Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutoturisme retro / de epocăVOLKSWAGEN

 

Topic: Volkswagen Beetle (1938)

24 posts, 7955 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Volkswagen Beetle (1938) Gabi23

O ”broască” orange, numai bună de revopsit:

VW - Valea Ialomiței - 10.05.2020.JPG (409 KB; downloaded 1700 times)

 


Re: Volkswagen Beetle (1938) Gabi23

În București, cartierul Pajura:
VW - Poligrafiei - 24.10.2021.JPG (255.01 KB; downloaded 1428 times)

 


Re: Volkswagen Beetle (1938) Mark 66

Salutare , scuzati-ma daca in acest topic o sa pun ceva poze cu masina mea care e tot un Volkswagen frate si ruda cu Beetle-ul  ;)  uitaţi-vă : https://www.flickr.com/photos/189979403@ ... ightbox/  

https://www.flickr.com/photos/189979403@ ... ightbox/

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Volkswagen Beetle (1938) ADK

Nu a mai fost înmatriculată după anul 2000? Observ că are numere vechi, care ca fapt-divers recunosc că îmi plăceau mai mult decât actualele. Nu prea e în starea totuși acceptabilă să circule chiar și ocazional (dacă numerele sunt doar pentru fotografii, deși cred că sunt ultimele pe care le-a avut).

Însă presupun că e funcțională, din păcate numărul cu astfel de exemplare și nu numai e destul de mic (astăzi poate ajunse și unice, cel puțin în țară), multe ajungând la fier vechi din diverse motive. Ce mi se pare aiurea la acest model, sunt ștergătoarele amplasate invers față de cum e normal cu volanul amplasat pe stânga...

 


Re: Volkswagen Beetle (1938) Mark 66

Salut ADK , da, masina  a fost inmatriculata  din ce stiu doar de 2 ori,  odată  in Cluj  de unchiul meu, si inainte habar n-am unde,  numai daca as cauta fostul proprietar,  adica profesorul care a avut-o,  sa ii spun povestea,  ca si pe Classic Car Cluj si sau Vw Forum.  A  fost cumparata de bunicul meu din partea mamei, care, impreuna cu cei 2 frati ai lui, au mers la Cluj, din Harghita, la piata (targul) de masini din Cluj si au cumparat-o,  la sfarsitul anilor 70.  Puteau sa isi ia Dacia 1300, noua,  dar  unchiul mamei mele a cui  a fost masina, n-a vrut, si au luat-o p-asta. Chiar nu se pricepeau. Motorul racit cu aer, chiar l-au fiert aproape sau s-a incalzit pe dealul Feleacului (asta n-are noima, un motor racit pe aer n-are cum sa fiarba);)) ca nah, asa era demult si la Skode, la Dacia 1100 sau Renault 8, 10 dar, cred ca, Daciile  si Renault-urile cu motor in spate aveau racirea mai buna, Dauphine-ul era problematic, dar, depinde si de cat de uzat e motorul, chiar motorul Vw-ului a fost uzat si l-au stricat adica diferiti mecanici etc. Asta ca sa iti raspund la intrebarea despre motor. Motorul e facut bucati sau a fost facut bucati de tatal meu,  blocul e uzat si ar trebui  schimbat (blocul motor n-are de ce sa se uzeze ca nu-i piesa-n miscare, eventual daca-i crapat trebuie schimbat) , Vilbrochenul , s-a uzat,    e compromis dar am unul bun,  de la unchiul meu , din Ungaria. Da, si mie imi place mai mult cu numere vechi,  dar nah,  nu se poate circula cu el asa si trebuie reinmatriculat, identificare RAR, carte, talon (asta-i ordinea fireasca) carte , talon Refacut , RAR etc. Da,  de existat mai exista cateva modele supravietuiesc, dar, si unele care au sfarsit la taiat . Stergatoarele da, sunt puse sau amplasate invers, dar, daca te uiti la pozele, adica restul, la  Beetle-uri si la unele e diferenta,  depinde din ce  an sunt. Cred ca primele, pana in ani 70, au fost asa cum e la al meu, cele mai noi, dupa 70, sunt puse normal. Mama cat am scris  :D  ;)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Volkswagen Beetle (1938) ADK

Mă tem că (re)înscrierea mașinilor vechi cu norme de poluare sub E4 în circulație nu mai este posibilă.

În schimb dacă mai plătești impozit pentru ea, poate mai există o șansă. Dar dacă ai radiat-o, te mai plimbi cu ea doar în curte.

 


Re: Volkswagen Beetle (1938) Mark 66

Nu nu sau da de unde ;)) am facut si actele de mostenire deci se poate si sa o fac masina retro , bunica mea a platit impozit la primarie pentru ea , pana nu demult . Dar se poate face , majoritatea Dacilor , Lastun-uri , masini vechi gen Reno 8 , 10 sau care au avut numere vechi si carti de identitate vechi sau reinmatriculat si acum e obligatoriu . Numere vechi ceausiste fiind folosite pana in 2000 , 2001 . Conditile sunt : sa fie impozitul platit , actele in regula , toate actele sa le aiba si masina sa functioneze . Fiindca aceste masini , la Politie sau in sistemul lor numai figureaza dar la primarie figureaza . Majoritatea masinilor retro sunt la fel , barn fiind-uri de genul fie dintr-o mostenire etc.

 


Re: Volkswagen Beetle (1938) Mark 66

Exact , daca are impozitul platit se poate si daca e radiata , daca ai toate actele necesare se poate reinmatricula dar ai toate actele si costa dar se poate face . Si daca e non euro , la astea vechi nu conteaza daca o faci istorica . Adica esti scutit si de impozit , rovignieta doar asigurare trebuie .

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Volkswagen Beetle (1938) ADK

Un exemplar în stare foarte bună prin Buzău:
IMG-20220925-WA0004_resized.jpg (344.66 KB; downloaded 911 times)

IMG-20220925-WA0005_resized.jpg (344.47 KB; downloaded 911 times)


Și un altul + o Lada 1500, tot în același oraș dar aparent conservate (îmi cer scuze de captură, nu am avut altfel condiții):
Screenshot_20220925-193632-056_resized.png (186.75 KB; downloaded 911 times)

 


Re: Volkswagen Beetle (1938) Cristi.

În traficul din centrul constănțean:
20230212_101443.jpg (834.04 KB; downloaded 660 times)

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: VOLKSWAGEN  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use