Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIniţiative nematerializate de achiziţie, construcţie sau modernizare vehicule

 

Topic: Bucur LF2 (100% LF) (2012)

102 posts, 42737 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa tramvaielor STB Albert

Ce zici tu aici sunt doua lucruri care se contrazic. Nu se poate Bucur 100% LF cu boghiu de V3A.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB reiny2000

Așa știam și eu, dar în ziua de azi mă aștept la orice când vine vorba de URAC. Nu mai bine s-ar discuta despre asta în vechiul topic?

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Albert

Eu am inteles ca nu ai încredere in URAC, dar tramvai 100% low-floor pe boghiu de V3A este imposibil din punct de vedere tehnic.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB reiny2000

Cunosc asta, iar normal și inteligent ar fi să comande toate piesele, iar tramvaiul să fie asamblat la URAC. Însă m-am gândit și la varianta Dorel, ediția campanie: împins boghiurile cât mai la extremități, iar partea cu podea ridicată blocată cu o tablă pe care să scrie 'echipamente tehnice', astfel administrația să se poate lăuda cu un tramvai 'full low floor', homemade. Îmi imaginez că șansele să facă așa ceva sunt astronomic de mici, dar nu aș zice inexistente.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB andrei11

Chestia cu împinsul boghiurilor -->  :rofl:

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) gexge

De acest proiect ce se mai știe? Stiu ca fostul director STB, Andrei Creci, spunea ca pana la sfârșitul anului ar trebui sa fie gata proiectul tehnic.

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) ByOnu

Spunea colegul Utilizator anonim intr-un alt topic:

...activitatea URAC urmand sa se concentreze pe Bucur LF si Bucur 100% LF, proiecte ce se deblocheaza pana la finalul anului. Bucur 100% LF e produs nou, total diferit de ce e acum.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF2 (100% LF) Utilizator anonim

Bucur LF 100% este proiectat inca de prin 2015, se asteapta doar finantarea pentru inceperea proiectului.

In prezent URAC are proiectate si gata de executie 3 variante de Bucur LF, avand o capacitate normala de 24 de tramvaie pe an. Au varianta actuala, Bucur LF cu facelift pe care il vedem destul de curand, Bucur LF CA 41 care daca va fi, va iesi cel mai probabil tot cu facelift, si noul produs Bucur 100% LF, in proiect ca design seamna la „figura” cu Alstom Citadis din Dublin, este mai lung, iar unde este acum zona treptelor nu mai exista podea ridicata, fiind articulatie, deci vorbim de un vagon cu 5 tronsoane si 3 articulatii. Singurul lucru pe care nu il aveau era un proiect final de boghiu motor LF, dar posibil intre timp sa fi fost proiectat, existand si varianta de a cumpara unul gata facut.

Ca idee este sa opreasca de tot RKurile la orice V3A clasic, sa mearga doar pe RKuri la CH/CA PPC si productie, dar marea problema e subfinantarea din partea PMB. Partea pozitiva este ca anul asta va fi reactivata hala ex Astra unde se vor construi Bucur LF si sunt sanse reale ca din 2021 sa nu se mai faca RKuri la clasice, deja vagoane de FAUR/EP nu mai pleaca, ultimul planificat fiind 329.

Dar in esenta problema este legata de bani, ca se dau pentru putine unitati anual, se fac licitatii pentru serii mici de piese care dureaza, iar licitatii si pregatiri din timp nu se pot face, pentru ca nu se stie pentru cate vagoane se aloca buget in anul urmator.

Partea buna este ca din primavara a fost asimilata de URAC productia tuturor reperelor metalice si speciale ale boghiului purtator de Bucur LF pentru a nu mai fi necesare atatea licitatii pentru piese.

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) shoppy

Pai daca au inspe variante bazate toate pe acelasi boghiu dovedit esec pai cred si eu ca este bine ca se asimileaza in productie propriu un boghiu dovedit esec, ca daca il cumperi din alta parte ar putea aparea intrebari ca de ce se terfelesc bani publici si nu se cere garantie de la producator pentru un esec demonstrat, asa totul este intern in gaura neagra de bani publici care se cheama URAC, construiesc un boghiu, in 2 luni crapa, pentru ei este perfect, acum pot nestanjeniti sa construiesca altul fix lafel, nici o problema, formatorii de opinie sunt la post sa ne priveasca in ochi si sa ne spuna ca este bine.

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) Albert

Pai nu prea e de vina boghiul facut de URAC, ci infrastructura si curbele cârpite la electrod. Poți sa aduci si ultimul tip de tramvai Alstom, dacă are boghiu fix, tot cam in aceeași situație va ajunge.

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) Rarzet44

Pai si cand se presupune ca ar trebui sa se concretizeze acest bucurLF 2?

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) Albert

Exista o posibilitate ca anul viitor sa vedem ceva. Mai întâi trebuie sa vedem bugetul PMB pentru anul 2021.

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) Rarzet44

Pai mai intai trebuie inceputa licitatia de boghiuri LF. Cine stie cat mai dureaza si aia.

 


Re: Bucur LF2 (100% LF) shoppy

Pai nu ai auzit ca s-a absorbit productia de boghiuri la URAC?, gata, produc cate boghiuri vor, chit ca le rup intr-o luna, nu ii mai trage nimeni de maneca, ei produc altele noi.

Asta cu infrastructura este de adormit copiii si s-a fumat demult, sa le bage pe toate pe 1 si sa le spuna sa mearga cu 20km/h pe acei 500m de la Apaca ca oricum in capete se face trenulet, nu se vrea, defapt fix pentru asta nici nu se repara ciotul acela cu tot proiectul existent, ca sa existe justificarea.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Iniţiative nematerializate de achiziţie, construcţie sau modernizare vehicule  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use