MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile CAF Inneo (BM3)

3181 posts, 864741 views
 
Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 228
 
 

📖 Pagination options

Re: Trenurile CAF Costin

Va rog sa nu aduceti si pe forum paranoia asta generalizata cu "acoperiti" si "platiti". Si daca ar exista pe forum, nici noi nu am avea de unde sa stim. Asa ca lasati inflamarile gratuite, atacurile si aratatul cu degetul si concentrati-va pe fapte palpabile, ca acelea nu pot fi combatute de nici un "postac" presupunand ca exista asa ceva si aici.

Scrieti pagini intregi de teorii ale conspiratiei si alte blabla-uri printre care FAPTELE deja se pierd si nu mai pot fi urmarite. O sinteza excelenta, in 4 propozitii, a facut mcosmin mai sus. +1 pentru asta! Restul e gargara.

De asemenea, precizez asa, ca masura de precautie, sa nu confundati parerile noastre (admini, moderatori) cu pozitia oficiala a Asociatiei Metrou Usor. Eu consider ca noi, ca persoane fizice, suntem indreptatiti la aceste pareri ca oricare dintre voi. Stiu ca cel putin eu si Robert am fost destul de vocali pe tema acestor trenuri si e destul de evident ca nu suntem niste fani ai lor. Eu unul il respect pe puidemorosan ca se baga asa, "in gura lupului", este perfect indreptatit sa tina cu firma la care lucreaza, si sper sa continuam schimbul de informatii si opinii, care, chiar daca sunt contrare, cata vreme dialogul ramane civilizat, nu poate face rau nimanui.

Dar e absurd sa extinzi un diferend de opinii pana la punctul de a acuza ca unii si altii sunt platiti ca sa spuna una sau alta. Gandind la rece, cu ce ar ajuta un lobby facut pe un forum privat, care nu are nici o legatura cu institutiile statului? Poate forma un curent de opinie in randul unui public destul de restrans si complet in afara factorilor de decizie. Deci, care e castigul?

Va rog, pastrati-va ratiunea la indemana... :roll:

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

Ultimul post al meu pe tema "acoperitilor".
Întrebai cui îi folosesc "acoperitii"?
De exemplu oficiosul care preia citate de pe forumul de fata.
În fine.
BM3-ul este net superior ADtranz-ului BM2/21 din multe puncte de vedere.

 


Re: Trenurile CAF andrei11

BM 3 adica CAF ?

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

Da BM3 este codul de flota CAF.

 


Re: Trenurile CAF BodoMinea

BM1 - IVA
BM2 și BM21 - Bombardier Movia
BM3 - CAF

BM vine de la Bucharest Metro cumva?

Văd că s-a făcut o nebunie pe acest topic. :roll:  Chiar cred că nu a avut nimeni un motiv întemeiat să se ia de puidemorosan. În primul rând nu este vina lui că se întâmplă ceva cu trenul că nu l-a proiectat el și nu a ales el materialele. În al doilea rând cred că prezența cuiva care lucrează la respectiva firmă este un câștig pentru ambele părți - pentru comunitate pentru că ne poate lumina lămurind, confirmând sau infirmând anumite chestii. Dar și pentru echipa de service pentru că pot identifica și remedia mai repede probleme, lua în considerare sugestii etc. Îmi place că ne plângem că la noi nu e ca afară și când cineva trece peste caracteristica secretomanie, in-transparență și ignoranță din țara noastră, îl vedem ca pe o țintă să revărsăm tot ce nu ne convine pe acesta. Și chiar nu înțeleg de ce așa multă lume aruncă cu noroi în CAF - din cauza licitațiilor dubioase sau a trenurilor? Acest topic este „Trenurile CAF” nu DNA. Cât despre chestia cu „acoperiții”, e chiar amuzantă. Nu înțeleg pe cine ar ajuta, dar dacă sunt pe aici sper că folosesc informațiile „scurse” pentru a îmbunătăți calitatea, nu pentru a ataca consorțiul rival. Mă rog, nu sunt în măsură să țin morală nimănui, dar chiar e foarte off-topic ce se întâmplă pe aici când am putea discuta ceva util.

