nimic, lasi o vaduva si eventual copii fara tata. Si nu e bine.

In cele din urma se rezuma totul la bani. Problema e ca la noi inca se FURA foarte, foarte mult... Parerea mea este ca Oprescu (si ceilalti sefi) la asta trebuie sa fie atenti. Asta daca nu fura chiar ei.


Fratioru eu lucrez 24h cu 72h liber, iar in cele 72h stau in pre-alarmare. Si o fac pe un salariu de kko pt volumul de munca pe care-l desfasor. Dar il fac pentru ca imi place si pt ca un simplu "multumesc!" imi lumineaza mai mult decat orice saptamana stiind ca am putu fi de ajutor cuiva. Sa nu comparam vointa de munca in RO cu spiritul civic si cu placerea de a munci. Ca mine mai sunt 5-6 nu 500-600 si nici macar 5000-6000. Toti merg pe premiza ca trebuie sa duca un ban in casa, si eu am aceeasi problema la sfarsit de luna, dar pana una alta meseriile ni le-am ales noi nu ne-au fost date deci....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Utilizator anonim

Oprescu promite autostrada suspendată de 1,6 miliarde de euro
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat că în luna septembrie a acestui an vor fi începute lucrările la autostrada suspendată

"În septembrie se va turna prima dală de beton. Acum stau şi negociez, pentru că nu poate fi decât o firmă puternică. Am găsit firmele, dar fiecare au nişte pretenţii pe care nu le pot aproba", a spus edilul Capitalei pentru jurnalul.ro.

Autostrada suspendată va avea aproape 50 de kilometri şi toată lucrarea va costa 1,6 miliarde de euro.

"Practic înconjoară Bucureştiul, pe un inel, dacă vreţi mai median decât e inelul median. Acum a mai fost o chestie care m-a ţinut un pic pe loc,dar pentru mine câteva luni înseamnă mult, pentru ei înseamnă puţin, nu se stabilise locul de intrare în Bucureşti. Îl stabiliseră pe Petricani, şi mă mutam şi eu cu proiectele. Că trebuie să fie logic, altfel, intrarea în Bucuresti se ducea între uliţe. Pe Fabrica de glucoză, Dimitrie Pompei  şi Pipera. Şi am început să fac Pipera, să o pregătesc, am terminat podul prin eforturile lui Onţanu şi al comunei Voluntari, în special al lui Pandele. Şi atunci autostrada care vine de la Ploieşti se va vărsa în cele trei căi. Am supralărgit şoseau Pipera", a explicat Sorin Oprescu.

Acesta a promis că autostrada va fi făcută, mai ales că deja s-au luat măsuri pentru a amenaja străzile pentru circulaţia la sol.

Şoseaua suspendată, care se doreşte a fi inelul median de circulaţie al Capitalei, ar urma să facă legătura între viitoarea autostradă III (Bucureşti-Braşov) şi bulevardul Iuliu Maniu, care se termină cu autostrada I (Bucureşti-Piteşti).

http://www.realitatea.net/oprescu-promi...19873.html€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata telvanni

Utilizator anonim wrote:
Acum stau şi negociez, pentru că

Dar el alta treaba nu are? El trebuie sa stea sa negocieze?....chiar nu avem in primarie acei oameni care se numesc NEGOCIATORI? Mai sa fie....OpresteTot asta vrea sa dea impresia ca doar el munceste acolo...el saracu se lupta cu tot.
Am un singur comentariu: GOGOSI€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata shoppy

Cred ca defapt o sa se opreasca la Ciurel, unde o sa se undeasca cu strapungerea A1.
Are cineva vreun proiect, plan, poza simulare(gen Pasajul Basarab)?
(nu ciornele ziaristilor ca din alea am vazut destule)

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

shoppy wrote:
Cred ca defapt o sa se opreasca la Ciurel, unde o sa se undeasca cu strapungerea A1.
Are cineva vreun proiect, plan, poza simulare(gen Pasajul Basarab)?
(nu ciornele ziaristilor ca din alea am vazut destule)


Logica asta ar fi cea mai buna.... sa se "verse" in strapungerea aia... nu la Petricani... o sa facem mare nod rutier pe Petricani care si asa sufera din cauza barierei aleia de kko...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use