MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Devierea traficului in zona lucrarilor

308 posts, 98311 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Pregatiri pt devierea traficului mihai_atanasiu

am si eu intrebare referitoare la sapat tunelurile in cazul de fata: cum se va face ? cu sapatura deschisa sau cu TBM ? in cazul sapaturii deschise inseamna ca vom avea un mare sant de la Zarea pina la Straulesti; in cazul folosirii unui TBM de unde se aduce ? sau este cel cu care s-a lucrat in trecut ?

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului Costin

Sapa cu TBMurile de la M5 (este acelasi constructor). De'aia au si castigat licitatia cu un pret mai mic decat estimarea Metrorex - pentru ca ei detin deja TBMuri.

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului survola

E bine, doar că TBM-urile sunt blocate la Academia Militară

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului andrei11

TBM - urile actuale de la Academia Militara in principiu raman in pamant pana la Iancului ( Cora ). ( Vorba vine, ele se vor mai baga odata in pamant la Academie, dar de-andaretelea fata de cum sunt pozitionate acum ). Pentru M 4 se va folosi un alt TBM. Oricum unul singur, nu e nevoie de doua.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pregatiri pt devierea traficului 133 313

andrei11 wrote:
TBM - urile actuale de la Academia Militara in principiu raman in pamant pana la Iancului ( Cora ). ( Vorba vine, ele se vor mai baga odata in pamant la Academie, dar de-andaretelea fata de cum sunt pozitionate acum ).

Au decis in sfarsit 'mintile luminate' in charge ceva oficial in sensul asta?
Asa mi se pare si mie mai logic. De ce sa stai sa mai faci PSS Opera cand poti sa faci direct statia Hasdeu in care pot sa stea TBM-urile mult si bine in caz de intrerupere de fonduri.
Ca s-a contractat altceva... mare branza. Se face un act aditional. Ar fi mai avantajos pentru ambele parti.
Iar la Zarea bauiesc ca va veni a treia sfanta care trebuia sa sape Academie-Opera si retur.

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului andrei11

1) Nu s-a decis nimic, pur si simplu e o parere personala ( logica ).
2) La Opera oricum va fi un punct de alimentare boltari / de scos pamant.
3) Mai avem  aproximativ 2 ani timp de gandire pana se vor limpezi  "mintile luminate".
Iar la Zarea bauiesc ca va veni a treia sfanta care trebuia sa sape Academie-Opera si retur..
Da, e logic ceea ce spui, dar poate fi  "Zarea" sau "Strand" ( statia, nu depoul ). Ramane de vazut. Probabil Subway stie deja punctul, la"Strand"( statie )  sau la "Zarea".
Iar eu am precizat :
TBM - urile actuale de la Academia Militara in principiu raman in pamant . Nu stiu exact autoritatile unde si la ce se gandesc.  :geek:

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului subway guru

Nu mai tot amestecati M4 cu M5...ca le faceti 'borsh'...
Mai bine pregatiri-va de inchiderea bulevardului Bucurestii Noi! ;)
Suntem pe 'numaratoarea inversa'...6-7 septembrie... :mrgreen:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pregatiri pt devierea traficului 133 313

Ma duc sa mai aprind niste lumanari in Straulesti cat mai pot...

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului subway guru

:lol:  :lol:  :lol:
Nu se inchide de tot, se deviaza pe strazile laterale...

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului doctoru

Intre strada Mitropolit Varlaam si Durau, pe partea cu cris-tim sensul spre Laromet, au aparut pe banda 1 langa bordura niste marcaje de culoare  galbena care se opresc in dreptul strazii Durau. Din loc in loc pe acea linie galbena sunt scrise niste cifre. Acum cateva minute am vb cu un prieten de la autobaza nordului de pe 304 si mi-a spus ca vineri este ultima zi in care circula ca dupa aceea se inchide bulevardul ,iar linia 97 va intoarce la strada Jimbolia ,ceva in genul cum intorcea odata la Carpati . De linia naveta nu se stie nimic momentan dar mi-a comunicat ca atunci cand ii anunta la garaj ma suna pentru detalii.

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului Victor92

doctoru wrote:
intre strada mitropolit varlam si durau pe partea cu cris-tim sensul spre laromet au aparut pe banda 1 langa bordura niste marcaje de culoare  galbena care se opresc in dreptul strazii durau. din loc in loc pe acea linie galbena sunt scrise niste cifre. acum cateva minute am vb cu un prieten de la autobaza nordului de pe 304 si mi-a spus ca vineri este ultima zi in care circula ca dupa aceea se inchide bulevardul ,iar linia 97 va intoarce la strada jimbolia ,ceva in genul cum intorcea odata la carpati . de linia naveta nu se stie nimic momentan dar mi-a comunicat ca atunci cand ai anunta la garaj ma suna pentru detalii.


Multumim pentru informatie  :D !

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pregatiri pt devierea traficului Utilizator anonim

De sambata se inchide traficul aici si incep lucrarile la devierea retelelor edilitare urmate de realizarea peretilor mulati ai statiilor.

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului ByOnu

Eu nu sunt de acord sa se lucreze serios la o lucrare fara sa iasa politicienii sa se laude. Parca prea se lucreaza bine si in liniste. Cine ma sustine sa vina in Piata Universitatii! Un astfel de comportament este... incredibil, cum adica sa se lucreze pe bani publici si sa nu iasa la rampa sau sa viziteze santierul vreun politichian. Daca pica regimul si o sa vina ceilalti sa se fotografieze cu pantofii murdari de noroi prin santierele patriei.

In alta ordine de idei: felicitari! :lol:

 


Re: Pregatiri pt devierea traficului rosetti61

O sa se prinda ca s-au apucat de lucrari fara sa le spuna, nu e ca M5 care "eviscereaza" tot cartierul, e o "fasiuta", la margine de Bucurestii Noi :D Fac si tac si asta e bine.
Tramvaiul va fi si el deviat?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use