Acum despre trenuri în sine, mulți se plâng. Au existat defecțiuni pe toate modele de trenuri și sunt fiare până la urmă. Așa cum sunt ele, asigură un interval de circulație decent pe M2, nici la aspect nu lasă de dorit etc. Au fost o variantă mai econimică pentru Metrorex și la fel de performantă tehnic la momentul achiziționării, au dotări ok și se face treabă cu ele. Comentariul personal, ca și călător ar fii că am impresia că suport o aglomerație majoră mai greu într-un CAF decât în BM. Poate e doar o impresie, poate e cauzat de amplasarea bărilor, oricum dacă ne luăm după ce scrie pe hârtie sunt mai spațioase. (sau cel puțin documentul unui anume Gabriel Constantin SBURLAN asta spune). Din același document ppt reies cele câteva avantaje ale BM3 - nu sunt net/spectaculos superioare cel puțin din cifre, dar pentru călători îi duc la fel de rapid de la A la B și cam asta e treaba lor.

 


Re: Trenurile CAF TibiV

BodoMinea :bere:

Chestia cu defecţiunile şi mai ales defectele inerente îmi aminteşte de "Roţile" a lui A.Hailey, care spunea ceva de genul: "Niciodată să nu cumperi ultimul model de maşină lansat de un producător în primul an. Cel mai bine îl iei după 2 ani, când toate bubele au ieşit la iveală şi au fost rezolvate."

Dar să fiu şi mai on-topic de atât...

Hai sa va arat niste poze SUPER, puse de userul JohanDB pe forumul PeUndeMerg...
Pozele sunt din 2013, dar au fost postate acum 4 zile pe forum... Le gasiti aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=16.msg103901#msg103901

A patra poză ne spune că este vorba de un BM3 Metrorex 2013.... :)
Am încercat să pun pozele direct aici, dar nu mă lasă pentru că inlocuieşte literele cuvântului ***** cu steluțe...

LE
Nici separat, în text, nu mă lasă... :shock:
Nu stiu de ce...
Cuvântul este p_h_o_t_o_b_u_c_k_e_t

IT-iştii, aveţi vreo explicaţie pentru ciudățenia asta ?...

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

Cine locuiește pe lângă Atelierele CFR Grivita se poate pune la urmărit.
UT20 deja a venit pe gondole.
Urmează restul mai puțin UT18.
Asta pentru cine dorește poze interesante.

 


Re: Trenurile CAF cris_m

TibiV, despre cuvant aici: viewtopic.php?f=2&t=2870&start=14

Si pentru restul: nu mai sariti la gatul lui @puidemorosan, nu are nici o vina ca nu a facut el trenurile, contractul etc... Haideti sa incercam pe cat posibil sa pastram o atmosfera placuta pentru toata lumea, ca asta e cel mai important inainte de toate. Lasati totul de-o parte, maine incepe o noua saptamana, ar fi pacat sa o incepem indispusi si nervosi. Seara buna si o saptamana reusita!  ;)

 


Re: Trenurile CAF mcosmin

puidemorosan wrote:
Ultimul post al meu pe tema "acoperitilor".
Întrebai cui îi folosesc "acoperitii"?
De exemplu oficiosul care preia citate de pe forumul de fata.
În fine.
BM3-ul este net superior ADtranz-ului BM2/21 din multe puncte de vedere.



Stiu ca poate pare o intrebare stupida, dar despre care "oficios" vorbesti?

