Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Lucrarile la parcarea Titulescu

65 posts, 12759 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la parcarea Titulescu Beaver_27

A postat si Clotilde despre parcare aici
Chiar dacă a fost minivacanță să știți că în Sectorul 1 se muncește. În aceste zile se efectuează lucrări de igienizare și reparații la parcarea de sub Podul Basarab, un loc lăsat în paragină mai bine un deceniu, un loc ignorat de fostele administrații. Parcarea de aici a fost proiectată ca parcaj exterior supraetajat şi poate adăposti 65 de locuri de parcare.
#Continuăm

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu shoppy

Pai o sa apara imediat PMB sa declare ce pustiu de bine le-au facut bucurestenilor ca au cedat parcarea la PS 1, acum ca pasajul este in sfarsit al lor, incendiile in parcare nu vor mai pune in pericol pasajul, oare o avea aviz ISU?
Dca PMB avea coloana vertebrala demola parcarea ca pune in pericol pasajul si facea o parcare pe un singur nivel sau deloc.

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu subway guru

ISU nu se baga pentru ca e considerata in aer liber

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu shoppy

Pai daca in sfarsit s-a predat si nu se mai opune constructorul, atunci ori s-o deschida ori s-o demoleze, ca altfel sta pe post de pubela si adapost pentru oamenii strazii deci problema igienizarii o sa tot apara periodic.

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu TrainWrecker

Pai din ce vad din imaginea de mai sus nu o sa-l demoleze, l-au curatat si revopsit deja.

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu Adrian Rosca

Eu intreb altceva: parcarea asta are autorizatie de construire si PVRTL? Daca da, in ce clasa e importanta e incadrata si ce scrie in DTAC cu privire la protectia la foc a structurii? Din poze reiese ca profilele sunt zincate, deci nici vorba de termospumare.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la parcarea Titulescu Mircea G

Care autorizatie daca nu se stie nici al cui este podul ?  

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu Beaver_27

Podul este la primărie, la direcția investiții, a zis Nicușor acum ceva timp asta într-un interviu.

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu survola

Este bunul poporului.

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu shoppy

S-a preluat lucrarea, este la Directia Strazilor, vezi declaratia in subiectul despre pasaj, tocmai de aceea a si adus Clotilde problema in discutie.

Stie cineva daca exista in Romania vreo parcare amenajata si data in exploatare sub un tablier metalic?, eu cred ca nu, rog sa fiu corectat(accept si exemple din strainatate).
(deci parcare organizata, amenajata si semnalizata, nu ca intra masinile si se parcheaza pe trotuar sau spatiu verde, si tablier metalic, nu din grinzi de beton comprimat prefabricate sau turnate in situ)

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu subway guru

Despre autorizatia de constructie:
Astea sunt lucrari adaugate pe parcurs (parcarea etajata, trotuarul rulant si altele mai marunte), nu aveau cum sa fie incluse in autorizatia initiala a pasajului!
:popa:
Daca e altfel sa ne arate Clotilda documentul legal!
:bleah:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la parcarea Titulescu Mircea G

survola wrote here:
Este bunul poporului.

Salut ! Calator in timp ???? Vezi ca ai ramas in urma ! sintem in 2022 nu inainte de 89 ! :lol:
Pasajul la ora asta are un statut incert iar autorizatie de constructie nu scoate " poporul " ci doar proprietarul , si nici aia atita timp cit lucrarea principala " podul " inca nu este in legalitate !

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu Adrian Rosca

shoppy wrote here:
S-a preluat lucrarea, este la Directia Strazilor, vezi declaratia in subiectul despre pasaj, tocmai de aceea a si adus Clotilde problema in discutie.

Guru ne zice ca parcarea nu a fost inclusa in autorizatia de construire, iar PVRTL stim ca nu exista, deci in ce baza legala s-a facut preluarea de catre Directia Strazilor?

 


Re: Lucrarile la parcarea Titulescu shoppy

Da, asa incep sa-mi dau si eu seama, daca parcarea si trotuarul pietonal sunt lucrari suplimentare fara AC si alte acte atunci este posibil ca PMB sa nu le fi preluat, am cautat dar nu mai gasesc declaratia primarului, dar parca s-a spus ca "s-a preluat pasajul", deci prin omisiune se poate ca trotuarul pietonal si parcarea sa nu se fi preluat.

Aici doar asociatia ne poate ajuta cu o interogare la PMB sa spuna clar daca au preluat sau nu trotuarul pietonal si parcare.

Acuma eu nu am boala pe constructor ca a construit niste chestii fara autorizatie ca i-a spus doftoru sa faca si rezolva el hartiile dupaia, treaba lor, si-au asumat un risc si acum suporta consecintele.

Ca guru s-a pus acum cu tunurile pe Clotilde s-ar putea interpreta ca PMB a preluat pasajul fara parcare, nu a platit parcarea si i-a spus constructorului ca nu ii intereseaza parcarea, ca dupa mintea lor aia e o constructie pe domeniul public al S1, deci sa se duca la Clotilde sa se inteleaga, adica sa le faca Clotilde AC si restul actelor si dupaia sa le preia si sa le plateasca parcarea; deci acum Clotilde ar trebui sa faca acte pe ceva ce se pare ca nu exista nicaieri in Romania sau in Europa, adica o parcare in aer liber(deci fara sistem PSI) dar supraetajata si sub un tablier metalic, deci distractie.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use