MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

446 posts, 147300 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 32
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

La Gorjului a aparut un nou tip de panou de informare.
Nu prea inteleg de ce trebuie sa afisezi pe M3 cand te intalnesti cu.... M3 (Eroilor, Dristor, NG)...

 


Re: Sisteme de informare in statii rosetti61

Puteau sa puna pe tronsonul Eroilor - Nicolae Grigorescu ca e comun cu M1. Nici de asta data nu le-a iesit. Se poate ca in viitor, o alta varianta de afisaj sa contina si legaturile RATB pe langa numele statiilor?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Legaturile cu RATB poate doar cand Metrorex va fi sub aceeasi autoritate ca si RATB....
Cred ca au vrut sa scoate intr-un fel in evidenta "nodurile" retelei. Insa la PU1 nu a mai incaput si M3...
Sau, cine stie, or fi vrut sa scoata in evidenta locurile unde poti sa schimbi M3 cu M1, dar mergand in alta directie, nu pe traseul comun...Binainteles ca la PU1 au vrut sa scoata in evidenta schimbul cu M2 ,dar tot nu inteleg ce mai cauta M1 acolo afisat.. Cert este ca nu prea le-a reusit afisajul asta.
Are cineva idee ce semnificatie are semnalizarea din imagine ? Mai nou am vazut ca se monteaza in mai multe statii, la ambele capete pe aceasi linie.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii Utilizator anonim

Daca este vorba de acel M luminos are rolul de a indica prezenta tensiunii de alimentare pe urmatorul segment de linie.

 


Piața Victoriei misterr

Noile scheme informative (sau nu le-am văzut eu pînă acum?)


Peronul spre Pipera:



Fotografie0414.jpg (111.59 KB; downloaded 7752 times)




Peronul spre IMGB:



Fotografie0421.jpg (107.8 KB; downloaded 7776 times)

 


Piața Victoriei misterr

Și un detaliu cu amplasamentul ansamblului de stații:



Fotografie0436.jpg (127.59 KB; downloaded 7724 times)

 


Re: Sisteme de informare in statii chevic

Aceasta poza ne arata ca nu cu mult efort se poate face un pasaj subteran pietonal pentru Calea Victoriei la fel ca pentru Lascar Catargiu. Ati remarcat cat se sta pentru verde la pietoni acolo ? Plus cei care mai forteaza si trec printre masini.



 


Acces Calea Victoriei misterr

Acolo nu e terminată încă lucrarea, urmează.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Asta este o veste buna, daca urmeaza un pasaj pietonal acolo. Macar gura aia de acces prevazuta in proiect (cea de pe partea cu "blocul tele 7abc") sa o faca...
Pe partea cu BCR nu cred ca este prevazut sa se faca ceva, acolo sunt scarile de acces in statia de pe M1 si inteleg ca va fi ul lift interior, mai greu sa se mai faca ceva. Dealtfel exista gura de acces pe acea parte a Caii Victoriei (chiar daca mergi putin pana la Lascar Catargiu), fara sa fii nevoit sa traversezi vreo strada.

 


Re: Sisteme de informare in statii ByOnu

Deci, sa-nteleg ca in prezent se lucreaza la acele accese?

 


Re: Sisteme de informare in statii Costin

Am facut curatenie, ce nu era la locul lui, acum e la club...

Avertizez pe aceasta cale pe userul mradulescu sa nu mai fie nici troll si nici sa nu mai provoace flame-uri.

Pentru conformitate:
Flaming si Troll

Daca nu stii ceva, intrebi. Nu se supara nimeni. Dar daca intrebarea este tendentioasa, interpretabila si conduce spre discutii offtopic, atunci deranjeaza. Acesta este ultimul avertisment pentru mradulescu, urmeaza un scurt 'concediu' la urmatoarea abatere, avand in vedere ca am primit 3 plangeri pana acum...

 


Re: Sisteme de informare in statii mradulescu

cos wrote:
Am facut curatenie, ce nu era la locul lui, acum e la club...

Avertizez pe aceasta cale pe userul mradulescu sa nu mai fie nici troll si nici sa nu mai provoace flame-uri.

Pentru conformitate:
Flaming si Troll

Daca nu stii ceva, intrebi. Nu se supara nimeni. Dar daca intrebarea este tendentioasa, interpretabila si conduce spre discutii offtopic, atunci deranjeaza. Acesta este ultimul avertisment pentru mradulescu, urmeaza un scurt 'concediu' la urmatoarea abatere, avand in vedere ca am primit 3 plangeri pana acum...


@cos:
Pentru conformitate
Acesta ar fi, de fapt, PRIMUL avertisment (am rugamintea sa-mi precizezi CAND si DE LA CINE am mai primit vreun avertisment oficial). Nu mi s-a comunicat pana acum despre nicio "plangere" din cele trei.

Topicurile "litigioase" pe care le-am ridicat, fiecare pe forumul corespunzator, au cam fost (rezum din memorie):

1. Propuneri alternative la planul oficial al Metrorex.. (in definitiv, si ei au schimbat pe M6 din Victoriei la 1 Mai... traseul M4 pe la Cismigiu a fost sau chiar e in planul oficial...)
2. INDOIELI cu privire la oportunitatea strapungerii Ciurel-A1 - am argumentat ca, dupa parerea mea, ar fi mai simplu si mai corect de facut INTAI alte strapungeri mai scurte si mai evidente...
3. INDOIELI bazate pe constatari personale referitor la utilitatea, per anasmblu, a supralagirii Berzei-Buzesti - Oricum, am admis ca sunt POST FESTUM si am ridicat problema traficului din Pieta Victoriei
4. Parerea categorica CONTRA cu privire la oportiunitatea prelungirii M4 la Laminorului (investitie de aprox. 200 milioane EURO = pasaj Basarab), in conditiile in care aduce o utilitate neglijabila pentru publicul calator... in vreme ce M6, pe traseul 1Mai, se afla abia in stadiu de SF.

Si pe mine m-a mirat reactia uneori violenta a colegilor de pe forum, care, daca te uiti cu atentie, nu prea au venit cu argumente, ci m-au acuzat direct de logoree...

Iar impunasturi personale, n-am avut de cat cu maestrul subway guru, pe care il asigur, in continuare, de toata consideratia.

 


Re: Sisteme de informare in statii aztec

Exista pe undeva(public) un timp estimativ de parcurgere a anumitor distante intre statii?
De ex intre Eroilor si Anghel Saligny.
Eu vad util si chiar necesar.. dar nu gasesc pe sitele metrorex.. sau nu am sapat destul..

 


Re: Sisteme de informare in statii shoppy

Chiar daca e directiva europeana, nu o sa-ti dea timp de parcurgere cum nu o sa-ti dea nici program de circulatie(desi cei care merg zilnic le-au invatat si se ghideaza dupa ele) de frica sa nu-i dea careva in judecata ca nu se respecta.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use