MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Repartizarea trenurilor de metrou

99 posts, 54364 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Din ce stiu eu - M2 - 18 trenuri, M1 - 18 trenuri, M3 - 12 trenuri...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Dr2005

... ÅŸi 3 trenuri pe M4.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Nu cred ca mai sunt 18 trenuri pe M2, capitalele au revenit cel putin de azi pe M1/3, Riga era pe M1 iar Sofia pe M3 iar pentru o zi lucratoare erau suspect de multe BM pe M3, am vazut 4 intre Unirii si Lujerului apoi spre Gorjului tot BM a venit.  8-)

 


  • Bogdan
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Bogdan

Dr2005 wrote:
... ÅŸi 3 trenuri pe M4.


4 pe M4 in ora de varf. 3 in afara.
Pe M2 au fost repartizata alte 2-3 capitale in locul celor 2-3 reintoarse pe M1/3.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Pe M2 nu mai sunt capitale iar pe M3 mai sunt doar 2-3 IVA, in aceasta dimineata am observat din nou o invazie de BM pe M3, cand de regula erau 3-4 BM in zile lucratoare, azi am vazut doar o IVA intre Gorjului si Mihai Bravu.
Am gasit si explicatia pentru aceasta mutare...

De luni, metroul vine mai greu

Ca la noi la nimeni! În loc să stăm cât mai puţin în staţii, de acum vom aştepta metroul mult şi bine. Fără să anunţe, conducerea Metrorex a luat decizia să modifice graficul de circulaţie, în defavoarea călătorilor.

Noul mers al trenurilor a intrat în vigoare încă de luni, iar surpriza cea mai mare a fost să aflăm că de acum frecvenţa trenurilor e mai mică. Sindicaliştii de la metrou, dar şi angajaţii de la dispeceratul de trafic ne-au spus că acest lucru se datorează faptului că au fost scoase trenuri din circulaţie.

"Până acum, circulau la ore de vârf 21 de garnituri. De luni, însă, au rămas doar 16. Când traficul nu e foarte intens, rămân şi mai puţine pe traseu", ne-a mărturisit un angajat de la dispecerat. Potrivit acestuia, cele mai afectate sunt magistralele 1, 2 şi 3, acolo unde metroul ajunge în staţii chiar şi cu patru-cinci minute întârziere.

Spre exemplu, pe Magistrala 2, Pipera - Berceni, trenul nu mai ajunge la ore de maximă circulaţie în trei-patru minute, ca până acum, ci în şase-şapte minute. Iar în afara orelor de vârf poate depăşi lejer zece minute. Metrorex a luat această decizie pentru a diminua din costuri.
http://www.click.ro/actualitate/bucures ... 95123.html

 


Re: Repartizarea trenurilor de metrou lecter

Bullshit...nu pot sa ma pronunt in afara orelor de varf, dar cel putin pe M2 ieri si azi n-au trecut mai mult de 2-3 minute intre metrouri.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

lecter wrote:
Bullshit...nu pot sa ma pronunt in afara orelor de varf, dar cel putin pe M2 ieri si azi n-au trecut mai mult de 2-3 minute intre metrouri.


Pai pentru M2 nu stiu ce era atata agitatie cu luat capitale, se pot asigura lejer 16 trenuri utilizand doar parcul de 18 BM. Totusi e posibil sa mai fie 1-2 capitale pe M2 desi sunt aproape sigur ca nu avand in vedere invazia de pe M3.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Dr2005

Au luat decizia asta să scape de IVA ca să forţeze mâna guvernului să dea bani pentru alte Bombardiere. Că doar căblăraia e făcută de firma lui Berceanu şi reclamele din ele merg la firma liderului de sindcat. Pe când la IVA... nicio firmă PDL-istă nu produce nimic pentru ele şi nici reclame în salon nu ai unde să pui. Ce dacă toată economia făcută la curent şi întreţinere la BM o dai pe întors şine, încărcat zilnic bucăţile prea tocite de şină şi manopera acţiunilor respective (că domnii muncitori de la linii nu lucrează pe 1000 RON/lună, ci de la 2000 în sus), apoi mai plăteşti pe cineva să strunjească roţile de BM să fie cât-de-cât conforme cu şinele. La IVA nu aveai toate costurile astea.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Dr2005 wrote:
Pe când la IVA... nicio firmă PDL-istă nu produce nimic pentru ele şi nici reclame în salon nu ai unde să pui.


Sa isi faca firme de sprayuri colorate si o sa aiba profit si de acolo  :lol:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Astazi pe M3 au circulat aproximativ 11 trenuri din care minim 6 BM. Toate trenurile ex M2 le-am vazut pe M1/3.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Pe M3 deja se delimiteaza turele celor 2 depouri care o deservesc (Industriilor si Pantelimon, nu stiu daca este si Ciurel), intre ora 17.20-18.20 am vazut aproape toate turele, circula 8 BM unul dupa altul si 5 IVA, una dupa alta, printre BM era ratacita o IVA. Oricum pare ca au scos trenuri de pe M1 in special ca vine la ~7-9 minute fata de 6 minute ca inainte.

 


Re: Repartizarea trenurilor de metrou florin

Vineri dimineață am mers cu 2107 (Roma) pe M2.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea trenurilor de metrou Utilizator anonim

Astazi pe M3 doar vreo 3 IVA, restul BM spre "bucuria" fluxului de cersetori si colindatori de pe traseu.

 


Re: Repartizarea trenurilor de metrou Celestin Draganescu

Utilizator anonim wrote:
Astazi pe M3 doar vreo 3 IVA, restul BM spre "bucuria" fluxului de cersetori si colindatori de pe traseu.


Si spre disperarea celor care probabil asteptau peste 8 minute pe M1.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use