 


Re: Trenurile CAF aztec

Nu vreau sa inflamez discutia si sper sa se inchida aici.
Ganditi-va ca in domeniul asta concurenta e mare.
Si interesele pe masura.
Morosanul are toate motivele sa fie suspicios. Daca are si dreptate, nu stim,si sper sa nu, dar motive de suspiciune poate  avea.
Si nu ma refer la membrii forumului, ci la ce apare in presa pe diverse surse..una din ele fiind poate si forumul. Aici morosanul poate greseste, pt ca poate vedea in membrii mai critici si incisivi  ca fiind "de partea adversa".
Ca doar nu citesc doar membrii activi.
Ganditiva la suruburi, perne sau alte intoxicari....si poate incepeti si voi sa fiti mai precauti in a crede orice. Sau ati intelege cand cineva ce reprezinta o parte asumata sa fie putin suspicios.
Atata.
Si ca am si eu o banuiala la ce serefera... sa vedem unde au aparut cele mai multe ïnformatii ...reluati de cititi ceva pagini in urma...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF 133 313

Daca vreti un motiv de paranoia mai bine va ganditi ca Metrorex a respins oferta Astra, castigatoare irevocabil pe criteriul 60% pret, pe motiv ca le lipseste experienta si s-ar prezenta cu un protopip deficitar. Din ce vad eu... Metrorex s-a ales tot cu un prototip (ca astea nu le poti numi produse finite, daca tot schimbi piese la ele din mers) dar ceva mai scump, diferenta din care probabil au survenit si favorurile din... de acum celebra trimitere in judecata. Ce a castigat Metrorex? Ce a castigat M5? Ce a castigat calatorul? Ce a castigat Bucurestiul? Ce a castigat Romania? Ce au pierdut tot cei mai dinainte? Desigur cand ai oameni care au detinut unele din cele mai inalte functii in stat care in loc sa se scuze ca sub mana lor s-a furat spun ca ei ar fi preferat sa se fure doar sa se faca cate ceva... le spui europenilor ca preferi sa se fure din bani europeni decat sa nu se faca treaba...  :shock: Oameni de ospiciu. Nebuni de legat. Si inafara de aia ala de la CAF si ala de la Metrorex trimisi in judecata... Credeti ca ala di comisia de licitatia tinea mita pentru informatiile date despre licitatia unui lot masiv de trenuri pentru el, strict? Io zic ca nu. Credeti ca superirorii directi si indirecti stiua ce se intampla? Credeti ca swapul de directiune Metrorex-CNADNR ar merita o teorie a conspiratiei? Si ce moment mai bun sa dispari din calea valurilor. Uite un subiect de brainstorming, daca doriti. Si in timp ce noi ne mai jucam putin de-a dreptatea... trebuie allthesame sa ne preocupe si ce crede omul de rand, cu conditiile lui de trai modeste (e putin spus). Daca el poate trece cu vederea ce fel de nebuni au ocupat functii de top in tara si sistemul asta.  :ugeek: Si daca se identifica cu acesti REPREZENTANTI AI STATULUI pana la urma, caci in mainile lor sunt afacerile statale cheie, cu capital de stat.
Vi se pare ca aceste idei sunt menite sa fie complet straine cetateanului obisnuit, neimplicat in sistem? Think again. Da, sunt necesare anumite conditii ca sa ajungi la genul asta de... brainwaves. Conditii gen dezicerea de prostie crunta molipsitoare (care conduce la lucruri sinistre uneori). Dezicerea de turma si de oameni toxici nu doar pentru individ dar mai ales pentru societate.

 


Re: Trenurile CAF puidemorosan

Exista un ziar on-line care citează din forum intr-o veselie.
Poate mă înșel cu acoperitii dar dacă nu exista obiectivism, începi sa-ți pui întrebări.
Mereu aceiași?
Ok.
Gata cu off-topicul.
De mâine va stau la dispoziție ptr lucruri serioase.
Nu va voi putea da răspunsuri la toate intrebarile din motive evidente dar la ce se poate, se poate.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF 133 313

Daca as vrea sa scriu la ziar as scrie acolo, nu aici. Si ce surpriza... mereu poze by me in exclusivitate pentru forum, care nu apar in nici un ziar.  :twisted: Ca asa rau am ajuns... sa trebuiasca sa pozam orice banalitate de frica sa nu se debarce si aia. Sa stam ca dupa bebelusi dupa lucrarile si achizitiile publice, nu care cumva sa calce stramb.

 


Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428489 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use