De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Diverse (transporturi, infrastructură, urbanism etc)

681 posts, 173714 views
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 49
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) Tom

"Nu împușcați mesagerul" (mesagerii).
Dar din păcate, politica de înghesuire în stil comunist continuă cu și mai mult avânt "revoluționar". La drept vorbind, nu cred că nici măcar noțiunea de bloc nu au inventat-o comuniștii, dar  totuși, asta nu o spun eu, nu o spune un document din anii '30, ci o "politiciancă" USR de astăzi: (precizez că nu se referă la blocuri, ci la traiul în comun, la care face oarecum referire documentul anterior, vorbind de "locuințe colective")
Oana Bogdan, membră în conducerea PLUS, numită de Cioloș ”roata motrice” din spatele partidului: Cred că un pas important al omenirii va fi cel al renunțării la proprietate / Am fi mai buni dacă nu am avea proprietăți și am trăi în grupuri în loc de cupluri

Oana-Maria Bogdan, membră în conducerea centrală a PLUS și despre care Dacian Cioloș susține că este ”roata motrice” din spatele partidului, este promotoarea unor idei precum desființarea proprietății private și renunțarea la viața de cuplu în favoarea traiului în grup.

”Cred că un pas important al omenirii va fi cel al renunțării la proprietate. Când nu vor mai exista teritorii care să aparțină unui om, trib, neam sau corporație, vom reuși să conviețuim armonios pe planeta Pământ. Eu am încredere că acest lucru se va întâmpla în timpul vieții mele”, a fost comentariul Oanei-Maria Bogdan la o postare despre Ziua Națională, pe 1 decembrie 2018. Comentariul a fost semnalat de sociologul Andrei Tiut pe pagina de Facebook.

Ideea renunțării la proprietate a fost reluată de Oana Bogdan și într-un interviu acordat unei publicații belgiene și postat pe contul său de Facebook.

”Aș desființa agricultura și nu aș domestici animalele. Cred că am fi oameni mult mai buni dacă, în calitate de descendenți ai vânătorilor și culegătorilor, nu am avea proprietăți și am trăi în grupuri în loc de cupluri”, a fost răspunsul Oanei Bogdan la întrebarea ce ar schimba dacă ar avea puterea să schimbe trecutul.
Sursa: https://www.g4media.ro/oana-bogdan-membr ... mai.html
Eu sper să dispară cei cu gândire comunistă de tipul acesta și "am încredere că acest lucru se va întâmpla în timpul vieții mele".

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) subway guru

In vest se numesc HLM si sunt locuinte ieftine si deplorabile pentru sarantocii oropsiti de soarta...

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) ByOnu

...
20210310_093612.jpg (181.65 KB; downloaded 2300 times)

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) reiny2000




Uneori cred ca ar fi nevoie de un topic Să mai şi plângem...

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) orex

N-ai de ce, daca era un cartier in ”voga”, cu toate cele, nu te mai baga nimeni in seama, ba din contra! ;)

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) 1689

A fost un pic in voga la lansare, da’ “se usca” Paradisu’ V...

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) ByOnu

USS Enterprise fotograviata langa o casa din Cluj.

pgoai.jpg (80.52 KB; downloaded 2144 times)


Sub acest măreț sicriu de 5 stele aflat in mijlocul orașului Cluj Napoca, se afla mai demult așa:
-Necropola romană din sec. II-III. d. Hr. (1800 ani). Necropola adică cimitir.
-Zidul medieval și șanțul zidului medieval.
-Fűvészkert, adică prima "grădină botanică " privată a palatului Nemes-Bethlen din sec. 18-19.
S-a ras totul ca să renască vechea necropolă romană, dar la suprafață. Inovație și creativitate unică, este?
Vă rog admirați doar unul dintre rezultatele politicii vizionare ale administrației locale, ale comisiei de urbanism futurist și arhitecților care readuc la viață, din cenușă, orice căcat. Pardon, clădire. Orice clădire! 🙂

Poză: Holok D. Emőke, iar despre necropola, zid si gradina botanică am aflat de la dl. T Szabó Csaba.

