MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34)

450 posts, 173710 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: POZE Lucrari - Statia Drumul Taberei 34 ciupi 2

subway guru wrote:
Hai sa plangem dupa tonete, ca dispare aerul traditional de Istanbul din oras...


Aia nu e paine turceasca e mai mult Franco-Germana.
Cine ia sau a luat o data paine de la Georgi stie ce zic.
Si BTW, Istambulul e o destinatie turistica importanta :)

 


Re: POZE Lucrari - Statia Drumul Taberei 34 ontheroadsrl

Istambulului nu-i destinatie turistica, nu-i nimic ... poate Istanbulul. Iar aerul turcesc n-avea a face cu painea, ci cu taraba. Parisul, Berlinul nu-i plince cu tonete de termopan

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 ursu

A aparut si organizarea de santier la DT 34. Avem si un perimetru semnificativ inconjurat cu garduri ceea ce imi ridica semne de intrebare privind reorganizarea traficului pietonal in zona. Traseele de redirectionare a traficului sunt si ele in curs de finalizare.

Cine poate pune poze sa o faca, eu cumva nu reusesc sa ajung in zona decat pe intuneric.

Se pare ca odata cu topirea treptata a zapezii avem si un ritm de lucru foarte bun.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 George

Despre ritm de lucru vom putea vorbi doar dupa aparitia utilajelor si turnarea peretilor mulati...pana atunci, suntem doar intr-o etapa pregatitoare care si asa nu mi se pare ca se desfasoara prea repede...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 Victor92

Cam asa va arata configuratia circulatiei din zona "Drumul Taberei 34/35".

Legenda:

Rosu- Sens Centru
Verde- Sens Piata Drumul Taberei
Albastru-Trecerea de pietoni
Mov- Noile locatii ale statiilor de autobuz.
deviere.JPG (43.33 KB; downloaded 4499 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 aztec

@Victor
Nu ear mai clar sa faci o captura din google earth si sa aplici acolo devierile si sensurile?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 Victor92

aztec wrote:
@Victor
Nu ear mai clar sa faci o captura din google earth si sa aplici acolo devierile si sensurile?


Cam asa ceva?
dr taberei.JPG (98.61 KB; downloaded 4483 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 Dr2005

În plus, dispar chioşcurile din staţia Dr. Taberei 34 (inclusiv covirgăria) şi TOŢI copacii de acolo până la blocuri. Şi sunt mari şanse să dispară şi cele două părculeţe din zonă.

Apropo, azi se turna asfalt. Să zicem că asfaltul turnat la 3 - 4 grade C o să reziste... mai ales când e turnat peste un amestec de pământ şi gheaţă, nivelat cu nisip!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 Victor92

Dr2005 wrote:
În plus, dispar chioşcurile din staţia Dr. Taberei 34 (inclusiv covirgăria) şi TOŢI copacii de acolo până la blocuri. Şi sunt mari şanse să dispară şi cele două părculeţe din zonă.

Apropo, azi se turna asfalt. Să zicem că asfaltul turnat la 3 - 4 grade C o să reziste... mai ales când e turnat peste un amestec de pământ şi gheaţă, nivelat cu nisip!



Din cate am auzit, chioscurile din statie raman. Putem observa ca in poza de mai sus gardul de afla la vreo 7-10 metri de magazine. Oricum, o situatie clara o vom avea saptamana viitoare.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 Dr2005

Să sperăm că rămân... chioşcurile din spate (gen centrul foto) sunt deja părăsite, la fel unul din cele din faţă.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 andreym24

Eu nu prea inteleg configuratia actuala a santierului statiei DT34. Din configuratia actuala ar rezulta ca s-a schimbat amplasamentul statiei fata de proiectul initial. Mi-am permis sa suprapun devierile de care ati vorbit pe planul statiei din acest topic si reiese faptul ca traficul este deviat exact pe amplasamentul statiei din proiect.

dt_34_3_160.jpg (117.56 KB; downloaded 4297 times)


Se poate ca statia sa se fi translatat in zona albastra si daca da, de ce?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 cristi232

Salutare tuturor!
  Si eu am observat exact acelasi lucru, la Orizont si DT 34 (deocamdata), probabil s-a maximizat costul facturii, intrucat cu actuala pozitionare translatata, e posibil sa se efectueze si ...ceva lucrari la magistrala Radet, aflata exact sub trotuarul din fata chioscurilor ramase (Giorgi,Neptun, etc). Sa mai asteptam un pic, sa vedem unde va fi turnat peretele mulat, langa tevile Radet sau le va ”include” pe acestea.
  Conform planului, acum, la aproape UN an, de la semnarea contractelor, peretii mulati trebuiau sa fie gata si pamantul dintre ei, mutat... demult.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 andrei11

#andreym24 si pentru alti cititori, planurile statiilor care circula pe aici nu sunt planurile finale ale statiilor de metrou. Totusi ele reprezinta solutiile foarte aproape de solutiile finale. Faptul ca solutia finala a ales ca statia sa fie "translatata" 20 - 30 metri mai la stanga, mai la dreapta, mai inainte sau mai inapoi nu reprezinta un impediment major in a ne face o parere cat mai exacta a ceea ce se intampla acum in Dr. Taberei. Este posibil ca din diverse motive, statia de metrou Dr. Taberei 34 sa se construiasca pe celalalt sens, ceea ce nu schimba prea mult datele problemei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Drumul Taberei 34 autob368

Subscriu la ce a scris Dragos.. in seara asta chioscurile dinspre complexul comercial de la Drumul Taberei 34, respectiv acel chiosc care vindea imbracaminte/ incltaminte (daca nu gresesc) si cel de langa el erau dezafectate si cred ca de maine incepe si demolarea lor... iar pastrarea restului de chioscuri pare putin ciudata... Recunosc ca imi pare rau daca ar disparea toate chioscurile de acolo... m-am obisnuit cu ele si fac parte din peisaj  :roll:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use