MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3290 posts, 460718 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 235

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului uvictor

Daca am facut rost de orarul liniei 508 care face legatura intre statia de metrou 1 Mai si Buftea deci trece si prin "zona minata", pot sa-l postez aici sau nu credeti ca este potrivit?

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

Imi cer scuze pentru  greselile de exprimare,etc.. Nu mi-am citit inca odata ce am scris.
Si inca o data scuze, nu am specificat despre ce tren e vorba, dar in nici un caz nu m-am referit la  DB AG, care intr-adevar, are trenurile pline, mai ales ICE(si eu am prins locuri in picioare, dar doar in ICE).  Crede-ma. am avut si un fel de abonament pe rute scurte ale DB AG si ma pricep cat de cat la ce se intampla aici.

De la Gara Chitila,venind din Buftea cu trenul, cine ar merge pe jos la urmatoarea statie de metrou?!

Acum, cine ia trenul de la Buftea, ori locuieste langa gara locala si doreste ..la Gara de Nord, ori doreste sa ia autobuzele de peste tot din Buftea si doreste cu metroul sa ajunga (aproape)peste tot in Bucuresti - parerea mea. Buftea nu e o localitate din departari, e practic o surburbie a capitalei, in prelungirea la Mogosoaia.
Dar fiecare poate avea o alta parere, cert este ca trebuie sa existe solutii pentru suburbii care depasesc puterile unui primar local, fie el si din Bucuresti sau competentele celor de la Metrou Bucuresti

Nu mai doresc sa scriu despre ce inseamna un tren  cu doua statii si ce inseamna (si ca impact pentru atatea statii...)o magistrala noua de metrou, e o alta tema, acum inchisa pagina.

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Ha ? Despre ce vorbesti, ca nu-mi dau seama.Nu stiu contextul. Si evident nici nu te iau peste picior ( Nu-mi permit ).
Asa, in treacat fie spus, Buftea nu este o suburbie a capitalei.

Buftea nu este, dar este practic o suburbie, oricum sunt detalii nesemnificative.
Apropo, un australian care investeste intr-un carter din Tunari spunea ca pana la DNCB ar trebui sa fie doar centrul capitalei, mai departe, orasele mici din jur sa devina Bucuresti, fiecare priveste altfel lucrurile pe viitor.

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

In fiecare dimineata coada pe DN1 e dincolo de Otopeni, o sa ajungem ca si Ploiestiul sa fie o suburbie a Bucurestiului.
Sigur ca are dreptate, asa Bucurestiul vrea sa faca strapungere in CB si nu poate ca cei din Rosu si celelalte comune fac blocuri pe unde le tuna fara nici o viziune.

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Ploiestii...sunt deja o conurbatie cu Bucurestii...doar ca nu e 'recunoscuta' legal pentru ca orice modificare 'administrativa' trebuie precedata de modificarea constifutiei...alta aberatie ceausita ce persista... :popa:

subway guru wrote:
Ploiestii...sunt deja o conurbatie cu Bucurestii...doar ca nu e 'recunoscuta' legal pentru ca orice modificare 'administrativa' trebuie precedata de modificarea constifutiei...alta aberatie ceausita ce persista... :popa:

Corect.
Si ce sansa sa aiba miile de case din afara capitalei daca nu ar fi unite de metrou, linii de autobuze, RATB si sosele moderne? Iar cu Ploiesti au fost cateva ganduri de arhitecti, prin anii 70 care prevedeau o unire si chiar linii de tramvai rapid intre cele doua zone urbane...Pacat ca s-a abandonat acel plan, ca si dezvoltarea dupa anul 2000 a metropopei in toate directiile, chiar si spre sud...
Oricum, cred ca multi ploiesteni au un loc de munca in marele Bucuresti, se duc la Ikea, etc..
Si mai cred ca linia M4   va incerca intr-un fel sa "uneasca" si Mogosoaia. Ce sa faca omul in Mogosoaia fara Bucuresti si fara un transport modern?!

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului doctoru

Daca Ponta a taiat din banii ministerului   transporturilor  se mai termina M4 anul viitor?

Cel mai probabil a taiat macaroana la CNADNR & CNCFR, desi ar mai fi destui 'dibaci priceputi' si pe aerian si naval, pitulati prin boschetii MT... :mrgreen:

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Momentan cifra publicata pe site-ul MF e una la gramada. Oricum, suma ce urmeaza a fi taiata de la proiectele cu fonduri europene derulate de Ministerul Transporturilor (capitol 8401 grupa 56 titlul TITLUL VIII PROIECTE CU FINANTARE DIN FONDURI EXTERNE NERAMBURSABILE (FEN) POSTADERARE) este de 2.763 miliarde lei. Ne amintim si ca la precedenta rectificare bugetara de la acelasi capitol s-a mai taiat 1 miliard.

Asa ca avem un MINUS total de 3.763 miliarde. Cine da mai mult? Adjudecat! Wow!

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Da, a taiat macaroana care oricum nu era, CNCFR are proiecte care nu se pot intrerupe iar reteaua tot trebuie intretinuta, CNADNR lafel...

Pe surse, la Mrex s-a suplimentat, nu s-a taiat...
:)

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Norocul e ca metroul nu e in camp, ca altfel taiau si de unde nu era.  :)

Adrian, tot pe surse se zvoneste ca si la CFR s-ar fi suplimentat...
Stii ceva?

Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 235

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2318 forum members have written 423893 posts in 5275 topics and 515 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”