Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Campanie de adunare de semnături pentru strângerea câinilor

171 posts, 43905 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Campanie de adunare de semnături pentru strângerea câinilor ViitorulPrimar

Am aflat de la niste prieteni ca s-au adunat semnaturi pentru strangerea cainilor madanezi de pe strada.Campania se continua si sambata(22 oct) intre orele 12 si 18,in Piata Unirii ,exact langa capatul tramvaiului 32.Poate mergeti sa semnati si voi daca aveti timp .

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Costin

Strangerea cainilor si apoi...? Ce fac cu ei?

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

O sa aflu mai multe detalii maine cand merg acolo.Cred ca e o problema importanta pentru bucuresteni.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini telvanni

Chiar nu mai conteaza "Ce fac cu ei?" Am fost muscat de un maidanez si...nu e bine.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Pana nu o sa se schimbe legea care reglementeaza eutanasierea, nu se va schimba nimic, indiferent de ce "petitii" vor fi semnate.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Sa nu fim negativisti.
Fiecare pas conteaza,oricat de mic.
Daca ar fi un grup de doar 1000 oameni care sa faca un protest eu cred ca s-ar schimba treaba.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Intre 18 octombrie si 1 noembrie ,de la ora 10 la 18 se desfasoara campania de
adunare de

semnaturi pentru legea cainilor.
Locatia centrala este in Piata Unirii ,langa capatul liniei

tramvaiului 32.
Alte locatii:
str Antiaeriana cu Cal 13 sept
str Antiaeriana cu Sos Alexandria
Piata Rahova
Str Buzoieni cu Cal Rahovei
str Mihail Sebastian cu Cal 13 Sept
bd Regina Maria cu bd Unirii (asta e in centru la unirii, in piateta de la
capatul tramvaiului 32)
Bd Pieptanari cu Sos Viilor
Str toporasi cu Sos Giurgiului

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Bogdan Ciorascu

Sectorul 1

Statie metrou
Aurel Vlaicu
1 MAi
Bazilescu
Universitate

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini telvanni

Maine ma buc la Bazilescu sa semnez si eu, mama lor de javre...si aici nu ma refer la 'bietele' fiare de pe strada.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Cu bicicleta prin Bucuresti, capitala a unei tari (m)U.E.



 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dr2005

Biciclistul circulă ilegal  :!:  :!:

Despre semnat... nu cunosc intenţiile PD-L Bucureşti, prin urmare, până nu primesc asigurări clare că e vorba doar de strângerea şi sterilizarea câinilor, fără uciderea lor nu semnez.

Mai e şi problema 2, că sunt recenzor şi am program 10 - 21 în săptămâna care vine (e multă hârţogărie...).

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Dr2005 wrote:
Biciclistul circulă ilegal  :!:  :!:
Nu vezi ca banda de pe trotuar functioneaza ca pista de maidanezi, nu de biciclisti? :lol: Nu stiu in ce stare e banda de biciclisti de pe Bd. Tudor Vladimirescu (cea din film), dar cunosc pe cineva care a cazut si si-a dislocat umarul dupa ce a intrat intr-o groapa pedaland regulamentar pe o pista de biciclisti din kacapitala noastra draga, asa ca e de inteles de ce unii prefera sa mearga pe carosabil. Ca sa nu mai vorbim de pistele de biciclisti blocate de orice, de la masini parcate pana la butoaie de gunoi...

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Dr2005 wrote:
Biciclistul circulă ilegal  :!:  :!:

Despre semnat... nu cunosc intenţiile PD-L Bucureşti, prin urmare, până nu primesc asigurări clare că e vorba doar de strângerea şi sterilizarea câinilor, fără uciderea lor nu semnez.

Mai e şi problema 2, că sunt recenzor şi am program 10 - 21 în săptămâna care vine (e multă hârţogărie...).

Si cu oamenii atacati ce facem?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dr2005

Nu rezolvi problema apucându-te se împuşti/otrăveşti (auzi, eutanasiere... ce termen pompos pentru ucidere) câinii fără stăpân (chiar, de ce trebuie omul să fie stăpân peste tot şi toate?) nu rezolvi problema, pentru că proprietarii de câini vor arunca în continuare puii ,,neconformi"/în plus care apoi vor creşte, iar stăpânii câinilor ,,de lux" îşi vor mai descărca masculii în căţelele de la colţul blocului.

În plus, aceşti câini ,,comunitari" nu prea deranjază cu nimic... am fost lătrat şi atacat de mai multe ori de către câini de talie mari neţinuţi în lesă de proprietari (pitt-bulli, ciobăneşti germani, dobermani) decât de maidanezii noştrii. De fapt, majoritatea câinilor dintre blocuri sunt destul de blânzi (că dacă nu se dau bine pe lângă oamenii din zonă, mor de foame). Dealtfel, majoritatea cazurilor grave de muşcături (care au fost şi intens mediatizate) au avut drept cauză câinii ,,cu stăpân" care fie au scăpat din lesă, fie copii nesupravegheaţi s-au apropiat prea mult de coteţ (eu când eram mic şi mergeam la ţară ştiam că câinele din curte muşcă pe oricine, numai pe proprietarul casei nu... aşa că ştiam că lanţul are 5 m şi dacă mă apropiam mai mult nu scăpam întreg), fie persoane care au pătruns pe diverse proprietăţi unde, teoretic, nu aveau acces (aduceţi-vă aminte cazul femeii din sectorul 5, care intrase - ea ştie de ce - în curtea ADP-ului, deci curte unde nu avea ce căuta neînsoţită).

Probleme mari sunt în zonele periferice, unde câinii - neavând ce mânca - şi-au adus aminte de verii lor din munţi şi s-au organizat în haite care ginesc şi apoi muşcă tot ce le poate ţine de foame, inclusiv nefericiţii care trec pe drumul de acolo.

Şi, fiindcă tot s-a vorbit de câini şi oameni, din punct de vedere psihic nu e prea uşor să omori, pardon, eutanasiezi (adică să-i sufoci sau să-i otrăveşti) animale, oricât de bun vânător sau veterinar (că medic nu pot numi un criminal) ai fi. Făcând asta zilnic ţi se va urca la cap şi în scurt timp vei vrea să ,,adormi" şi animale mai mari.

----
Mai nou au început să apară multe pisici pe străzi. Le omorâm şi pe astea? Că de deranjat nu deranjază prea tare (oamenii le hrănesc, iar de nu mai prind câte o păsărică sau şoricel), gălăgie nu fac, singura bubă e că au purici (ca şi câinii).

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use