Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Bd. Timișoara (fost str. E. Bodnăraș)

18 posts, 10746 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Reteaua de pe Bd. Timisoara (fost str. E. Bodnaras) radu73

Cu tot respectul, eu nu o consider o aberatie ... .

 


Re: Reteaua de pe Bd. Timisoara (fost str. E. Bodnaras) Dominatrix

Am mai spus: nicaieri nu se merge pe suprapunerea retelelor de tramvai si troleibuz pe distante lungi, decat in cazuri speciale (ex. cartierul Colentina in anii '80). Tehnico-economic nu se justifica o asemenea solutie atat timp cat ambele investitii necesita fonduri importante de la buget iar rezultatul sunt niste trasee suprapuse care amesteca fluxurile principale cu cele secundare, concurandu-se reciproc, fara un beneficiu relevant. Cu atat mai mult in context bucurestean,  unde troleibuzul este de multe ori stanjenit de masini parcate, fie pentru ca reteaua e amplasata prea aproape de trotuar, fie din cauza nesimtirii unor soferi, fie ambele.
Ca de obicei, la noi lucrurile stau prost. Ca RATB'ul nu are tramvaie suficiente si deficitul cronic de parc este mascat prin diverse mijloace, inclusiv acela al dublarii traseelor de tramvai cu cele de autobuz e un lucru cunoscut, dar nu e normal sa se intample asa.

 


Re: Reteaua de pe Bd. Timisoara (fost str. E. Bodnaras) linia 69

La modul general vorbind eu nu cred ca este bine sa ai dublari de linii pe tronsoane mari, mai ales la tramvaie si troleibuze. In caz de blocaj pe traseu se blocheaza toate + plus ca la noi si din aceasta cauza se circula in format trenulet.
De preferat sa ai linii care sa vina din directii diferite iar partea comuna sa fie cat mai mica pentru a se evita cat mai mult blocajele totale.  
Pentru B-dul Timisoara, din cauza faptului ca nu ai posibilitatea de a veni cu alte linii de tramvai din alte directii (incepand de la intersectia cu Bd Vasile Milea pana la Depoul Militari) ar merge doar o linie de tramvai "zdravana" cu intervale de 5-7 minute (sa zicem 25 sau 35 dus peste pasajul Basarab) + obligatoriu o linie de autobuz care deja exista, linia 137 tot la intervale de 5-7 minute.

 


Re: Reteaua de pe Bd. Timisoara (fost str. E. Bodnaras) radu73

Chiar nu are nimeni poze din perioada 1973 - 1986 ... ma ofer sa le scanez si le inapoiez. Multumiri anticipate .

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use