Regiunile RomânieiDobrogeaJudețul ConstanțaTransportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)

 

Topic: Autobuze MAZ 203

76 posts, 32722 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze MAZ 203 cris_m

Ca o sugestie personala, incearca sa pui descrierea pozei inaintea ei. In acest fel intelege cititorul la ce sa se uite.  :yes:

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

CT-10-EXJ #015 Pe linia 1, în zona Scapino. Fotografiile sunt realizate astăzi.

Urcănd bd. Tomis spre Tomis III:
CT10EXJ-1.jfif (237.17 KB; downloaded 2409 times)


Coborănd Bd. Tomis dinspre Tomis III:
CT10EXJ-2.jfif (349.73 KB; downloaded 2409 times)


Un lucru interesant este că, pe timpul verii, acest autobuz circula pe linia de noapte N5-40, iar după avea un tur scurt alături de CT-10-EZW, și un Isuzu pe linia 1.
Cât despre calitatea pozelor, îmi cer scuze, fotografiile sunt realizate cu telefonul și pe lângă asta mă și grăbeam.

 


Re: Autobuze MAZ 203 LucaCDK

Situația MAZ-urilor 203 este următoarea:

EVW iese foarte rar pe traseu , mai mult stă în garaj
EVX 5-40 sau 5B
EWA Retras in parcul rece
EXE 5-40 sau 5B
EXF Retras in parcul rece
EXH 5-40 sau 5B
EXJ 5-40 sau 5B
EZW 5-40 sau 5B
EZY Retras in parcul rece
EZZ Retras in parcul rece din Aprilie 2021
FBV curse la personal pe 2-43
FBW curse la personal pe 101
FBX curse la personal pe 48
FBZ 5-40 sau 5B
FDK 5-40 sau 5B

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

EVW nu iese așa de rar, îl văd în cursul săptămânii dimineața făcând curse pe linia 102, și câteodată pe linia 5b. Și cât despre EZW, acesta este titular pe linia 1 dimineața.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Costin

Ultimul mesaj a fost sters deoarece poza nu respecta standardul de calitate al forumului.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Alessx

Motivele pentru fiecare autobuz Maz 203 care a fost retras sunt următoarele:
EWA - caroseria fisurată + cutia de viteze.
EXF - consumul exagerat de combustibil.
EZY - axa cu came.
EZZ - motorul.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze MAZ 203 ADK

Intuiesc că toate înafară de primul sunt retrase doar temporar.

Consumul exagerat de carburant presupun că poate fi reglat mecanic de la pompa de injecție (însă ceva îmi spune că n-ai nici-o șansă), la altul axa cu came este o piesă principală ce alcătuiește motorul, ori se comandă ori se ia de la primul (EWA) dacă tot este retras cu caroseria ruptă și cutia de viteze, dar mai bine motorul cu totul pentru ultimul decât să-l mai desfacă pentru EZY (deși motorul cu cutia au niște piese ce din câte știu, trebuiesc să se uzeze împreună). Altfel, din 4 rămân toate defecte deși s-ar putea repara cel puțin 2.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Alessx

Din câte am înțeles de la conducătorii auto, care au acces la informații de acest gen, nici unul nu este pe lista de activare.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

Autobuzele stând mai mult timp (cel puțin un an) nu cred că se mai dorește reactivarea lor, unele elemente plastice de la motor sau din salonul autobuzului s-au casat de la soare / motorină scursă de pe lîngă rezervor, plus rugina care poate a apărut între timp, având in vedere că ele au fost parcate sub soarele liber. Acum trebuie să se mențină parcul activ de MAZ 203 din aceste patru autobuze retrase, ținând cont de economia Belarusului și conflictele politice care au apărut între timp.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Jeorje

Acum ceva timp, am vazut in jurul orei 00:30, pe drumul dintre Lumina si Navodari un MAZ 203 cu afisajul "CURSA SPECIALA". Poate stie cineva mai multe detalii! Nu am fost atent la numarul de inmatriculare, dar daca mai vad promit ca o sa il notez.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

Cel mai probabil transportă șoferii din schimbul 2 la domiciliul lor, de regulă autobuzele ce îndeplinesc astfel de servicii sunt CT-10-FBV, CT-10-FBW și CT-10-FBX (Cele ce au un tur scurt dimineața).

 


Re: Autobuze MAZ 203 LucaCDK

Fiecare dintre ele FBV,FBW,FBX fac curse in exteriorului Constanței , dimineața la 4-5 și seara la 23-00 ducând personalul CTbus-ului in comunele in care locuiesc...FBW pe Cumpăna , FBX pe Valu' lui Traian , FBV nu știu să zic exact , știu că l-am văzut o dată în Ovidiu și mai era EVW care mai făcea personal pe Năvodari

 


Re: Autobuze MAZ 203 Jeorje

EXE a suferit o problema si a fost nevoie de interventii. Nu l-am mai vazut la traseu de atunci. Se stie ce s-a intamplat cu el?

 


Re: Autobuze MAZ 203 Mihai Veres

CT10EXJ #15 pe linia 5B
📅: 26.12.2023
📍: Gara CFR
IMG_1897.JPG (1.68 MB; downloaded 979 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420680 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use