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) andrei11

1) Puțină răbdare, s-o "coloreze" !
2) N-am înțeles ideea, spuneți că nu se încadrează în peisaj ?
___________
Așa, cheală, n-avem de unde să știm.

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) ByOnu

...
20210415_104446.jpg (221.38 KB; downloaded 2070 times)

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) PTMZ

Planul Național de Redresare și Reziliență al României, preluat de la Digi24:
Mjc4YjFmNmU5NTAwZTI1MjY1MzNlNDM3MDI=.pdf
Mjc4YjFmNmU5NTAwZTI1MjY1MzNlNDM3MDI=.pdf (12.56 MB; downloaded 117 times)

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) andrei11

La hârtii ne pricepem.
Pagina a doua face rezumatul întregului studiu. Nu pierdeți timpul cu celelalte pagini.

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) ByOnu

Am nevoie de ajutorul vostru cu ceva.

https://www.avocatnet.ro/articol_50142/I ... ale.html

https://acteautoleo.ro/2017/08/21/ai-cum ... adierea/

Daca achizitionez un autovehicul cu ITP expirat, dar NU planuiesc sa-l scot pe drumurile publice si, evident, nici sa-l radiez, pot sa nu-l reinmatriculez pe termen nedeterminat pana imi voi permite sa investesc in el pentru a trece ITP (poate si la peste cativa ani de la momentul achizitiei)?

Sau orice ar fi legea ma obliga sa-l reinmatriculez in 90 de zile (deci in mod indirect sa-i fac ITP imediat dupa achizitie)? Chit ca il pot tine pe o proprietate privata?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) ADK

Sunt mulți în situația asta. Din punct de vedere practic, dacă-l iei și-l parchezi pe un loc privat nu mai interesează pe nimeni. Poate să fie și pe ăla public, atâta timp cât nu circulă, dar nu recomand. Dacă-l radiezi, e posibil să nu-l mai poți reînscrie dacă e sub nu știu ce normă euro, doar că plătești în continuare impozit. Este bine (defapt o obligație legală) să ți-l transferi pe numele tău.

Însă nu toate se fac atât de legal, mai ales într-o țară săracă cu pretenții de o țară bogată. Eu am dat o mașină doar cu fiscal pentru treburi casnice, iar aici la țară nu vine nimeni să te întrebe de nimic.

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) andrei11

ADK, ce-mi place mie de ăștia ca voi  lăsați-ne dom'ne cu teoria voastră, sunteți rupți de realitate, întrebați-ne pe noi, descurcăreții de cartier, noi suntem cuplați la viața reală.
O mașină o achiziționezi ca să circuli cu ea, nu ca să o faci coteț de porci / găini sau mai știu eu ce
Mașină nouă / rulată, legea e clară. În 3 luni de la achiziționare îți trebuie Certificatul de Înmatriculare. Da, ADK, Certificat de Înmatriculare, știu că la colțul blocului - în viața reală - i se spune TALON, dar el e Certificat de Înmatriculare.
Cerificatul de Înmatriculare nu se eliberează decât dacă  ai un ITP Valabil.
A, după ce obții Certificatul de Înmatriculare bine mersi poți ține mașina și 10 ani nemișcată - fără ITP. Dacă o miști 1 cm îți trebuie o platformă să o duci la un Atelier Service  să-i faci ITP - ul.
____________________
Fără RCA valabil nu poți obține Certificatul de Înmatriculare.
Eu am dat o mașină doar cu fiscal pentru treburi casnice, iar aici la țară nu vine nimeni să te întrebe de nimic.

Nu te întreabă nimic atât timp cât mașina care ai dat-o nu este angrenată în nimic ilegal. Dacă ai  ghinionul să fie implicată în tot felul de mânării te poți trezi cu poliția acasă. Atunci să vezi distracție. Când vinzi mașina pe lângă fiscal trebuie să o și radiezi la  Poliție. Asta-i legea. Și în spatele blocului.

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419397 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use