Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 670128 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Străpungerea Sergent Nicolae Florescu misterr

Asta nu-i nimic, ar trebui făcută o poză de sus ca să se vadă în toată splendoarea. Sînt niște colțuri și niște unghiuri imposibile, de exemplu între aliniamentul vechiului spațiu verde de lîngă ieșirea de la metrou și linia noii străpungeri - trotuarul se îngustează fără sens de la 7m la 1m etc. Nimic nu e paralel sau perpendicular cu nimic, sînt numai unghiuri absurde și îngustări abrupte. Nici dacă veneam la 12 noaptea, beat, și mă apucam să trasez liniile alea, nu-mi ieșeau așa... Dar avem havuz luminat noaptea, asta contează!

 


Re: Străpungerea Sergent Nicolae Florescu misterr

E gata, inclusiv cu stîlpișori:



Fotografie0779.jpg (144.62 KB; downloaded 8633 times)



Fotografie0782.jpg (147.06 KB; downloaded 8636 times)



Fotografie0786.jpg (153.7 KB; downloaded 8629 times)

 


Re: Sectorul 4 rosetti61

Si cat o sa reziste? Asa au facut in 2008 cand s-a modernizat str. Luica intre Uioara si Giurgiului - au pus stalpisori pe margine, au amenajat o parcare pe un spatiu verde unde erau garaje inainte, peste drum de parcul "Temerarii". Toate bune si frumoase, parcarea avea alee de intrat si iesit civilizat dar nu, proiectul nu corespundea cu dorintele celor din zona asa ca au inceput sa dispara pe rand stalpisorii si sa apara din nou masinile pe trotuar :twisted:
Desi nu e in sector, aceeasi poveste s-a intamplat si pe Viitorului - unul daca mai e la locul lui.
Strada aia a iesit asa si cauza constructiei unde este furgoneta, daca nu intra coltul ala asa in strada o mai puteau drege si scoate drept; "reductia" aia de trotuar nu se putea trata mai galant? Pe putin ca in respectivul colt se vor trozni multi.

 


Re: Străpungerea Sergent Nicolae Florescu misterr

L-am întrebat pe inginerul care coordona lucrarea ce-i cu colțul ăla, și mi-a explicat că „pînă acolo e parcare în lung, și acolo se termină”. Deci cînd vor fi parcate mașinile în linie de-a lungul străzii, nu va mai ieși în evidență colțul.

 


Reamenajare ieșire metrou Apărătorii Patriei misterr

Știu că așteptați cu nerăbdare continuarea firească...

Deci: s-a așternut frumos asfaltul, s-au montat gărdulețele și stîlpișorii, s-au adus băncile și jardinierele, s-a pus gazonul, panseluțele, s-a amenajat havuzul cu lumini colorate...
A venit însuși Piedone, totul frumos, peștișorii săltau în havuz...

Dar, cum a dat să se răcească asfaltul...




AU APĂRUT BĂIEȚII!!!!!




Fotografie0798.jpg (159.24 KB; downloaded 8438 times)



Fotografie0802.jpg (188.13 KB; downloaded 8438 times)



Fotografie0803.jpg (211.72 KB; downloaded 8440 times)



Fotografie0804.jpg (195.24 KB; downloaded 8446 times)



Fotografie0805.jpg (199.91 KB; downloaded 8441 times)



Fotografie0800.jpg (187.37 KB; downloaded 8439 times)



Fotografie0801.jpg (177.29 KB; downloaded 8438 times)

 


Re: Sectorul 4 telvanni

Imi plac bancile acelea. Sunt puse cam in mijlocul campului dar macar par a fi comode.
Referitor la BAIETI...numai de bine!

 


Re: Sectorul 4 andrei11

"Timpuri Noi" e in Sectorul IV ?
Astazi in jurul orei 9,00 a.m. s-au ridicat 2 masini de pe Splai in zona respectiva. Sursa FOARTE CREDIBILA.
Are cineva mai multe amanunte ? S-a reinceput ridicarea masinilor ?

 


Re: Sectorul 4 Robert24

Daca e partea sudica a intersectiei, da, e in sectorul 4. Limita dintre 3 si 4 e data de Dambovita.
Si, da, se ridica zilnic (mai rar duminica) in 4.

 


Re: Sectorul 4 survola

Care mai este stadiul la Piața Progresul și la parcarea de deasupra?
Avem vreun "corespondent la fața locului"?

 


Re: Sectorul 4 Marian Sirbu

survola wrote:
Care mai este stadiul la Piața Progresul și la parcarea de deasupra?
Avem vreun "corespondent la fața locului"?


http://b365.ro/joi-se-inaug ... 86556.html

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Care e Piata Progresu ? E pe Giurgiului, a doua / a treia statie de la Bellu pe stanga cum iesi din oras ?

 


Re: Sectorul 4 rosetti61

Pe Giurgiului, a treia statie de la Eroii Revolutiei si a doua de la Sura Mare: Eroii Revolutiei > Sura Mare > Bacovia > Piata Progresul.

 


Re: Oraselul Copiilor piedonizat bercenicity

Dupa cum se stie, trenuletul a fost desfiintat, dar calea a ramas; a fost asfaltata si ingradita, iar la intersectiile cu aleile parcului au aparut indicatoare Crucea lui Andrei, "Atentie la Tren!", etc. Sa ne asteptam la un titicar pe post de trenulet pe sine.

 


Re: Oraselul Copiilor piedonizat misterr

Au fost desființate șinele, pentru că în România mileniului III nu mai e la modă transportul pe șine. Din moment ce nu mai are căutare, și alta e direcția, ar fi periculos să li se ofere copiilor așa ceva. S-ar putea să le placă, și mai tîrziu să le vină idei...

Nu se poate intra pe traseul trenulețului, la intersecțiile cu aleile parcului au fost montate indicatoare „Accesul interzis - Traseu rezervat pentru trenuleț”.
Și gara a fost înlocuită cu o baracă meschină, cu o bancă și un ghișeu de bilete.
Penibil...

Eu am prins în copilărie trenulețul pe șine, gara, macazurile, barierele, depoul...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use