MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3290 posts, 476362 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

^Minciuna ca anul trecut nu se putea da in folosinta M4 nu e deloc o minciuna...
_________________
- Deci cand se deschide?

- Alta intrebare!  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului argos

Bun, acum s-a dat comunicat oficial ca se inaugureaza statille pt public.
Putem trage niste concluzii?
Care au fost motivele intarzierii (nu ma refer la partea cu ISU, ci in general), ce invataminte tragem (pt constructia viitoarelor magistrale / grabirea M5)?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Lipsa de transparenta si coerenta a celor implicati. Interesele politice sunt puse inaintea interesului societatii.
Desi este un pas foarte mic pentru metroul bucurestean ma bucur ca s-a terminat.
Imi este teama ca pentru depou si terminalul multinodal nu exista nici o estimare reala pentru finalizare.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Pai momentan nu e nevoie de depou. Cred ca pot stationa suficiente IVA pe retea acum in timpul noptii, singurul inconveninent e ca mai trebuie sa scoata rezerva pe M1.

In rest e bine. Si oricum romanul nu se inghesoaie sa mearga cu metroul din park&ride, deci iar e bine. Totul e bine :))

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Pai se vede foarte clar care este diferenta intre lucrarile finantate doar de la bugetul de stat si cele pe fonduri europene.
Si se mai vede ceva, ca metroul e mezina vitrega ce nu primeste finantari decat dupa ce surorile mai mari de la drumuri si cai ferate isi dovedesc impotenta.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Deocamdata până ce  rezolvă cu Dimetronicul sunt fix acelasi numar de metrouri ca si până acum. Pot sa calculez exact, dar << ochiometric >> dupa ce se va circula normal mai trebuie maxim 3 - 4 metrouri in plus, nu mai mult.

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Fix cum se circula si acum, nu stiu cate metrouri sunt, parca 4. Dupa ce se va circula normal vor fi 7 sau maxim 8.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului adila

mcosmin wrote:
Pai momentan nu e nevoie de depou. Cred ca pot stationa suficiente IVA pe retea acum in timpul noptii, singurul inconveninent e ca mai trebuie sa scoata rezerva pe M1.

In rest e bine. Si oricum romanul nu se inghesoaie sa mearga cu metroul din park&ride, deci iar e bine. Totul e bine :))

Cand ai un proiect si un termen de executie, acestea trebuie respectate, cel putin asa se face in mod normal. Orice depasire a termenelor sau neincadrare in proiectele aprobate, inseamna bani in plus cheltuiti. In cazul depoului si al terminalului, lucrarile nu par sa avanseze intr-un mod promitator, asa ca nu vad un final mai devreme de finalul anului viitor. Banuiesc ca nu 2019 era termenul pentru acestea.

Lumea nu se inghesuie la park&ride pentru ca nu exista nici unul in RO. S-a mai vehiculat ideea ca daca vrei trafic normal trebuie sa oferi intai solutii, altfel ne alegem doar cu frustrari sau resemnari.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului SniperGuy

La cate masini se parcheaza la statia Bazilescu in spic, pe linia de tramvai, eu cred ca se va folosi parcarea tip park & ride. Singura variabila in ecuatia asta este tariful, si probabil de asta va depinde gradul de folosire.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului iliutu

Tariful normal ar fi validarea cartelei (cu calatorii)/abonament de metrou.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului satanistu

Subway Guru sau oricine care lucreaza la Metrorex, exista maine sanse sa gasim cartele speciale ca cele care au fost puse in vanzare pe 1 iunie 2011 cand s-au deschis cele 2 statii de pe M4 (Bazilescu si Jiului) ?

subway guru wrote:
Maine, daca avetzi noroc, putetzi valida cartela asta:

download/file.php?id=51696


Am pus si un quote.

Daca raspunsul e afirmativ, in ce statii putem gasi cartela si in ce numar?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

iliutu wrote:
Tariful normal ar fi validarea cartelei (cu calatorii)/abonament de metrou.

Nu cred ca va fi asa. Va un extra-tarif, cel mai probabil. Asa mi se pare normal, nu (doar) 2 lei/zi sau chiar doar cativa banuti, cat costa la un abonament lunar calatoria.
La Viena, de ex, este 3.40 euro/zi (ceea ce se apropie de tariful unei parcari normale in Bucuresti...). Si nu include calatoria cu mijlocul de transport in comun.
In alte orase este mai complicat, trebuie sa cumperi o cartela speciala,care include intr-adevar si pretul calatoriei, dar nu este egala cu pretul unei calatorii, ci mai scumpa. Si trebuie validata intr-un interval anume. La plecarea din P&R se verifica ora validarii cartelei in mijlocul de transport in comun si, in functie de asta, platesti sau nu o alta taxa, daca ai depasit intervalul orar "alocat".
Astept si eu cu nerabdare sa vad ce solutie se va adopta la noi si ce succes are acest experiment .

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului SniperGuy

S-a afisat programul de circulatie pe site-ul Metrorex.
Link: http://www.metrorex.ro/program_circulatie_in_zile_lucratoare_p1379-1

LE: Straulaesti  :lol:
program.jpg (18.14 KB; downloaded 1947 times)

 


Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426206 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use