Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 109384 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Canalizare cobradinberceni

O poza cu zona lucrarii.

Poate exista un plan si pentru restul traseului, sa nu ramanem cu o priza de apa si atat.  :D
Zona din Parcul Carol ce urmeaza a fi afectata de priza de apa.
WP_20150523_19_15_21_Pro.jpg (345.28 KB; downloaded 4696 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare Mircea G

Curios este ca au reusit sa ia o autorizatie pt o aberatie cu apa de ploaie , dar nu reusesc sa faca ,cu adevarat ceva util , latirea strazii Istrate prin " luarea " a citiva m din parc .
Monument istoric ...
Untitled 2.jpg (119.08 KB; downloaded 4633 times)

 


Re: Canalizare cobradinberceni

Adica sa mai pierdem niste spatiu verde, nu? Pentru ce? Acolo nu am vazut niciodata cozi de masini. Mi se pare o idee aberanta.

 


Re: Canalizare andrei11

Ce chestie, exista rubrica dedicata care se numeste Aspecte negative în circulația bucureșteană. Unde o fi ?...Unde o fi ?...
Hopa, am gasit-o, URA !
viewtopic.php?f=24&t=1053&p=177054#p177054

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare Mircea G

cobradinberceni wrote:
Adica sa mai pierdem niste spatiu verde, nu? Pentru ce? Acolo nu am vazut niciodata cozi de masini. Mi se pare o idee aberanta.

Poate tu mergi cu bicicleta ...
Ce mare spatiu verde ??? Spatiu verde si stricarea ecosistemului , daca asta vrei sa zici , faci cu lucrarea despre care se face vorbire , cu rezervoarele lu' peste ...
@ andrei / nu m-ai dat pe spate cu gluma , dar daca nu pricepi legatura intre subiecte , iti pot desena ...
Eu discut de principiu . Poti distruge un parc cu o aberatie de bazin , dar nu poti largi strada ....si asta inseamna ca se spala bani ...acum vezi lagatura ????

 


Re: Canalizare andrei11

Strada oricum nu o poti largi pentru ca am impresia ca fix dupa trotuar e o curba de nivel...
Nu, nu am inteles legatura, astept desenul cu interes. Poate fi si de mana si dupa aceea il scanezi. Sper ca desenul sa aiba legatura cu  :roll:  canalizarea si nu cu largirea strazii, care asa cum am spus, e imposibil de realizat pentru ca acolo e curba de nivel.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare Mircea G

Stiu prea bine ce este acolo , dar stiu si ca este " coada " parcului , o zona din care se pot " fura " citiva metri .
Solutii tehnice se gasesc , ba chiar solutii care sa si revitalizeze acel colt pustiu si daca vrei musai , legatura cu canalizarea , ca nu se poate face o discutie normala pe ideea ca , vezi doamne , nu e la subiect , acolo se puteau face bazinele de acumulare , in subteran , la parter niste spatii dedicate activitatilor din parc , poate culturale , iar ce raminea dintr-un viitor zid / parapet pt largirea suselei , se putea face inverzit .
Solutii sint de sute de ani , dar si oameni contra ...
Mai devreme sau mai tirziu , se face ce spun eu .
Dar n-am inteles , cum s-a luat autorizatia de constructie pt bazinele astea , adica ceva inutil in parc , intr-o locatie care este monument istoric .

 


Re: Canalizare andrei11

Ok, deabia acum am priceput ce ai vrut sa spui, eu  nu ma pricep deloc la conducte. Ai spus pe undeva pe aici ca te pricepi,(aici) dar altora le trebuia o explicatie suplimentara.  :P

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Primin pe mail de la infotrafic: Au inceput sapaturile pentru conductete de la noua basha Carol catre Cantemir, subtraversare Candiano Popescu si in continuare pe Lanariei.
Canalizare1.jpeg (43.61 KB; downloaded 4450 times)
Canalizare2.jpeg (57.34 KB; downloaded 4451 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Lucrarile la buda Carol avanseaza, teava de drenaj spre Dambovita a avansat pe Lanariei pana aproape de Bd. Dimitrie Cantemir.
Vedere din Bd. Dimitrie Cantemir.
Lanariei.JPG (84.09 KB; downloaded 4382 times)

 


Re: Canalizare Costin

Lucreaza General MPM? Astia nu-s "gazari"? Urmeaza bransamentele electrice facute de AcvaTot?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

MPM... da cu gazele. Dar daca-i tot o teava de polietilena...  :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Au inceput sapaturile in Carol. Am o vaga impresie ca de fapt basha asta va fi frectie la picior de lemn, adica va avea un volum ridicol, dar va fi conectat cu o alta basha din parcul Tineretului care sper ca va fi mai serioasa.
IMG072.jpg (156.34 KB; downloaded 4272 times)
Un camion depoziteaza temporar pe Candiano Popescu ce se excaveaza de pe Cantemir.
IMG076.jpg (116.16 KB; downloaded 4275 times)
Pe Lanariei s-a asfaltat, e gata tot.
IMG077.jpg (77.61 KB; downloaded 4271 times)
Bine, mare branza, o teava.
IMG078.jpg (77.89 KB; downloaded 4275 times)
Teava urca pe Cantemir spre parcul Tineretului. Vedere de langa liceul Sincai.
IMG079.jpg (115.31 KB; downloaded 4272 times)
IMG080.jpg (88.01 KB; downloaded 4272 times)
IMG081.jpg (83.33 KB; downloaded 4275 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Atentie pe unde circulati. Prelungirea Ghencea in imediata apropiere a intersectiei cu Raul Doamnei.
IMG199.jpg (141.51 KB; downloaded 4227 times)
IMG200.jpg (157.02 KB; downloaded 4228 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use