De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre claustrofobie

6 posts, 2703 views
  • budrom
  • Posted:
  •  

Despre claustrofobie budrom

andrei11 wrote:
Esti in afara obiectului muncii, amice. Daca esti claustrob explica-mi si mie cum faci cand intri in tunelul de metrou. Vezi ca te prind numai in ofsaid de la o vreme, si la greu.
Tot n-ai raspuns cu intarzierea aceea de 10 luni. Vezi ca sunt căpos, sunt batran si am facut ingineria aia de doi bani in comunism cand nu se invata carte. Deci docomentul ( serios ) cu intarzierea de 10 luni.


Doamne fereste !
Nu-s eu, este un amic, am explicat acolo, reciteste.
Si pana sa-l cunosc , credeam ca-i o poveste inventata de medici, hai, cel putin exagerata, claustrofobia.
Dar sa revenim la topic!

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) andrei11

Explica-mi la ce-i tebuie unui claustrob luminatoarele din statii. Ce faci cu tunelul, amice ? Si nu uita cu intarzierea de 10 luni, inca n-ai explicat-o. Nu m-am referit la tine, ci la amicul tau. Tu raspunde cu cele 10 luni.

 


  • budrom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) budrom

andrei11 wrote:
Explica-mi la ce-i tebuie unui claustrob luminatoarele din statii. Ce faci cu tunelul, amice ? Si nu uita cu intarzierea de 10 luni, inca n-ai explicat-o. Nu m-am referit la tine, ci la amicul tau. Tu raspunde cu cele 10 luni.


Nu stiu precis ce-i trebuie, probabil la un interval de timp se declaseaza ceva, daca nu vede cerul, lumina naturala.
N-am intrebat asa de adanc, mi-a fost jena de boala lui.
Dar de la el, mi-a venit ideea cu ochiurile de lumina la M!

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) subway guru

Eu am intrebat...ca sa incerc sa ma lamuresc...si persoanele respective mi-au explicat ca de fapt 'fobia' consta in obsesia ca nu ar putea iesi de acolo cand I-ar apuca 'strechea'...
La firma s-a instalat o usa glisanta de sticla, cu deschidere comandata prin cartela contactless...un coleg ce sufera de asa ceva a venit disperat la mine sa ma roage 'sa facem ceva' pentru el, sa punem un ciocanel din ala ca la autobuze, de spart geamul in caz de nevoie...ca el pur si simplu are groaza sa vina la birou...s-a rezolvat 'simplu' cand i s-a aratat ca usa in caz de defectare are si un sistem manual de deschidere, s-a linistit omul ca nu ramane 'prizonier' inauntru in caz de...

 


  • budrom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) budrom

Si eu sunt nedumerit.
Era din sticla, adica vedea dincolo de ea si tot avea probleme?
Asta ”al meu” e si mai ciudat, spune ca atunci cand este M in miscare, e ok!
Dar simte o acuta nevoie de lumina naturala, cand se aproprie de statie rama..
In fine, sunt particularitati ale bolii, de la individ la individ.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) subway guru

Pai n-am vorbit romaneste'? Din sticla clara, aproape invizibila, un coleg a dat cu capul si s-a lovit destul de rau, crezand ca e deschisa...a trebuit sa punem niste 'abtzibilduri' pe ea (cum de fapt e si obligatoriu la usile transparente)...
Putem considera subiectul luminatoare 'epuizat' ca n-ai spus...?
Subiectul sisteme de iluminat cu surse 'naturale' e altceva...daca vrei deschidem topic separat...dar cu lucruri moderne, fibre de sticla, nu antichitati sovietice...
Te rog, continua pe linia asta, ca sa nu-mi para rau ca ti-am 'pledat' cauza... :ugeek: si sa-mi reproseze colegii de forum ca m-am facut avocatul diavolului...

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420544 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use